Sadaļas Sadaļas

Panorāma

ASV piemin Covid-19 upurus

Panorāma

Īpašnieku konflikts bērnudārzā izbiedē bērnus

Konfiscē arī 85 miljonus Luksemburgā un lielveikalu Ventspilī

Tiesa lēmusi Lemberga lietā konfiscēt arī 85 miljonus Luksemburgā un lielveikalu Ventspilī

Vairāki desmiti ofšoru, aptuveni 50 nekustamo īpašumu, 85 miljoni dolāru (70 miljoni eiro) Luksemburgā un tirdzniecības centrs Ventspilī ir starp aktīviem, kas varētu nonākt valsts īpašumā, ja stātos spēkā pirmās instances spriedums tā dēvētajā Aivara Lemberga krimināllietā. Tiesa norāda, ka par konfiscējamu atzīta gandrīz visa manta, kam prokuratūra uzlikusi arestu. Lembergs spriedumu varēs pārsūdzēt. 

Tā sauktajā Aivara Lemberga krimināllietā apsūdzētajiem konfiscējamās mantas apjoms ir lielākais Latvijas vēsturē. Tiesa lēmusi konfiscēt daļas vairākos desmitos ārzonu kompāniju, kas dod ietekmi tādos Ventspils ostā strādājošos uzņēmumos kā "Ventbunkers", "Kālija parks" un "Ventspils tirdzniecības osta". Lielākā spriedumā izskanējusī konfiscējamā summa ir 85 miljoni ASV dolāru, kas glabājoties kompāniju kontos Luksemburgā. Lietas prokurors gan atzīst, ka pārliecības par šīs naudas esamību nav.

"Šie dati mums netika atsūtīti pirmstiesas izmeklēšanas laikā, tieši par šiem 85 miljoniem dolāru, bet lēmums tāds tika pieņemts, jo bija informācija, ka nauda tur varētu būt, bet apstiprinājumu nesaņēmām. [..] Ja tiesas spriedums stāsies spēkā tādā versijā, kā ir šobrīd, tad attiecīgi arī skatīsies, ir tur, ko konfiscēt vai nav," sacīja prokurors Aivis Zalužinskis.

Konfiscējamo mantu sarakstā ir arī vairāk nekā 50 nekustamo īpašumu, pārsvarā Ventspils novada teritorijā.

Lemberga dzīvesvieta 60 hektāru īpašumā "Vecupes" Puzes pagastā pie ezera nepieder Aivaram Lembergam, bet gan viņa dēlam Anrijam un Lemberga meitas Līgas vīram Jānim Austriņam, liecina Zemesgrāmatas dati. Tiesa lēmusi konfiscēt Anrijam Lembergam piederošo īpašuma daļu. Vairums lietā konfiscēto īpašumu pieder tieši Anrijam, nevis Aivaram Lembergam.

Savukārt vienīgais īpašums, ko lemts konfiscēt kā noziedzīgi iegūtu, ir lielveikals "Tobago" Ventspilī, kurā, apsūdzības ieskatā, ieguldīti noziedzīgi iegūti līdzekļi. Bez nekustamajiem īpašumiem lemts konfiscēt arī atsevišķus transportlīdzekļus, motorlaivu, laivu vedēju, piekabes, kā arī citas mantas, piemēram, 75 Latvijas Bankas zelta monētas, no kurām katra ir 100 latu vērtībā, kā arī zelta aproču pogas. Tiesā norāda, ka lemts konfiscēt to mantu, kurai prokuratūra izmeklēšanas laikā uzlikusi arestu.

"Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika skaidrots, kāda manta [apsūdzētajiem] pieder. Kas tika atrasts, tā arī tika arestēta. [..] Inkriminētie noziedzīgie nodarījumi ir pamatā mantiska rakstura, jo motīvs personām ir mantkārība. Attiecīgi ir saprātīgi lūgt konfiscēt piederošo mantu, jo tāds ir likumdevēja paredzēts viens no papildsodiem," norādīja prokurors Zalužinskis.

"Ir atsevišķs normatīvs akts, kas paredz lietas un priekšmetus, kurus nevar konfiscēt, un tiesa to ņēma vērā, atceļot arestu Anrija Lemberga dzīvesvietai. Attiecībā uz pārējo mantu, kura tika nolasīta tiesā spriedumā, nebija pamata viņu nekonfiscēt," savukārt sacīja tiesnese Irīna Jansone.

Par valsts konfiscēto mantu atbildīgs ir Valsts ieņēmumu dienests. Lembergu īpašumus valsts konfiscēs tikai gadījumā, ja spriedums stāsies spēkā. Taču Lembergs solījis to pārsūdzēt. Turklāt lietā arestēto kompāniju kapitāldaļu pārvaldītājs Rūdolfs Meroni atsakoties pildīt tiesas lēmumu un īpašumus nav nodevis Nodrošinājuma valsts aģentūrai. Tāpēc tiesa rosina pret viņu uzsākt jaunu kriminālprocesu.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa pirmdien, 22. februārī, pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā , 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz 2 gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.

Atskats: Aivara Lemberga prāvas 12 gadi: Kā viss sākas, kāda ir apsūdzība un kā ritēja tiesas process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt