Panorāma

Panorāma

Panorāma

V. Zatlers: «Rīdzenē» notika ietekmes dalīšanas tirgus

Kāpēc somu mazuļi guļ kartona kastēs?

Somijas simtgades nedēļā Latvijai dāvina slavenos somu zīdaiņu pūriņus

Somijas simtgades nedēļā Somijas vēstniecība Latvijā sagādājusi dāvanu Latvijai. Un tās ir visā pasaulē slavenās somu zīdaiņu pūriņa kastes. Somi uzskata, ka tieši pūriņš ļāvis panākt, ka Somija ir viena no trim valstīm pasaulē ar vismazāko zīdaiņu un māšu nāves gadījumu skaitu.

Lai saņemtu zīdaiņa pūriņu, grūtniecei jāreģistrējas pie ārsta līdz ceturtajam grūtniecības mēnesim. Somijas simtajā jubilejā – 6. decembrī – šo pūriņu varēs saņemt arī tie Latvijas mazuļi, kuri pirmie piedzims Somijas Neatkarības dienas rītā.   

Visi somi ir gaidīti. Tā zīdaiņu pūriņa būtību uztver gan turīgi, gan mazāk turīgi Somijas iedzīvotāji.

Vairāk nekā 90% somu zīdaiņu vecāku savam pirmdzimtajam naudas pabalsta vietā dod priekšroku daudz vērtīgākajam zīdaiņu pūriņam, kur katram jaundzimušajam ar valsts atbalstu sagādāts viss nepieciešamais pirmajiem dzīves mēnešiem.

Zīdaiņa pūriņā ir 50 jaunajai māmiņai un mazulim nepieciešamas lietas, bet viena no svarīgākajām ir pati kaste, kur iekšā ir matracis un tā tiek izmantota kā gultiņa.

Katru gadu tiek sagatavoti 40 tūkstoši šādu pūriņu. Komplektā ir segas, paladziņi, zīdaiņu drēbes, šķēres, termometrs, prezervatīvi, higiēnas preces, plānāks un biezāks kombinezons, kā arī citas lietas. Zīdaiņu pūriņš simbolizē vienlīdzību. Vienlīdzīgas iespējas visiem kopš dzimšanas.

Šo pūriņu diviem no trim saviem bērniem izvēlējās arī Somijas vēstnieks Latvijā ar kundzi. Viņi to uzskata par nozīmīgu dāvanu no sabiedrības.

“Mums, protams, vienlīdzības aspekts ir svarīgs. Mēs varējām to sagādāt paši, varējām visu nopirkt paši, bet tas ir lielisks veids, kā ģimenei pateikt, ka ir piedzimis jauns soms. Esi laipni aicināts Somijā,” stāsta Somijas vēstnieka Latvijā kundze Tīna Nūrdkvista.

“Pirms 80 gadiem tas bija domāts nabadzīgiem bērniem, bet drīz pēc tam to varēja saņemt ikviena, kas dzemdēja un bija reģistrējusies sistēmā. Tā ir daļa no vienlīdzības, kas ir tik svarīga Somijā un ir viens no pamatiem Somijas veiksmei aizvadīto simt gadu laikā,” skaidro Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens.

Reģistrēšanās grūtnieču uzskaitē ir viens no galvenajiem sistēmas mērķiem. Lai pieteiktos pūriņam, grūtniecei jābūt ārsta uzraudzībā līdz ceturtajam grūtniecības mēnesim. Un tieši tāpēc sākotnējā ideja par nabadzīgo grūtnieču atbalstīšanu pārauga pilnīgi visu grūtnieču atbalsta sistēmā.

“Bet pat vēlāk tas ir sevi pierādījis kā ļoti lietderīgs, vajadzīgs solis, un tas ir palīdzējis samazināt zīdaiņu mirstības rādītājus Tāpēc tas tika paplašināts, lai aptvertu visas ģimenes un mātes, kas gaida bērnu,” saka Somijas vēstniecības 1. sekretāre Anna-Mari Hemeleinena.

Somi lepojas, ka viņiem ir gan bezmaksas dzemdību klīnikas, gan bezmaksas pirmsdzemdību sagatavošanās kursi, kā arī konsultācijas par zīdīšanu. Tas viss ir daļa no Somijas mātes un bērna aprūpes programmas. Savukārt pūriņš ir viens no veidiem, kā vecāki var gatavoties lielajam notikumam.

Tam, ka šāds pūriņš būtu vajadzīgs arī Latvijā, piekrīt Rīgas Dzemdību nama vadītāja Santa Markova, jo praksē novērots, ka daudziem vecākiem nav zināšanu, kas jaundzimušajam vajadzīgs. 

“Gadās pat visai kuriozas lietas, kad aizmirst ļoti svarīgas lietas, kā pirmo apģērbu jeb kopšanas līdzekļus, bet ir paņemts ļoti daudz kas vecāku komfortam,” atzīst Markova.

Somijas simtajai jubilejai par godu zīdaiņa pūriņu dāvanā no Somijas vēstniecības varēs saņemt pirmie seši jaundzimušie, kas dzimuši Rīgas Dzemdību namā tieši Somijas jubilejas dienā. Bet, piedaloties  loterijā sociālajos tīklos, vēl vairākus komplektus varēs laimēt vecāki, kuru bērni piedzimuši šā gada decembrī.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt