Stājās spēkā apjomīgi grozījumi kriminālprocesa efektivizēšanai un pilnveidošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien, 6. jūlijā, stājas spēkā apjomīgie grozījumi kriminālprocesa efektivizēšanai un pilnveidošanai, kuru mērķis ir sekmēt kriminālprocesu ātrāku un efektīvāku izmeklēšanu un iztiesāšanu, informēja Tieslietu ministrija.

“Kopš 2019. gada februāra esam intensīvi strādājuši, lai uzlabotu kriminālprocesa un tiesvedību efektivitāti. Paveikts apjomīgs darbs, un šodien stājās spēkā nozīmīgi Kriminālprocesa likuma grozījumi, kas nodrošinās kriminālprocesa efektivizāciju un novērsīs iespējas personām nepamatoti kavēt lietu iztiesāšanas raitu norisi. Jo ikvienam ir tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tas ir, bez neattaisnotas novilcināšanas. Saprātīgos termiņos neizskatīta lieta principā nozīmē, ka taisnīgums nav noticis,” uzsvēra tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Ar grozījumiem tiek noteikts, ka turpmāk personai, kurai ir tiesības uz aizstāvību, būs pienākums sniegt patiesas liecības, ja tiks izmantotas tiesības liecināt.

Tāpat noteikts, ka var izbeigt kriminālprocesu, atbrīvojot personu no kriminālatbildības, ja izdarīts maznozīmīgs noziedzīgs nodarījums, varēs arī izbeigt kriminālprocesu par maznozīmīgu noziedzīgu nodarījumu, ja nav izdevies noskaidrot vainīgo.

Attēli: Tieslietu ministrija

Tiesa varēs lietu iztiesāt bez apsūdzētā piedalīšanās, ja apsūdzētais atkārtoti bez attaisnojoša iemesla neierodas uz tiesas sēdi vai ir iesniedzis tiesai lūgumu par krimināllietas iztiesāšanu bez viņa piedalīšanās arī tad, ja  persona ir apsūdzēta smaga nozieguma izdarīšanā. Paredzēta iespēja krimināllietu ar vairākiem apsūdzētajiem iztiesāt bez kāda no apsūdzēto klātbūtnes, ja konstatēts, ka viņa piedalīšanās konkrētajā tiesas sēdē nav nepieciešama un viņš nevēlas piedalīties attiecīgajā tiesas sēdē.

Izmaiņas arī paredz tiesas tiesības pēc procesā iesaistīto personu viedokļu uzklausīšanas noteikt tiesas debašu, replikas un apsūdzētā pēdējā vārda ilgumu.  Tiesai būs tiesības pārtraukt lietas dalībnieku debašu runu vai repliku vai attiecīgi apsūdzētā pēdējo vārdu, ja tiesa konstatēs, ka lietas dalībnieks atkārtoti min tos pašus argumentus to pašu faktu pamatošanai, novilcina lietas iztiesāšanu vai izrāda necieņu tiesai vai lietas dalībniekiem, kā arī ja replikā nerunā par debašu runu vai apsūdzētais runā par apstākļiem, kam nav sakara ar lietu.

Tāpat izmaiņas paredz, ka advokāts, uzņemoties sniegt juridisko palīdzību, nekavē lietas vešanu saprātīgos termiņos. Ja aizstāvis nevar piedalīties tiesas sēdē, viņš nodrošina, lai viņa vietā ierastos cits advokāts.

ANDREJS JUDINS par grozījumiem kriminālprocesa efektivizēšanai un pilnveidošanai:

JURIS STUKĀNS par grozījumiem kriminālprocesa efektivizēšanai un pilnveidošanai:

GUNTARS STŪRIS grozījumi kriminālprocesa pilnveidei paredz iespējas atvieglot tiesībaizsardzības iestāžu darbu:

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti