Panorāma

KNAB "Korupcijas aisbergs" Daugavā neatgriezīsies

Panorāma

Atsāk skolēnu testēšanu pret Covid-19

Pirmais spriedums par pienākumu vakcinēties – 13. novembrī

Tiesa skata pirmo sūdzību par pienākumu vakcinēties pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirmdien, 8. novembrī, notika Latvijā pirmā tiesas sēde, kurā izskata sūdzību par pienākumu vakcinēties pret Covid-19 publiskajā sektorā strādājošajiem. Sūdzības iesniedzēji ir Labklājības ministrijas (LM) ierēdne Sandra Rucka un viņas ģimene – vīrs un meita. Tiesai jāvērtē, vai šī prasība attiecībā uz konkrētajām personām ir samērīgs. Tiesa lietu izskatīja pēc būtības un spriedumu sola paziņot sestdien, 13. novembrī.

ĪSUMĀ:

  • Tiesa izskatījusi pirmo lietu pret pienākumu vakcinēties pret Covid-19.
  • Spriedums būs zināms 13. novembrī.
  • Pieteicēja ir LM ierēdne Sandra Rucka un viņas ģimene.
  • Tiesā pārsvarā tika diskutēts par vakcīnu efektivitāti, ko Rucka apšauba.

Tiesa skata pirmo sūdzību par pienākumu vakcinēties pret Covid-19
00:00 / 04:08
Lejuplādēt

Sūdzību Administratīvajā rajona tiesā iesniegusi Rucku ģimene. Sieva Sandra Rucka ir Labklājības ministrijas ierēdne. Vīrs Gunārs ir sabiedriskā transporta šoferis, bet meita Kristīne strādā pirmsskolas izglītības iestādē. Tas nozīmē, ka viņiem visiem ir pienākums vakcinēties pret Covid-19, jo strādā valsts vai pašvaldību iestādēs. Ja tas netiks izdarīts, tad pēc 15. novembra viņi darbu var zaudēt.

Pirmdien tiešsaistes tiesas sēde ilga vairāk nekā trīs stundas, un tā bija atklāta. Rucka sēdes ierakstīšanai iebilda, taču tiesa to atļāva ar nosacījumu, ka Rucku ģimenes sejas sižetos nebūs redzamas.

Rucku iebildumi galvenokārt bija saistīti ar to, ka vakcīnas neesot pārbaudītas, jo pētījumi vēl turpinoties.

Ministru kabineta pārstāvji argumentēja, ka pienākums vakcinēties palielinās vakcinēto īpatsvaru, līdz ar to sabiedrība pret infekciju būs pasargāta. Vakcinācija arī esot svarīga, lai valsts nodrošinātu cilvēkiem tiesības saņemt veselības aprūpi. “Ar vakcinācijas aptveres palielināšanu tiek mazināta Covid-19 infekcijas izraisītā veselības aprūpes pārslodze, kas dod sabiedrības daļai piekļuvi veselības aprūpei,” norādīja Ministru kabineta pārstāvis Andrejs Burluckis.

Pārsvarā sēdē tiesneši un pieteicēji iztaujāja Zāļu valsts aģentūru un Slimību profilakses un kontroles centru par vakcīnu efektivitāti. Eksperti ar argumentiem un statistikas datiem atbildēja uz prasītāja Rucku ģimenes interesējošiem jautājumiem par vakcināciju, tās ietekmi uz veselību, pienesumu pandēmijas apkarošanā, blakusparādībām. Tāpat atbildes bija par iespēju turpināt darbu attālināti, bet, ja to nav iespējams darīt, piemēram, vīra gadījumā, kurš ir sabiedriskā transporta šoferis, tad regulāri testējoties un norobežojot darba vietu no pasažieriem.

Sandra Rucka kā pilnvarotā persona runāja visas ģimenes vārdā un uzdeva vienu jautājumu pēc otra, taujājot pēc statistikas datiem un paskaidrojumiem: "Man ir jautājums, vai ir statistika, cik sabiedriskā transporta šoferu ir saslimuši ar Covid-19? Cik daudz no pirmsskolas pedagogiem ir saslimuši ar Covid-19, ņemot vērā, ka viņi visu laiku strādā klātienē? Es saprotu, ka netiek pieņemts tāds fakts, ka cilvēks var būt vesels, nepotējies un nepārnēsāt infekciju."

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs ar statistikas datiem un to analīzi argumentēti atbildēja teju uz visiem lietas iesniedzēja jautājumiem. "Paskatīties uz cilvēku un pateikt, ka šis cilvēks nekad nesaslims, nevar. Pedagogiem pirmsskolas izglītības iestādēs būs saslimšanas gadījumi un daudz. Mēs nepārtraukti strādājam ar pirmskolas izglītības iestādēm. Ir karantīna, ir iestāžu slēgšana un personāla trūkums. Ja es pareizi pieņemu jūsu viedokli: ir cilvēki, kas var nesaslimt un viņiem nevajag vakcināciju.

Bet uz cilvēka tas nav rakstīts, ka viņam nevajag vakcināciju, jo viņš nekad nesaslims. Visticamāk, viņš saslims," skaidroja Perevoščikovs.

Sandru Rucku un viņas ģimeni satrauc arī fakts par to, cik daudziem no vakcīnas ir blakusparādības un cik tās ir bīstamas veselībai. Zāļu valsts aģentūras pārstāve Ineta Popēna tiesā norādīja, ka līdz 1. novembrim vakcinācija ir veikta nedaudz vairāk par vienu miljonu reižu, skaitot katru vakcīnas devu kā atsevišķu reizi.

"Uz šo vakcinācijas gadījumu skaitu ir saņemti 545 ziņojumi par būtiskām blakus parādībām. Būtiskas blakus parādības ir tādas, kas rada nepieciešamību pacientu hospitalizēt, izraisa darba nespēju un citas būtiskas situācijas. Protams, ir arī daži gadījumi, kad cēloņsakarība ar vakcināciju ir konstatēta. Tas ir normāli. Nav nevienas zāles, kurām blakus parādību nebūtu. Bet šīs blakus parādības ir jāvērtē kontekstā ar risku, ko rada Covid-19 slimība," skaidroja Popēna.

Pirmdien tiesa lietu izskatīja pēc būtības un spriedumu sola paziņot sestdien, 13. novembrī.

Administratīvajā rajona tiesā ir saņemti 55 pieteikumi par valdības noteikto pienākumu vairāku sfēru darbiniekiem vakcinēties pret Covid-19. Šonedēļ Ministru kabinets sēdes slēgtajā daļā plāno apstiprināt paskaidrojuma rakstus Administratīvajai rajona tiesai 42 lietās, kas saistītas ar vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāta noteikšanu par obligātu darba pienākumu veikšanai.

Administratīvā tiesa var atcelt rīkojuma punktu tikai attiecībā uz konkrētiem iesniedzējiem, nevis kopumā. 

Arī Satversmes tiesā saņem pieteikumus par pienākumu vakcinēties pret Covid-19, un līdz šim saņemti jau vairāki desmiti šādu pieteikumu. Tomēr, ņemot vērā, ka pienākums iekļauts valdības rīkojumā, nevis noteikumos, šādu lietu skatīšana nav Satversmes tiesas kompetencē.

KONTEKSTS:

Rudenī, pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties pret Covid-19 vairāku profesiju pārstāvjiem, kā arī visiem valsts pārvaldē strādājošajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti