Šovasar samazinājies velosipēdu zādzību skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šovasar, salīdzinot ar citiem gadiem, velosipēdu zādzību skaits ir samazinājies. Policija to skaidro ar iedzīvotāju modrumu, kā arī iespējams, ka garnadži sākuši nodarboties ar interneta krāpniecību. Tomēr joprojām cilvēki ne vienmēr vēršas policijā pēc palīdzības, līdz ar to, zagto velosipēdu skaits varētu būt vēl lielāks. 

Šovasar samazinājies velosipēdu zādzību skaits
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

Kā ik gadu, velosipēdu zādzību skaits palielinās vasarā. Ziemā – janvārī, februārī – policija reģistrē vidēji 55–65 zādzības mēnesī, bet vasarā ap 200 zādzībām. Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna atklāja, ka šovasar velosipēdu garnadži nav bijuši tik aktīvi kā citus gadus.

“Ļoti liels velosipēdu zādzību kāpums bijis 2020. gadā, piemēram, jūnijā bija 370 zādzību. Bet šogad ir tikai 202 zādzības jūnijā. Ja mēs salīdzinām vairākus gadus, tad šogad ir vismazākais velosipēdu zādzību skaits,” norādīja Podžuna.

Policijas pārstāve zādzību samazinājumu skaidroja ar to, ka, iespējams, iedzīvotāji kļuvuši piesardzīgāki, daudz cītīgāk sargājot savu īpašumu, kā arī iespējams, ka garnadži atraduši citus veidus, kā gūt peļņu, jo šovasar īpaši aktīvi kļuvuši kibernoziedznieki.

Podžuna atzīmēja: “Šobrīd Valsts policija ir novērojusi tādu tendenci, ka ne tikai velosipēdu zādzības, bet vispār zādzības no īpašumiem ir samazinājušās, bet ir parādījušies krāpnieki, kuri uzdarbojas kibervidē – internetā. Varbūt tas ir saistīts ar to, ka zagļi izdomā jaunus veidus – daudz vieglāk ir apmānīt cilvēkus interneta vidē nekā iet un meklēt to nepieslēgto velosipēdu.”

Tomēr inspektore atzina, ka zādzību skaits varētu būt vēl lielāks, jo daudzi apzagtie velosipēdisti nemaz nevēršas policijā.

“Ja mēs skatāmies pēc datiem, no kurām vietām tieši zog, tad lielākajā daļā tās ir kāpņutelpas. Iespējams, ka cilvēki uzskata, ka kāpņutelpā jau svešinieki nenāk. Ja nāk, tad nevienam neienāks prātā zagt, bet diemžēl ir arī tādi zagļi, kas uzdarbojas tieši lielā apjomā – vairāki cilvēki noskata un redz, ka velosipēdi nav pieslēgti. Bet vēl lielāks zādzību skaits ir no publiskām ārtelpām. Velosipēds novietots ne pārāk drošā vietā – tur, kur ir tumšs, kur nav videonovērošanas kameru,” stāstīja policijas pārstāve.

Organizācijas “Pilsēta cilvēkiem” valdes priekšsēdētājs Mihails Simvulidi visu gadu pārvietojas ar velosipēdu. Divdesmit gadu pieredzē secinājis, ka velosipēdu tik tiešām nevajadzētu novietot kāpņutelpā.

Viņš sacīja: “Ja nav iespējams velosipēdu glabāt dzīvoklī, tad labāk to pieslēgt ārā, nevis kāpņutelpā, jo kāpņutelpā zagļi var netraucēti darboties. Vienai mūsu biedrības biedrei mēneša laikā no kāpņutelpas nozaga pat divus velosipēdus dažādās dienās.” Šajā gadījumā zaglim netraucēja pat tas, ka velosipēdi bija pieslēgti, atklāja Simvulidi.

“Pirmkārt, jābūt labai, drošai slēdzenei. Nevajadzētu taupīt naudu. Vajadzētu nopirkt vai nu “pakavu”, vai salokāmo, vai ķēdi, laba slēdzene var maksāt aptuveni 10% no velosipēda vērtības,” sacīja “Pilsēta cilvēkiem” valdes priekšsēdis.

Simvulidi norādīja, ka viņa velosipēdam ir ne vien slēdzene, bet arī signalizācija. Viņš savu velosipēdu sargā, jo reiz jau gūta rūgta pieredze – garnadži nozaga viņa divriteni. Diemžēl toreiz policijai neizdevās velosipēdu atgūt.

Inspektore Podžuna pauda, ka likumsargiem izdodas atgriezt īpašniekiem nozagtos velosipēdus, taču tas ir atkarīgs no pašiem īpašniekiem.

“Dažreiz cilvēki vēršas Valsts policijā un stāsta, ka viņiem ir nozagts velosipēds, bet pat nespēj aprakstīt modeli, nav bildes, nav kaut kādas īpašās pazīmes piefiksētas, rāmja numurs nav piefiksēts. Sanāk tā, ka pat Valsts policija, veicot savas darbības, atrod vai izņem no lombardiem aizdomīgus velosipēdus, meklē īpašniekus, ievieto mājaslapā velosipēda attēlu, un, ja īpašnieks neatsaucas, tad diemžēl pēc četriem mēnešiem Valsts policija atgriež velosipēdu cilvēkam, kuram tika tas izņemts. Ja velosipēds būtu reģistrēts, tad pēc datiem uzreiz varētu atrast īpašnieku,” skaidroja inspektore.

Likumsargi iesaka iedzīvotājiem, kuriem ir nozagti velosipēdi, aplūkot, vai policijas mājaslapā, sadaļā “atrastās mantas”, nav ievietota viņu divriteņa fotogrāfija, kā arī cilvēkiem, kuri vēlas iegādāties velosipēdu, pārliecināties, vai divritenis nav jau reģistrēts Ceļu satiksmes drošības direkcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti