Tiesībsargs: Tiesu sistēmai nav jābūt izņēmumam no obligātas vakcinācijas pret Covid-19 prasības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tiesībsargs Juris Jansons neatbalsta to, ka grozījumos Covid-19 infekcijas pārvaldības likumā, ar ko iecerēts dažās profesijās noteikt obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, ir paredzēts izņēmums tiesu sistēmai piederīgām amatpersonām ļaut strādāt arī ar veikta Covid-19 testa negatīvu rezultātu, informēja Tiesībsarga birojā.  

Jansons ar vēstuli vērsās Saeimā un Ministru kabinetā un norādīja, ka konceptuāli atbalsta likumprojekta tālāku virzību, uzticoties zinātnieku un ekspertu viedoklim, ņemot vērā šī brīža epidemioloģisko situāciju Covid-19 infekcijas izplatības jomā un prognozes par tās attīstību, proti, iedzīvotāju vakcinācija ir vienīgais veids, kā efektīvi mazināt Covid-19 infekcijas tālāko izplatību.

Tiesībsarga skatījumā likumprojektā paredzētais tiesiskais regulējums pēc tā pieņemšanas būs plaši jāskaidro sabiedrībai, jo īpaši tas, kādas tiesības un pienākumi privātpersonām izrietēs no katras konkrētās tiesību normas, lai ikviens varētu prognozēt tās piemērošanu, sekas un atbilstoši pielāgot savu rīcību.

Tiesībsargs neatbalsta likumprojektā paredzēto izņēmumu, ka tiesu sistēmai piederīgās amatpersonas varēs strādāt ne tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet arī ar veiktā testa negatīvu rezultātu.

"Jebkurš izņēmums šajā regulējumā rada neuzticības risku valsts spējai noteikt taisnīgus noteikumus pandēmijas apstākļos, kura visus skar vienādi," skaidroja Jansons.

Viņš arī aicināja skaidrot ieceri atšķirīgai pieejai, kādēļ izglītības jomā Covid-19 sertifikātiem ir jābūt personām, kas nav tieši iesaistītas izglītības pakalpojuma sniegšanā, kamēr likumprojekts neparedz šādu kārtību personām, kas nav tieši iesaistītas veselības aprūpes un sociālās aprūpes/rehabilitācijas pakalpojuma sniegšanā.

"Tiesībsarga ieskatā ir jāievieš arī efektīvi sociālās aizsardzības mehānismi to cilvēku tiesību aizsardzībai, kuri izmantos tiesības nevakcinēties – arī tajā gadījumā, ja vakcinācija pret Covid-19 tiek noteikta kā obligāta, tā nedrīkst kļūt par "piespiedu vakcināciju" pēc būtības, proti, ikvienam ir jābūt faktiskām iespējām no tās atteikties," teikts Jansona vadītā biroja skaidrojumā.

Tāpat viņa ieskatā nepieciešams skaidrot tipiskākos gadījumus valsts pārvaldes jomās, kurās varētu tikt nodrošināta pakalpojuma sniegšana klātienē arī tiem cilvēkiem, kuri nebūs vakcinēti.

"Savukārt, paredzot stingru tiesisko regulējumu visām privātpersonām, kas sniedz publiski pieejamus pakalpojumus, kur ir cieša cilvēku kontaktēšanās, no likumprojekta autoriem būtu nepieciešama analīze, kurās nozarēs līdzšinējie epidemioloģiskās piesardzības pasākumi nav bijuši efektīvi vai tieši otrādi – ir bijuši efektīvi," norādīja tiesībsargs.

Jansons aicināja Saeimu darba tiesiskās attiecības noregulēt maksimāli taisnīgi, līdzsvarojot darba devēja un darba ņēmēja intereses, paturot prātā, ka darba ņēmējs darba tiesiskajās attiecībās ir vājākā attiecību puse.

KONTEKSTS:

Trešdien, 4. augustā, Saeima ārkārtas sēdē lēma likumprojektu "Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā" noteikt par steidzamu, kas nozīmē, ka to skatīs divos lasījumos.

Parlaments pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus, ar kuriem paredzēts noteikt obligātu vakcinēšanos pret Covid-19 dažās profesijās, kā arī dot tiesības darba devējam, nespējot vienoties ar darbinieku par Covid-19 sertifikāta iegūšanu, atlaist viņu no darba, izmaksājot kompensāciju vienas mēnešalgas apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti