«Stradiņu» vadītājs zaudējis ministra uzticību; premjere neatbalsta Šmita atlaišanu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dins Šmits zaudējis veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) uzticību. Šmita atlaišanai pirmdien tiks sasaukta akcionāru sapulce.

Skaidrojot šos izteikumus, Belēvičs pauda, ka slimnīcai var iestādies „x stunda”, jo jaunā korpusa pirmā kārta var netikt pabeigta noteiktajos termiņos. Līdz ar to valstij var nākties atmaksāt Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Ar šo jautājumu ministrs sola doties uz valdību.

Tikmēr Šmits par atlaišanu ir pārsteigts un pretēji ministra paustajam uzskata, ka slimnīca ir maksātspējīga. Viņš būtiskus riskus saistībā ar būvniecības projektu nesaskata.

Tikmēr BNS vēsta par "CBB konsultāciju biroja" sertificētas nodokļu konsultantes Lienītes Caunes pirmdien stāstīto, ka revidenti secinājuši - Finanšu departaments slimnīcā netiek vadīts. "Mums nav izdevies uz šo brīdi iegūt nevienu finansiālo atskaiti par janvāri. Tad ir jautājums par to, kā valde, pildot savus pienākumus, faktiski kontrolē finanšu direktora darbu," viņa norādīja.

Pēc viņas teiktā, traģiskākais ir tas, ka departamentā strādā 71 darbinieks. "Ja 71 darbinieks nav spējis marta vidū nodrošināt precīzus datus par janvāri, tad ir jālemj kapitāldaļu turētājam, ko darīt šādā situācijā," sacīja Caune.

Preses konferencē pirmdien piedalījās veselības ministrs Guntis Belēvičs, Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa, "CBB konsultāciju birojs" sertificēta nodokļu konsultante Caune.

Ziņots, ka Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa iepriekš apgalvoja, ka Stradiņa slimnīcai ir maksātnespējas pazīmes. Slimnīcas vadītājs Dins Šmits gan noraidīja šādu informāciju, paužot, ka slimnīca spēj segt visas saistības.

Šmitu atlaist plānots dažādu neskaidrību dēļ, kas saistītas ar slimnīcas finanšu plūsmu, kā arī ar jaunā korpusa būvniecību saistīto problēmu dēļ, skaidro ministrijas Valsts sekretāre Solvita Zvidriņa. Tāpat viņa norāda, ka slimnīcas sniegtie dati par finanšu rādītājiem nesakrīt ar Nacionālā veselības dienesta datiem.

Solvita Zvidriņa

   „Uz jautājumiem par to, kur cipari nostaigā, ciparu izmaiņas notiek diezgan lielas un nav sniegts pamatojums. Līdz ar to ir ļoti, ļoti būtiski arī redzēt revidenta atzinumu, jo šajā gadījumā jau 2013. gadā ir revidenta atzinums ar iebildumiem. Tas varētu arī iedot patiesāko situācijas ar Stradiņa slimnīcas gada pārskatu, jo šobrīd vēl ir ļoti daudz neatbildētu jautājumu, uz kuriem Stradiņa slimnīca vēl nevar atbildēt: ne par uzkrājumiem, ne par to, kā mēs nodrošināsim, ja mums būs jāatmaksā Eiropas fonda finansētie resursi kā neattiecināmās izmaksas. Ir ļoti daudz jautājumu, uz kuriem vēl ir jāsniedz atbildes. Tajā skaitā arī par pacientu plūsmu, par pacientu personu atpazīšanu/ neatpazīšanu un daudzām citām lietām,” sacīja Zvidriņa.

  Tāpat Zvidriņa pieļāva, ka daļa ēkas, iespējams, būs jāceļ no jauna. Ministrija patlaban gaida ekspertu atzinumu.

  Savukārt premjere Laimdota Straujuma („Vienotība”) gan neatbalsta slimnīcas vadītāja atlaišanu, jo, viņasprāt, nav profesionāli tas, ka no rīta tiek iesniegts pārskats, bet pēc dažām stundām jau paziņo par atlaišanu.

  Par savu nostāju Straujuma arī informēja veselības ministru Gunti Belēvču (ZZS).

  Straujuma  norādīja, ka ātri pārskatījusi ministra iesniegto dokumentu, un tajā visi pārmetumi ir saistīti ar 2007.gadā uzsāktajiem darbiem, bet Šmits ir sācis strādāt slimnīcas vadītāja amatā 2014.gada februārī.

  Straujuma runājusi arī ar Šmitu, un viņš teicis, ka visam pārskatā rakstītajam nevarot piekrist.

  "Šis nav tas gadījums, kad Šmita kungs ir negodprātīgi strādājis," sacīja premjere.

  Straujuma atzina, ka Šmits ir "Vienotības" biedrs, tomēr uzsvēra, ka grib no tā norobežoties, jo viņas reakcija būtu tāda pati, neatkarīgi no partejiskās piederības.

  Premjere Laimdota Straujuma: Neatbalstu Šmita atlaišanu

   Jaunā korpusa būvniecībai Stradiņa slimnīca 2007.gadā saņēma valsts galvotu kredītu 66 miljonu eiro apmērā. Gandrīz septiņi miljoni jau ir atmaksāti, liecina Valsts kases oficiālais pārskats par valsts galvojumiem. Jaunā korpusa būvniecība bija uzticēta pilnsabiedrībai ”SBRE”, kas ir arī Rīgas pils būvdarbu veicējs. Janvāra vidū ”Valsts nekustamie īpašumi” vērsušies tiesā ar civilprasību, pieprasot atlīdzināt teju piecus miljonus eiro lielus zaudējumus saistībā ar Rīgas pilī notikušo ugunsgrēku.

   Rīgas pilsētas būvvalde februārī apturējusi Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecības darbus. Slimnīcas jaunā korpusa pirmās kārtas celtniecības darbi uz laiku bija pārtraukti arī pagājuša gada novembrī, jo objektā nebija nodrošināts atbildīgais būvdarbu vadītājs.

   Jaunā korpusa pirmās kārtas kopējais finansējums ir 74,8 miljoni eiro, no kura 24,07 miljoni eiro ir piesaistītie līdzekļi no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF). Būvniecībai slimnīca izmanto arī valsts galvoto aizdevumu, un, sākot no 2012.gada, kredīta atmaksai no slimnīcas budžeta tiek izlietoti aptuveni 3,2 miljoni eiro gadā.

   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Saistītie raksti
   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti