Dienas ziņas

"Latvijas Pasta" vārdā uzdarbojas krāpnieki

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Saņemtas jaunās kovida vakcīnas, potēt sāks pirmdien

Speciālisti aicina ikvienu potēties pret Covid-19, izmantojot pielāgoto vakcīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Šobrīd ir iespējams pieteikties ceturtajai vakcīnai – tā ir pielāgota vakcinēšanai pret jaunākajiem Covid-19 paveidiem. Šobrīd vakcinācija ir absolūti brīvprātīga, un to varēs veikt pie ģimenes ārstiem vai ārstniecības iestādēs, kuras šādu pakalpojumu nodrošinās. Speciālisti gan mudina izdarīt izvēli par labu pielāgotajai vakcīnai, jo tuvojas gripas sezona, un šī ir iespēja samazināt vīrusu radīto risku cilvēkam. Īpaši vakcināciju rekomendē cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un citiem riska grupās ietilpstošajiem.

"Sākot ar šo sezonu, mēs ieiesim Covid-19 normalizācijā." Tā piektdien, 9. septembrī, diskusijā par jaunajām pielāgotajām vakcīnām, sacīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja  profesore Dace Zavadska. Jaunās vakcīnas, kas īpaši pielāgotas pret Covid-19 infekciju, šobrīd ir pieejamas cilvēkiem no 12 gadu vecuma. Tās ir divu uzņēmumu "Pfizer" un "Moderna". Jaunākiem bērniem gan vēl aizvien jālieto jau esošās vakcīnas. Zavadska skaidroja, ka aicināti vakcinēties ir visi interesenti, taču īpaši viņa uzrunāja riska grupā esošos iedzīvotājus.

Speciālisti aicina potēties pret Covid-19, izmantojot pielāgoto vakcīnu
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

"Aicināti vakcinēties ir visi, kam rūp sava veselība, kas vismaz kādu epizodi no sezonālajām vīrusu infekcijām šajā rudenī, ziemā, pavasarī var novērst ar vakcīnu, bet noteikti no sirds, ļoti, ļoti stingri ir rekomendēti visi imunsupresētie pacienti jau no 5 gadu vecuma, kā arī nevajadzētu aizmirst par personām, kuras dzīvo kopā ar šīm imunsupresētajām personām vai viņus bieži aprūpē," teica Zavadska.

Visiem, kas jau iepriekš vakcinējušies pret Covid-19, ārsti iesaka saņemt vienu devu. Bet, ja līdz šim potes nav saņemtas, rekomendē divas devas.

"Ja cilvēks iepriekš nav bijis vakcinēts, ar vienu poti nepietiks. Vienalga vajag divas. Bet, ja ir pamatvakcinācija vai kaut viena deva, tagad pietiek tikai ar vienu," pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Nacionālā veselības dienesta vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala skaidroja, ka pieteikties vakcīnai iespējams elektroniski vietnē "Manavakcina.lv". Tāpat pie vakcīnas var tikt pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos.

Gaigala arī sacīja, ka šajā sezonā – vismaz šobrīd – nav paredzēts veikt vakcināciju tirdzniecības centros. Atbalsts būs pieejams arī ģimenes ārstu praksēm, uz kuru pleciem vakcinācija lielā mērā nonāks.

Taču līdz ar labajām ziņām par pielāgotām vakcīnām, seko arī ne tik labas – pēdējās dienās vairs nekrītas saslimstības ar Covid-19 rādītāji. Par to informēja SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Perevoščikovs.

"Vairs nenotiek saslimstības samazinājums. Apmēram apstājies uz viena līmeņa. Katru dienu vidēji 700 cilvēki saslimst. Un pozitīvo testu īpatsvars arī vairs nesamazinās. Apmēram katrs piektais paraugs satur vīrusu, tas nozīmē, ka vīrusa izplatība joprojām ir ļoti augsta," klāstīja SPKC pārstāvis.

Perevoščikovs atgādināja, ka vienreizēja saslimšana nenovērš iespēju saslimt atkārtoti un šobrīd šādu gadījumu ir ļoti daudz.

Tādēļ Perevoščikovs iesaka izmantot iespēju saņemt ceturto vakcīnu.

Viņš klāstīja: "Pašreiz ir divas vakcīnas, kuras ir oficiāli apstiprinātas lietošanai ES, tas attiecas uz visām valstīm, būtiski sastāvs neatšķiras, ir nenozīmīgas izmaiņas. Jaunas vielas nevaram gaidīt. Bet iepriekš bija viens, Uhaņas celms, uz šo vīrusu, un tagad ir papildināts ar omikrona variantu, kurš var apiet imunitāti."

Savukārt NVD pārstāve Gaigala atgādināja – senioriem arī šajā sezonā būs iespējams pieteikt vakcināciju mājās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Šonedēļ, 7. un 8. septembrī, Latvija ir saņēmusi pielāgotās vakcīnas aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidu BA.1, gan pret oriģinālo Covid-19 vīrusu.  Saņemtas 230 400 pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty Original/Omicron BA.1" un 43 200 pielāgotās vakcīnas "Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1".

Paredzams, ka ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos pielāgotās vakcīnas būs pieejamas no 12. septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti