Sociālās korekcijas iestādē «Naukšēni» jauniešus pagaidām vairs neievietos

Latvijā uz laiku līdz 2024.gada 31.decembrim apturēt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa — ievietošanas sociālās korekcijas izglītības iestādē — piemērošanu jauniešiem, lēmusi Saeima.

Saeimas Preses dienests informēja, ka izmaiņas saistītas ar ieceri likvidēt sociālās korekcijas iestādi "Naukšēni", kas ir vienīgā šāda tipa iestāde Latvijā. Pašlaik iestādē ir reģistrēti 16 audzēkņi. 

Grozījumi paredz, ka pašvaldībām attiecībā uz tiem bērniem, kuriem audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa izpilde tiks pārtraukta, būs jāiekārto profilakses lieta un jāizstrādā uzvedības sociālās korekcijas programma, pieaicinot Valsts probācijas dienestu, bāriņtiesu un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju un nodrošinot regulāru starpinstitucionālo sadarbību likumpārkāpumu profilakses pasākumu plānošanai. 

Bērniem uz laiku no viena līdz trim gadiem varēs kā audzinoša rakstura piespiedu līdzekli piemērot probācijas novērošanu.

Likumā nostiprināts, ka probācijas novērošana ir bērna uzvedības uzraudzība un iesaistīšana viņa vecumam, psiholoģiskajām īpašībām un attīstības līmenim piemērotos sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas pasākumos. 

Probācijas novērošanu veiks Valsts probācijas dienesta teritoriālās struktūrvienības nodaļa, kuras darbības teritorijā dzīvo bērns, un tās kārtību noteiks Ministru kabinets. Noteikts, ka Valsts probācijas dienests piesaistīs pakalpojumus, lai nodrošinātu bērna sociālās uzvedības korekciju un sociālo rehabilitāciju, un finansēs šādu pakalpojumu izmaksas. 

Likumā arī noteikti pienākumi bērniem, kuriem tiesa ir noteikusi probācijas novērošanu, kā arī viņu likumiskajiem pārstāvjiem. Tāpat noteikti gadījumi, kad Valsts probācijas dienesta amatpersona varēs pilnīgi vai daļēji šos pienākumus atcelt.

Likuma grozījumi attiecībā uz probācijas novērošanu stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī. 

Ministru kabinets līdz 2023.gada 31.decembrim izstrādās un iesniegs Saeimai nepieciešamos grozījumus attiecībā uz audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa — ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē — piemērošanu un izpildi. 

Vienlaikus Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja arī saistītos grozījumus Kriminālprocesa likumā un Krimināllikumā.

KONTEKSTS:

Karceri, režīms ar soda punktu sistēmu, uzvedības korekcija ar iebiedēšanu, kā arī tā sauktā ģedovščina. Šādu ainu sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" atklāja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un raidījums "Aizliegtais paņēmiens". Pārbaudē secināts – sociālā korekcija, kas iekļauta iestādes nosaukumā, nenotiek.

Saistībā ar atklāto uz izmeklēšanas laiku tika atstādināts iestādes vadītājs, bet pret astoņiem pedagogiem tika ierosinātas 11 administratīvās lietas. Sods darbiniekiem par emocionālo un fizisko vardarbību pret nepilngadīgajiem piemērots septiņās lietās.

Pēc pārkāpumu konstatēšanas sociālās korekcijas izglītības iestādē strādāts ar darbiniekiem kapacitātes stiprināšanai. Taču centieni uzlabot iestādes darbu, lai tas atbilstu bērnu interesēm, esot cietuši neveiksmi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt