Tiesībsargājošo iestāžu sadarbība ar Valsts kontroli lēni, bet pakāpeniski uzlabojas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tiesībsargājošo iestāžu sadarbība ar Valsts kontroli (VK) un tās atklāto pārkāpumu izmeklēšana un vainīgo saukšana pie atbildības lēni, tomēr pakāpeniski uzlabojas - tā secina atbildīgo iestāžu pārstāvji, vērtējot sadarbību pēdējo deviņu gadu laikā.

Par spīti tam, ka VK dažādus pārkāpumus pašvaldības un valsts iestādēs atklāj regulāri, nereti atklātās lietas iegūlušas arhīvos un vainīgajiem izdodas izsprukt ar vieglu sodu, jo, ekspertu vērtējumā, pārāk neaktīva ir bijusi gan pašu valsts iestāžu rīcība vainīgo sodīšanā, gan arī tiesībsargājošo iestāžu darbība.

Daļēji problēmu palīdzēs risināt rosinātā VK pilnvaru paplašināšana, tomēr pakāpenisks progress vērojams arī sadarbībā ar citām tiesībsargājošajām iestādēm. Tiesa, kā atzīst, Ģenerālprokuratūras pārstāvis Arvīds Kalniņš, prokuroru uzskati par sadarbību ar VK diemžēl ne vienmēr sakrīt ar Ģenerālprokuratūras skatījumu.

"Ja mēs pirms kāda gada vispār nevarējām runāt jeb īpaši nevarējām runāt, ka šie procesi netiek nodoti vajāšanai, tad zināms progress ir. Jāsaka gan, ka jau pieminētā sanāksme Valsts kontroles pārstāvju, Ģenerālprokuratūras, Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras un Daugavpils prokuratūras vidū nu tik vienkārši mums negāja. Šie prokuroru un virsprokuroru viedokļi varbūt nebija gluži tādi, kā mēs to Ģenerāprokuratūrā uzskatām par iespējamo sadarbību ar Valsts kontroli. Taču mēs cenšamies un arī turpmāk, acīmredzot, vēl vairāk pastiprināsim šo prokuroru atbildību par realizēto uzraudzību un savlaicīgu izmeklēšanas darbību veikšanu," teica Kalniņš.

Savukārt valsts kontroliere Elita Kalniņa norāda, ka deviņu gadu laikā pēc VK konstatētajiem pārkāpumiem uzsākti 95 kriminālprocesi, tomēr lielākā daļa no tiem ir tikuši izbeigti – galvenokārt pierādījumu trūkuma dēļ.

"Pēc mūsu revīzijās konstatētā tiesību aizsardzības institūcijās tika uzsākti 95 kriminālprocesi un no tiem 57 tika izbeigti. Nu šeit arī pamatā izbeigti noziedzīgā nodarījuma sastāva trūkuma dēļ – ne tādēļ, ka nav bijis pārkāpuma, bet tie iemesli ir bijuši tādi, ka nav apdraudētas citas ar likumu aizsargātās intereses vai tiesības, nav bijusi subjektīvā puse vai arī nodarītā kaitējuma apjoms neveidoja ievērojamu zaudējumu apjomu. Pabeigtas ir piecas lietas, un šobrīd notiek izmeklēšana 38 kriminālprocesos," teica Krūmiņa.

Laika posmā no 2006. līdz 2015.gadam administratīvais sods, balstoties uz VK revīziju rezultātiem, piemērots 47 personām. Savukārt 18 gadījumos revīzijās konstatētie fakti tikuši apstiprināti, bet personu pie administratīvās atbildības nebija iespējams saukt noilguma dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti