Panorāma

Spānijā bērniem ļauj iziet ārpus mājām

Panorāma

Skolnieces norāda uz attālināto mācību trūkumiem

Vidusskolnieces vēršas pie ministres I. Šuplinskas

Trīs 12. klases skolnieces brīdina ministri – liela daļa nav gatava eksāmeniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Centralizētie eksāmeni 12. klasēm ir jāatceļ vai arī jāizbeidz mācīties visi mācību priekšmeti, to vietā padziļināti pievēršoties tikai matemātikai, latviešu valodai un svešvalodas atkārtošanai. Tātad tiem mācību priekšmetiem, kuros paredzēti obligātie eksāmeni. Ar šādiem ieteikumiem atklātā vēstulē visu 12. klašu skolēnu vārdā izglītības ministri Ilgu Šuplinsku (Jaunā konservatīvā partija) uzrunā trīs vidusskolnieces no Rīgas.

12. klases skolnieces Paula Biša un Patrīcija Bajāre mācās Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā, bet Elizabete Lūse – Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā. Viņas ir tās trīs skolnieces, kas atklātā vēstulē izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai norāda uz attālināto mācību nepilnībām. Eksāmenu datumi neizbēgami tuvojas, bet skolēni nav gatavi tos kārtot.

"Man personīgi patiktu, ka mēs atceļam eksāmenus un tad turpinām mācīties visus pārējos priekšmetus, jo arī bioloģija mums būs kaut kad nākotnē vajadzīga.  Es vienkārši neredzu jēgu visu tā nenormāli saspiest un beigās neiegūt neko," sacīja Paula Biša.

Līdzīgus argumentus minēja arī Patrīcija Bajāre. Arī viņa mācās Rīgas Centra Humanitārajā vidusskolā un norādīja, ka atšķirībā no citiem gadiem, šogad fakultatīvu nodarbību pēc mācību stundām nav. Bet tās ļoti palīdzētu atkārtot piemirsto vai labāk saprast jauno saturu.

"Pašlaik tas netiek nodrošināts, un mēs koncentrējamies vairāk uz visiem blakus priekšmetiem, arī tiem, kuros mēs nerakstīsim eksāmenus.

Mēs vēlamies, lai mums nodrošina vairāk mācību procesā tieši koncentrēšanos uz centralizētajiem eksāmeniem," teica Patrīcija Bajāre.

Eksāmeni un neziņa par to, kad tie notiks un kādā veidā, rada papildu stresu, kas tāpat ir liels Covid-19 apstākļos. Līdz ar to arī eksāmenu rezultāti varētu būt sliktāki nekā citus gadus.

Visas skolnieces arī norādīja, ka attālināto mācību laikā nepietiek laika, lai eksāmeniem vispār gatavotos.

"Notiek paralēli vēl joprojām jaunas mācību vielas apgūšana, it īpaši matemātikā. Tas laiks un spēks, kas pašam paliek pāri, lai atkārtotu vielu eksāmeniem, tas ir ļoti mazs, jo jāmācās ļoti daudz ir pašam un jāmēģina vēl izprast jaunā viela," atzīmēja Elizabete Lūse.

Jaunietes izveidojušas aptauju, kurā vaicā 12. klašu skolēniem, vai viņi jūtas gatavi eksāmeniem. No vairāk nekā 670 respondentiem 83% atbildēja, ka nē.

Aptauja, kas sākumā bija izsūtīta vien pašu klasesbiedriem un paziņām, aizpildīta ne vien Rīgā, bet arī Mālpilī, Jelgavā, Mazsalacā un daudzviet citur.

"Ja mēs esam šīs valsts nākotne, tad man šķiet, ka būtu jāuzklausa un valdībai būtu jārīkojas arī mūsu interesēs.Un, ja mūsu aptaujā aptuveni 86% skolēnu ir teikuši, ka viņi nav gatavi eksāmeniem, tad tas noteikti būtu jāņem vērā un kaut kas jādara lietas labā," uzskata Elizabete.

"No tā tiešām ir atkarīga mūsu nākotne, un mēs nenākam tāpēc, ka, kā citi saka, mums ir slinkums rakstīt eksāmenus, bet mēs patiešām sastopamies pašlaik ar reālām problēmām un mēs nākam, lai sadarbotos," piebilda Patrīcija.

Patrīcijas, Paulas un Elizabetes veiktā aptauja parāda, ka līdzīgi jūtas vairāki simti topošo absolventu.

Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks intervijā Latvijas Televīzijai sacīja, ka VISC ir saņēmis skolnieču vēstuli un tiek gatavota atbilde. Vienlaikus VISC vadītājs atzīmēja, ka centra vadlīnijās skolām ieteikts koncentrēties uz gatavošanos centralizētajiem eksāmeniem. 

"Katras skolas atbildība ir tomēr nodrošināt šo procesu attālinātajās mācībās tā, lai tas atbilstu viņu audzēkņu, skolēnu interesēm," teica Catlaks, norādot, ka VISC mēģinās noskaidrot, kāpēc tas tā nenotiek iepriekš pieminētajās skolās. "Jo mūsu rekomendācijas ir bijušas viennozīmīgi skaidras – ka ir jākoncentrējas uz būtisko un galveno attālināto mācību procesa laikā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti