Panorāma

Latvijā viesojas Itālijas prezidents

Panorāma

Rīgā kavējas solītā infrastruktūras būvniecība

Grib izsolīt Jūrmalas skulptūru – bruņurupuci

Strīds par Jūrmalas bronzas bruņurupuci draud nonākt līdz tiesai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Strīds par to, kam pieder bronzas skulptūra ''Bruņurupucis'' Majoru pludmalē, var nonākt līdz tiesai. To par savu īpašumu uzskata gan Jūrmalas dome, gan tēlnieka ģimene, kura apgalvo, ka pašvaldība par skulptūru autoram neesot samaksājusi, un tāpēc plāno mākslas darbu pārdot izsolē.

Bronzas bruņurupucis pievelk tūristus. Ļaudis labprāt fotografējas. Skulptūra pludmalē ir jau 23 gadus, un, kā apgalvo tēlnieka Jāņa Bārdas sieva Aivija, Jūrmalas pilsēta joprojām nav norēķinājusies ar autoru par darbu.

Turklāt Jūrmalā tirgo arī suvenīrus ar skulptūras veidolu, tā pārkāpjot tēlnieka autortiesības, un ģimene nesaņem ne centa.

Skulptūra nekad nebija nopirkta, šis darījums nav noticis, tā bija savdabīga situācija, kas varēja būt tikai deviņdesmitajos gados, un tēlnieka ģimene pilsētai par to periodiski atgādināja, stāstīja Aivija Bārda. 

Pašvaldībā apgalvo pretējo – 1995.gadā dome par skulptūru samaksājusi 8000 latu, turklāt pilsēta 23 gadus par šo skulptūru ir rūpējusies, uzturējusi to, tīrījusi, labojusi, un tēlnieka ģimenei pret to nav bijušas pretenzijas.

Līdz ar to “pašvaldībai nav saprotams viņu pašreizējās rīcības pamatojums'', atzina Jūrmalas domē.

Latvijas Televīzijas arhīvā ir kadri no Jūrmalas pilsētas svētkiem 1995. gada jūlijā, kad bronzas rupuci svinīgi atklāja pludmalē, un toreiz Jānis Bārda klāstīja, ka šādiem objektiem nav politiskas garšas, tas nozīmē, ka viņi var stāvēt ļoti ilgi, mūžīgi.

“Jūrmalas pilsētā, tāpat kā visā valstī nekas nav pastāvīgs, un nav īstas stabilitātes, tamdēļ Jūrmalas dome nolēma radīt tādu stabilu, ilgi dzīvojošu tēlu un izveidot šo bruņurupuci. Bruņurupuci mums palīdzēja veidot Jānis Bārda. Viņš ir autors,” toreiz  1995.gada jūlijā stāstīja Jūrmalas pilsētas priekšsēdētājs Andrejs Inkulis.

Tēlnieks jau sen dzīvo Anglijā. Un Jūrmalas domē uzsver  - pats tēlnieks neesot izteicis pretenzijas pret pašvaldību. Bet Aivija Bārda nav skulptūras autore un īpašniece.

Latvijas Jurisprudences speciālistu un ekspertu asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilors Eihmanis gan norādīja, ka Aivijai Bārdai ir visas tiesības rīkoties sava vīra un ģimenes vārdā.

Tā kā Aivija ar dēlu Georgu palikusi bez pajumtes, viņa nolēmusi skulptūru pārdot starptautiskā izsolē un naudu novirzīt arī biedrības "Es redzu” projektiem, kas saistīti ar neredzīgo bērnu un jauniešu integrāciju sabiedrībā.

Jūrmalas dome gan aicina potenciālos pircējus neiesaistīties šajā akcijā, jo uzskata šādu izsoli par prettiesisku, “jo nav pamata domāt, ka īpašnieks ir kāds cits, nevis pašvaldība”.

“Šī skulptūra ir grāmatvedības uzskaitē, un grāmatvedības uzskaitē svešas lietas pašvaldība nepieņem,” norādīja pašvaldības pārstāve Zane Leite.

Ja strīdu par skulptūru neizdosies atrisināt, abas puses gatavas tiesāties.      

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti