Tiesā nonāk lieta pret muitnieku par 100 eiro kukuļa pieņemšanu

Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra tiesai nosūtīja krimināllietu, kurā pie kriminālatbildības saukts Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Ventspils ostas Muitas kontroles punkta vecākais muitas uzraugs par to, ka viņš, izmantojot savu dienesta stāvokli, pieņēma kukuli 100 eiro apmērā pirms kādas likumīgas darbības neizdarīšanas. Viņš apsūdzēts arī par to, ka ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli, radot būtisku kaitējumu, informēja prokuratūra.

Šobrīd VID amatpersona, pamatojoties uz kriminālprocesā piemēroto drošības līdzekli – noteiktas nodarbošanās aizliegumu –, ir atstādināta no amata pienākumu pildīšanas.

Saskaņā ar apsūdzību šā gada 3. jūnijā apsūdzētais, veicot savus tiešos amata pienākumus – pirmsmuitošanas darbības, muitas deklarāciju un citu muitošanas dokumentu kontroli, muitas fiziskās kontroles pasākumus u.c. –, pieņēma muitas kontrolei no Zviedrijas ieceļojušo kravas transportlīdzekli. Tajā atradās muitošanai pakļauta krava – Norvēģijā no uzskaites noņemtās automašīnas.

Kravas transportlīdzekļa vadītājs, pret kuru kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā, norādīja, ka viņam nav muitas deklarācijas par minēto kravu. Šoferis esot izteicis VID amatpersonai priekšlikumu, lai viņa kā valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, neveic muitas kontroles pasākumus un nesastāda administratīvā pārkāpuma protokolu, un par to piedāvāja un vēlāk arī nodeva 100 eiro kukuli, ko VID amatpersona pieņēma.

Tāpat šī VID amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, apzināti neveica minētā transportlīdzekļa muitas fizisko kontroli, nesastādīja muitas apskates aktu, neuzsāka administratīvā pārkāpuma procesu un ļāva šī transportlīdzekļa vadītājam turpināt ceļu, tādā veidā nodrošinot labvēlīgus apstākļus kontrabandas ievešanai Latvijas muitas teritorijā. Ar šīm darbībām apsūdzētais radīja būtisku kaitējumu, proti, valstij tika nodarīts mantisks zaudējums nenomaksātā muitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa veidā vairāk nekā 2674 eiro apmērā.

Tāpat prokuratūra norādīja, ka apsūdzētais diskreditēja VID darbinieka amatu, graujot muitas darbinieka prestižu un sabiedrības uzticību valsts pārvaldei, radīja sabiedrībā negatīvu iespaidu par VID darbinieka ētikas normu kritērijiem,  diskreditēja Latvijas valsti, VID un tā reputāciju. Turklāt apsūdzētā darbību rezultātā netika sasniegts VID Muitas pārvaldes pamatuzdevums – muitas pārkāpumu atklāšana un novēršana.

Lieta izskatīšanai nosūtīta Kurzemes rajona tiesai.

Prokuratūra rosina ikvienu personu, no kuras tiek pieprasīts, izspiests vai ticis pieņemts kukulis, aicina par šāda veida valsts amatpersonu darbībām nekavējoties ziņot tiesībaizsardzības iestādēm, primāri Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam vai Iekšējās drošības birojam. Atbilstoši Krimināllikuma 324. panta pirmajai daļai personu, kura devusi kukuli, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja kukulis šai personai izspiests vai ja tā pēc kukuļa došanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti