Pusdiena

Pusdiena 04.02.2016

Pusdiena

Asanžs apelācijas noraidīšanas gadījumā gatavs padoties britu policijai

Tikumiskās audzināšanas vadlīnijas papildina ar jauniem tikumiem – mērenību un drosmi

Tikumiskās audzināšanas vadlīnijas papildina ar jauniem tikumiem – mērenību un drosmi

Valsts Izglītības satura centra (VISC) izstrādātajās tikumiskās audzināšanas vadlīnijās būs iekļauti arī tikumi mērenība un drosme. Līdztekus tiem vadlīnijās būs ierakstītas arī vērtības, piemēram, dzīvība, darbs un kultūra. Vadlīniju izstrādātāji cer, ka dokuments palīdzēs skolotājiem bērnu audzināšanā, tomēr pedagogi ir skeptiski.

Ar tā sauktajiem tikumības grozījumiem Saeima pērn uzdeva VISC izstrādāt tikumīgas audzināšanas vadlīnijas. Decembrī centra direktors Guntars Catlaks nosauca deviņus tikumus, kas varētu būt dokumentā - cieņa, solidaritāte, taisnīgums, krietnums, godīgums, brīvība, atbildība, centība un līdzcietība.

Tagad nākuši klāt vēl divi – mērenība un drosme. Abi tikumi esot jāskata plaši, piemēram, mērenība kā sevis kontrolēšana, un drosme piedalīties un neklusēt. Tikmēr nosauktās vērtības dokumentā ir dzīvība, ģimene, brīvība, darbs, kultūra un Latvijas valsts.

VISC pārstāve Ineta Upeniece uzsver, ka centrs cenšas vadlīnijas veidot ne tikai, lai pildītu likumu, bet arī lai no vadlīnijām būtu kāda jēga.

"Mēs veidojam nevis ētikas kodeksu, nevis Latvijas valsts vērtību grozu, bet mēs veidojam audzināšanas vadlīnijas, kas tiek īstenotas izglītības iestādē. Un mēs ļoti ceram, ka nosauktie tikumi, nosauktās vērtības varēs palīdzēt skolām veidot savu redzējumu, savu kultūrvidi," teica Upeniece.

"Tikumības grozījumu" stāsts sākās ar organizācijas "Papardes zieds" bukletu, kurā bija pieminētas homoseksuālas attiecības. Daļa Saeimas deputātu saskatīja uzbrukumu tikumībai skolās un laulībai. Kā stāsta Upeniece, vadlīnijās pagaidām nav paredzēts definēt laulību vai dziļāk runāt par seksualitāti. Tomēr viņa uzsver – iekļautie tikumi, tostarp mērenība, attiecas arī uz dzimumattiecībām.

Tikmēr Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas viceprezidente Aija Melle neredz jēgu vadlīnijām un tajās saskata cenzūras draudus.

"Šī tikumu meklēšana, atsevišķu vārdu meklēšana, manuprāt, ir bezjēdzīga, jo katrs vārds ir jāskata kontekstā.

Ko nozīmē mērenība vai ko nozīmē centība? Šie vārdi iegūst jēgu tikai kontekstā. Šādi te meklēt, kapāties, manuprāt, tam gala nav. Tas ir diezgan, manuprāt, liels cenzūras drauds skolai," uzskata Melle.

Partijas "Vienotība" izvirzītais izglītības un zinātnes ministra kandidāts Kārlis Šadurskis Saeimā balsoja pret "tikumības grozījumiem" un nosauca tos par atgriešanos viduslaikos. Tomēr Šadurskis šonedēļ Latvijas Radio atzina, ka audzināšanas vadlīnijas ir jāizstrādā.

"Nevajag jau vienkārši izsvītrot tos pantus, kas tagad ir ierakstīti Izglītības likumā. Pamēģināsim viņas tā kā mūsdienīgot un ļaut saprast gan skolotājiem, gan sabiedrībai, ka tas nav kaut kas, kas liek skolotājiem katru savu vārdu izsvērt, vai tikai es nepārkāpšu kādu šī likuma pantu, bet strādāt godprātīgi un pēc labākās apziņas," sacīja Šadurskis.

VISC tagadējo vadlīniju versiju nosūtīs Latvijas Universitātei un citām iestādēm, lai to pārskatītu. Plānots, ka valdībā audzināšanas vadlīnijas apstiprinās līdz 1. jūlijam.

Jau ziņots, ka Saeima pērn jūnija vidū galīgajā lasījumā atbalstīja pretrunīgi vērtētos Izglītības likuma grozījumus, kas, starp citu,  paredz pienākumu skolām nodrošināt izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene. 

Vienlaikus valdībai uzdots noteikt valstiskās un tikumiskās audzināšanas vadlīnijas skolās, reglamentēt valsts karoga, himnas un ģerboņa lietošanas noteikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti