Krustpunktā

Rezidentūra Latvijā: problēmas un iespējamie risinājumi

Krustpunktā

Mediju anatomija: Sociālie mediji un vārda brīvība

Apdraudējums cilvēktiesībām pandēmijas laikā. Izvaicājam tiesībsargu Juri Jansonu

Tiesībsargs: Par ģimenes jēdziena noteikšanu Satversmē jābūt plašai diskusijai sabiedrībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par ģimenes jēdziena noteikšanu Satversmē, ko rosinājusi pie varas esošā Nacionālā apvienība (NA), būtu jābūt plašai diskusijai gan starp konstitucionālo tiesību ekspertiem, gan sabiedrībā kopumā. Šādu viedokli intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pauda tiesībsargs Juris Jansons. 

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Viņaprāt, virzot Satversmes grozījumus par ģimenes jēdziena definēšanu, ir pārkāptas labas likumdošanas prakses princips. Proti, tik nopietna lieta kā Latvijas Republikas pamatlikuma grozījumi, pēc Jansona domām, tiek virzīti sasteigti, nav izdiskutēti ne starp konstitucionālo tiesību ekspertiem, ne sabiedrībā kopumā. Plaša diskusija nepieciešama, ņemot vērā arī to, ka sabiedrībā ir ļoti diametrāli pretēji viedokļi par "ģimenes jēdzienu kā tādu".

"Manuprāt, jābūt nopietnai diskusijai sabiedrībā, jābūt kaut kādam kompromisam sabiedrībā par ģimenes jēdzienu, un tikai tad mēs speram jau nākamo likumdošanas soli.

Te ir runa par kvalitatīvu likumdošanu. Jo likumus rakstām un pieņemam, lai tos ievērotu un lai tie pilnveidotu un uzlabotu mūsu dzīvi (..)," klāstīja Jansons.

Tiesībsargs neizslēdza iespēju, ka par ģimenes jēdziena noteikšanu Satversmē varētu būt arī referendums. Tas gan šobrīd Covid-19 izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ nebūtu iespējams.

Tiesībsargs atzina, ka, viņaprāt, Latvijas pamatlikums nebūtu jāgroza – Satversmes 110. pantā jau ir noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību. Vienīgie precizējumi būtu nepieciešami Civillikumā ģimenes tiesību sadaļā.

Ģimenes jēdziens, pēc Jansona domām, ir daudz plašāks par NA piedāvāto versiju. Jansons minēja piemēru no savas dzīves – viņa ģimene dzīvo vienā mājsaimniecībā ar māsas ģimeni. "Un mēs esam ģimene," uzsvēra Jansons, norādot, ka ģimenes jēdziena definēšanā būtu jāskatās daudz plašāk un vienlaikus jālūko, lai tiktu nodrošināta Satversmē garantētā tiesiskā vienlīdzība.

"Ir virkne ar faktiskām situācijām, kur ir sabiedrības grupas, cilvēki sabiedrībā, kuriem visas tiesības netiek nodrošinātas," teica tiesībsargs.

Vienlaikus Jansons atzina, ka viņam nav pieņemams tas, ka atsevišķi NA politiķi apšaubījuši Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru atzītas viendzimuma pāra tiesības uz bērna dzimšanas atvaļinājumu. 

"Apšaubīt Satversmes tiesas autoritāti – man personīgi tas ir nepieņemami, un it īpaši, ja tas ir no visaugstākās politiskās dimensijas. Tas ir apšaubīt valsti, tas ir apšaubīt tiesiskumu valstī," vērtēja Jansons.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš un viņa pārstāvētā partiju apvienība “Jaunā Vienotība” neatbalsta grozījumus Satversmē, kas iesniegti izskatīšanai Saeimā, jo “tie ved pretējā virzienā, uz atgriešanos PSRS laikos”, norādīts premjera paziņojumā medijiem.

Kariņš pēc tikšanās ar Saeimas “Attīstībai/Par!” frakcijas deputātiem uzsvēris, ka iekļaujošas sabiedrības veidošana ir Latvijas valsts attīstības pamats. Tikšanās notika attālinātā režīmā.

“Saeimā iesniegtie grozījumi, ja tie tiktu pieņemti, būtu atgriešanās pagātnē, taču mums visiem kopā ir jāstrādā ar skatu uz priekšu, uz mūsu valsts izvēlēto attīstības virzienu, kur katrs cilvēks ir vērtība. Šie grozījumi nepiedodami šķeļ mūsu sabiedrību laikā, kad tās vienotība ir izšķiroša mūsu cīņā pret pandēmiju.

Mums kopīgiem spēkiem ir jāveido iekļaujoša sabiedrība, jāstiprina tas, kas mūs vieno, – mūsu patriotisms, solidaritāte un iecietība,” norādīja Kariņš.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa 12. novembrī pasludināja spriedumu, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Tāpat tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes.

Saeima ceturtdien, 14. janvārī, nodeva Juridiskajai komisijai skatīšanai NA ierosinājumu Satversmē labot 110. pantu, nosakot, ka ģimene ir savienība starp vīrieti un sievieti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti