Panorāma

Dignājā top rehabilitācijas centrs

Panorāma

Lestenes baznīcā atgriezusies altāra siena

Patvēruma meklētāju centrs drīz paplašināsies

Teju pārpildītajos «Muceniekos» durvis patvēruma meklētājiem vērs paplašinātās telpas

Pašreiz patvēruma meklētāju centrs “Mucenieki” ir gandrīz pārpildīts, bet pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju tiek vesti aizvien jauni patvēruma meklētāji. Gada sākumā kā risinājums tika izvēlēts Muceniekiem blakus esošajā pamestajā ēkā izbūvēt jaunas telpas cilvēku uzņemšanai. Drīzumā tajās jau varēs uzņemt jaunus patvēruma meklētājus.

Kopš uz patvēruma meklētāju centru Muceniekos cilvēki tiek pārvietoti daudz intensīvāk, pagājis teju gads. Ciemata iedzīvotāja Nadežda ar ārvalstu kaimiņiem nav pārāk apmierināta: ''Viņi ir slikti audzināti. Klaigā visu laiku. Tas, kas vasarā notika sporta laukumā, bija grūti izturams – bļaustījās gandrīz līdz pusnaktij. Staigā zem māju logiem – nezinu, ķer internetu vai ko citu dara.”

Ivonna bija viena no iedzīvotājām, kura pirms gada aktīvi cīnījās pret centra paplašināšanu, bet tagad viedokli mainījusi. Gada laikā, kopš bēgļu plūsma uz Muceniekiem kļuvusi intensīvāka, viņa izmaiņas nejūt: “Es aizeju agri uz darbu un vakarā vēlu atnāku mājās. Es neredzu šeit nevienu sliktu cilvēku. Varbūt viņi kaut kur ir. Bet vēlu vakarā vai agri no rīta viņu šeit nav. Protams, ja viņi šeit ir pieci vai seši, neviens no viņiem nebaidās un neuztraucas, bet, ja viņi būs šeit jau kādi 60, tad domas visiem sāk mainīties.”

Ivonna ir pārsteigta, uzzinot, ka jau šobrīd Mucenieku centrā atrodas 130 cilvēku – viņa to klātbūtni nav īpaši izjutusi.

Šis uzņemto cilvēku skaits gan ir apgrūtinošs pašam “Mucenieku” centram. Cilvēkiem nākas dzīvot saspiestībā. “Šobrīd ir tikpat kā griesti. Tie faktori, kas to ietekmē ir arī tas, ka mums ir ļoti daudz ģimeņu, ir vairāk nekā 80 nepilngadīgu bērnu. Arī tas ir jāņem vērā, izmitinot šos cilvēkus. Istabiņā, kurā it kā ir četras vietas, mēs neizmitināsim ģimeni ar vēl kādu citu ģimeni kopā. Tāpat ir jāņem vērā dzimums un reliģiskā piederība,” stāsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāve Santa Jonāte.

Risinājums nāks drīz. Remontdarbi līdzšinējā ēkā ir finiša taisnē, un arī jauno ēku “Bundulīši” nākamnedēļ sāks nodot ekspluatācijā. “Pilnā ēkas ekspluatācijā varēs uzturēties līdz 260 personām. Telpas tiek nodrošinātas ar visu, kas cilvēkiem sadzīvē nepieciešams: labierīcībām, atsevišķām virtuvītēm. Telpas ir plānotas pēc principa – dzīvoklīši, kurās cilvēki tiek sadalīti grupā. Katrā dzīvoklī ir atsevišķas dušas telpas un virtuves telpas,” stāsta Nodrošinājuma valsts aģentūras Īpašumu pārvaldes vadītājs Jānis Ungurs.

Puse pirmā stāva atvēlēta Mucenieku iedzīvotājiem – tur būs mācību virtuve, datoru un mācību klases, veļas mazgātava un telpas citiem pakalpojumiem un pasākumiem. Iedzīvotājiem solītais ielu apgaismojums gan pagaidām izpalicis.

Tikmēr top slēgtā tipa nelegālo imigrantu aizturēšanas centrs. Centram domātās abas ēkas piedzīvojušas manāmas pārmaiņas, un tiek prognozēts, ka jau martā tās pilnā gatavībā tiks nodotas lietošanā robežsardzei. 

Kopumā Latvija Eiropas Savienības (ES) pārvietošanas programmas ietvaros jau ir uzņēmusi 154 cilvēkus. Latvija piekritusi brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus un vēl 531 personu uzņems ES pārvietošanas programmas ietvaros. Līdz šim gan daudzi Latvijas uzņemtie patvēruma meklētāji pēc kāda laika valsti ir atstājuši.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt