Panorāma

Ārlietu ministrijā piemin G. Andrejevu

Panorāma

Panorāma

Sarucis pieteikumu skaits studijām Latvijas augstskolās

Šogad visvairāk izvēlas datorzinātņu un sociālo zinātņu studijas; darba devēji atgādina par STEM jomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Universitātēs apstiprināto studētgribētāju skaits turpina nedaudz pieaugt – visvairāk izvēlas datorzinātņu un sociālo zinātņu studiju programmas, tā informēja augstākās izglītības iestādēs. Latvijas Darba devēju konfederācijā rezultātus vērtēja atzinīgi, taču joprojām uzsver zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātnes un matemātikas (STEM) jomas speciālistu trūkumu. 

Studētgribētāji šogad visvairāk izvēlas datorzinātņu un sociālo zinātņu programmas; darba devēji atgādina par STEM jomu
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Šī gada pieteikšanās pamatstudijām pirmajā kārtā vienotajā platformā "latvija.lv" ir noslēgusies. Dati rāda, ka saņemto pieteikumu skaits ir līdzīgs kā iepriekšējos gados – kopumā saņemti teju 10 150 pieteikumi, no kuriem uz otrdienas pulksten 13.00 apstiprināti ir 9430, kas ir lielākais apstiprināto pieteikumu skaits pēdējo gadu laikā. 

Latvijas Universitātes studiju servisa departamenta direktors Jānis Saulītis gan portālam LSM norādīja, ka saņemtie studiju pieteikumi var būt līdz galam nepabeigti, tāpēc, vērtējot studētgribētāju skaitu, vajadzētu ņemt vērā apstiprinātos pieteikumus, kas veido galīgo pieteikumu statistiku. Apstiprināto pieteikumu skaits gan vēl varētu mainīties.

Tradicionāli visvairāk pieteikumi saņemti Latvijas Universitātē – teju 4,5 tūkstoši pirmajā prioritātē. 

Saulītis stāstīja: "Šī gada pieteikšanās ir gājusi normāli, manā uztverē. Kopējais pieteikumu skaits ir nedaudz mazāks nekā pagājušajā gadā. Bet īsumā – tie skaitļi ir pilnīgi pietiekami, lai varētu kvalitatīvi nokomplektēt savu jauno studētgribētāju pieplūdumu. Ja viņi atnāks, tie, kas gribēs, tad jau pietiks."

Jauno studētgribētāju izvēlētās programmas ik gadu ir līdzīgas. Populārākā ir datorzinātne, daudzi izvēlas arī psiholoģiju, tiesību zinātni, biznesa vadību, ārstniecību un komunikācijas.

Šīs programmas iekļaujas "Top 10 populārākajās studiju programmās" visā Latvijā. Vēl desmitniekā ir datorsistēmas, informāciju tehnoloģijas un arhitektūra Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). 

RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska sacīja, ka šogad studētgribētāju skaits iepriecina: "Manuprāt, ir tā, ka ir sadzirdēti gan darba devēji, kuri mūs jau 11. gadu ir atzinuši par ieteiktāko universitāti. Un arī, protams, darba ņēmēji ir teikuši savu vārdu, jo ir pierādīts, ka RTU absolventi ir otrajā vietā starp augstākās izglītības iestādēm pēc vidējiem ienākumiem gadā. STEM jomas ir pieprasītas, un tas parādās darba tirgū. Līdz ar to mums ir tāds uzskats, ka viņi [studētgribētāji] mūs ir sadzirdējuši un darba devējus arī."

RTU šajā gadā gan kopējais pieteikumu skaits, gan apstiprināto pieteikumu skaits ir lielāks nekā pērn. Piemēram, šobrīd apstiprināti par 300 vairāk pieteikumi nekā pagājušajā gadā. Pie tam augstskolās vēl norisinās ārvalstu studentu pieteikšanās, kuru vidū gaida arī studentus no Ukrainas, kas arī turpmāk papildinās gan studējošo, gan, iespējams, strādājošo rindas. 

RTU šovasar saņemts pēdējo piecu gadu laikā visaugstākais studētgribētāju pieteikumu skaits. "Pieteikumu skaitu analizējot, var redzēt, ka arī uz maksas vietām ir ļoti daudzi pieteikušies. Ļoti svarīgi, kas notiks šajās nākamajās dienās, kad viņi apstiprinās savus pieteikumus. Tad mēs arī redzēsim, kas iznāks, cik būs budžetā," teica Bušovska.

Bet, jo valstī kopumā mazāk pieteikumu, jo mazāka arī konkurence par uzņemšanu un iespēju studēt valsts apmaksātā budžeta vietā. Koriģēt valsts piešķirto budžeta vietu skaitu, sadalījumu vai veikt citas izmaiņas saistībā ar novērotajām tendencēm pašlaik neplāno.

"Attiecībā uz budžeta vietām, paliek budžeta vietu skaits nemainīgs. Tas nozīmē to, ka, ja samazinās studentu skaits, tad tas īpatsvars, kas var uz tām pretendēt, ir lielāks. Protams, kritums ir, bet tādas būtiskas izmaiņas mēs šobrīd neredzam," norādīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece("Konservatīvie").

Izglītības un zinātnes ministrijā prognozēja, ka tuvāko četru un piecu gadu laikā, kad studijas būs jāuzsāk 2007. un 2008. gadā dzimušajiem jauniešiem, varētu būt sagaidāms studētgribētāju pieaugums, uz ko politikas veidotāji un augstskolas liek cerības.

Latvijas Darba devēju konfederācijā atgādināja, ka tuvākajos gados arvien palielināsies pieprasījums pēc darbiniekiem STEM jomā. 

Konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone norādīja: "Prognozes liecina, ka pēc šiem speciālistiem – inženierzinātnēm un dabas zinātnēm arī pēc 2030. gada būs pieprasījums. Līdz ar to droši vien šī izvēle – studēt dabas zinības, informācijas tehnoloģijas, lauksaimniecību, matemātiku, inženierzinātnes, arī veselības aprūpi – tas tiešām atmaksāsies gan atalgojuma ziņā, gan veidojot savu karjeru, jo šie speciālisti būs daudz vairāk pieprasīti un konkurence uz vienu amata vietu būs nosacīti mazāka nekā sociālajās zinātnēs."

KONTEKSTS:

Konkursa pirmās kārtas rezultāti tiks paziņoti 22. jūlijā pēc plkst.17, bet otrās kārtas rezultāti 26. jūlijā pēc plkst.17. Konkursa rezultāti tiks paziņoti e-pakalpojumā "Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās", kā arī īsziņu un elektroniskās vēstules veidā.

Pēc konkursa 1. kārtas rezultātu uzzināšanas 22. jūlijā reflektantam jāizlemj, vai vēlas turpināt piedalīties konkursā uz pieteikumā norādītajām studiju programmām, vai nevēlas pretendēt uz studijām nevienā no studiju programmām.

Konkursa 1. kārtā studiju vietu reflektants iegūs tādā gadījumā, ja šī studiju vieta konkursa rezultātā tiks apstiprināta viņa 1. prioritātē. Ja konkursa rezultātā neapstiprināsies 1. prioritāte, tad konkursa 1. kārtā studiju vietu reflektants neiegūst. Tādā gadījumā studiju vietu var iegūt konkursa 2. kārtā. Pēc 1. kārtas rezultātiem var iepazīties ar savu provizoriski iegūto studiju vietu.

Ja konkursa 1. kārtā reflektants ieguvis studiju vietu savā pirmajā izvēlētajā prioritātē, tad šī studiju vieta viņam ir garantēta ar nosacījumu, ka no 22. jūlija līdz 26. jūlijam reflektants ieradīsies pirmās prioritātes studiju programmas augstskolā noslēgt studiju līgumu vai apstiprināt savu lēmumu slēgt studiju līgumu termiņā, kāds ir paredzēts atbilstošā augstskolā.

Ja atbilstošajā augstskolā līgums tiek slēgts citā termiņā vai ja norādītajos datumos nav iespējams ierasties augstskolā, bet ir vēlme saglabāt savu iegūto studiju vietu, laikā no 22. jūlija līdz 26. jūlijam plkst.16. savā portāla "Latvija.lv" e-pakalpojumā ir jāaktivizē izvēlne "Apstiprināt iegūto vietu".

Pieteikšanās studijām notiks pēc prioritāšu sistēmas,un konkursa rezultātā katrs reflektants var iegūt vienu studiju vietu vienā studiju programmā. Uzņemšana pilna laika pamatstudiju programmās notiek konkursa kārtībā pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti