Dienas ziņas

Skolas gaida jauni izaicinājumi

Dienas ziņas

Atbalsts mazajām lauku saimniecībām

Latvijā sarūk audžuģimeņu skaits

Speciālisti palīdz audžuģimenēm saprasties ar bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šogad Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija visā Latvijā pirmo reizi rīko reģionālus seminārus, kuros audžuģimenes kopīgi ar bāriņtiesu darbiniekiem pārrunā jautājumus, ar kuriem nākas saskarties ikdienas darbā.

Daugavpils novada domes zālē pulcējās aptuveni 30 bāriņtiesu darbinieku un 50 audžuģimeņu pārstāvju. Starp galvenajām diskusijas tēmām bija konflikti starp audžuģimeni un audžuģimenē ievietoto bērnu, kā arī starp audžuģimenē ievietotajiem bērniem un tās bioloģiskajiem bērniem.

Latvijā ik gadu ir vairāki desmiti gadījumu, kad audžuģimene, nespējot rast kontaktu, no bērna atsakās.

„Ir gadījumi, kad bērns nonāk audžuģimenē un audžuģimene dažādu iemeslu dēļ nav gatava darbam ar šo bērnu vai arī dažādu iemelsu dēļ nespēj iedzīvoties. Protams, bāriņtiesa tad meklē citu audžuģimeni un diemžēl, ja neatrodas bērna vai atbilstoša cita audžuģimene, tad bērns nonāk institūcijā,” stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko.

Vēl pirms pusotra gada Latvijā bija 596 audžuģimenes, 2014.gada nogalē – vairs tikai 579 audžuģimenē bērns uzturas līdz iespējams atgriezties bioloģiskajā ģimenē vai nonākt adopcijā.

Aijas Sarkanes ģimene audžuģimenes statusu ieguva pirms deviņiem gadiem, un pašlaik rūpējas par astoņiem bērniem: „Grūtākais ir emocionāli, kad bērns aiziet no ģimenes projām, sevišķi ir grūti, kad mazs bērns aiziet. Nu jebkuram bērnam tu pieķeries, jebkuru bērnu tu mīli, bet kad tāds mazs iet prom, tad liekas, ka gabals no sirds iet prom.”

Bet Marikas Martiņenko ģimene audžuģimenes statusu ieguva pirms sešiem gadiem. Audžuģimenēs pieņemtie bērni vienmēr nāk ar savu, bieži vien smagu dzīves pieredzi.

Marika atzīst, ka lielākās grūtības ir palīdzēt viņiem integrēties sabiedrībā, kura bērniem ar uzvedības grūtībām nereti nav gatava.

„Šiem bērniem nav ne pašpārliecinātības, ne drošības un visu ko viņi var izdarīt tas ir pastāvēt paši par sevi, jo tas ir viņiem no iekšas jau ielikts – ka viņiem pa dzīvi vajadzēs cīnīties pašiem. Skolās laikam būtu jāpielāgo skolotāji pie tā, ka tagad nesēž tie bērni tik mierīgi. Un, ja šis bērns arī pieprasa savu uzmanību, tad viņš pieprasa tāpēc, ka viņam tā tiešām ir nepieciešama,” skaidro Marika.

Pagājušajā gadā Latvijā audžuģimenes statuss tika piešķirts 35 ģimenēm, savukārt atņemts vai izbeigts - 41.

Kopumā Latvijā audžuģimenēs dzīvo aptuveni 1200 un bērnunamos - aptuveni pusotra tūkstoša bērnu.  Pirms pusotra gada valstī bija gandrīz 600 audžuģimeņu, bet pēdējā laikā to skaits pakāpeniski sarūk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti