Tieslietu padome prasa tiesu iesaisti e-lietas ieviešanā

No šī gada 1. decembra tiesās plānota e-lietas pakāpeniska ieviešana tiesvedībā. Lai gan Tieslietu padome atbalsta e-lietas pakāpenisku ieviešanu, tā arī prasa skaidru rīcības plānu un tiesu iesaisti šajā procesā.

Paziņojumā medijiem Tieslietu padome informēja sēdē 29. oktobrī Tieslietu ministrijas un Tiesu administrācijas pārstāvji informēja par tiesu gatavību uzsākt darbu ar e-lietu, kā arī sniedza atbildes gan uz tiesnešu bažām par neskaidro situāciju, nepietiekamu komunikāciju un reformas tehnisko nodrošinājumu.

Tiesu darba pāreja uz darbu pilnībā digitālā formātā notiks pakāpeniski līdz 2023. gada 1. decembrim. Šobrīd noslēdzies pirmais – sagatavošanas – posms, un paredzēts uzsākt e-lietas ieviešanas posmu, kura laikā tiesneši varēs sākt strādāt ar e-lietu. Lai neapgrūtinātu tiesnešu darbu un nepārslogotu tiesas, ieviešot jaunās tehnoloģijas,

sākotnēji e-lietu lietošana būs tiesu izvēles iespēja līdzās lietu papīra formātam.

Apzinot tiesu priekšsēdētāju un tiesnešu viedokļus par e-lietas ieviešanu tiesu darbā, Tieslietu padomes locekļi norādīja, ka tiesneši ir gatavi apgūt un strādāt ar e-lietu, taču ir satraukti par neskaidro situāciju – tiesām šobrīd nav iespējams nodrošināt pilnīgu lietu digitalizāciju ne tehniski, ne cilvēkresursu ziņā. Tiesneši neesot pietiekami iesaistīti jauno digitālo platformu veidošanā, kas rada bažas par to risinājumu atbilstību tiesu darba vajadzībām.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova norādīja, ka notāri un tiesu izpildītāji savus digitālos risinājumus veidoja paši un izveidoja par efektīviem darba instrumentiem, bet “tiesām tiek šūts ļoti dārgs mētelis pie laba drēbnieka, bet piemērīts tas tiek uz manekena, nevis lietotāja”.

Tieslietu padome uzdeva Tiesu administrācijai sagatavot Rīcības plānu e-lietas projekta otrā posma ieviešanai, apzinot tiesu priekšsēdētāju un tiesnešu viedokļus par e-lietu, paredzot tiesnešu iesaisti un viņu uzklausīšanu digitālo rīku izstrādē, kā arī paredzot personāla apmācību un tiesu tehnisku nodrošinājumu jauno prasību izpildei.

KONTEKSTS:

E–lieta paredz pakāpeniski pilnībā digitalizēt lietu vešanu izmeklēšanas, apsūdzības, tiesvedības un sodu izpildes procesā, izveidojot vienotu elektronisku tiesvedības procesu un nodrošinot informācijas apmaiņu starp tiesām, prokuratūru, procesa dalībniekiem un citām ar tiesvedību saistītu iestāžu informācijas sistēmām.

Projekta pirmajā posmā tehniski sagatavota infrastruktūra, izveidota e-lietas pamatbāze, tiesās veikts datu tīkla audits un papildināts tehniskais nodrošinājums, digitalizācijas procesi ieviesti procesuālajos likumos. Otrajā posmā notiks personāla apmācība un sāksies digitālo risinājumu aprobācija praksē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt