Daļā Naukšēnu muižas plāno iekārtoties privātklīnika onkoloģijas pacientiem

Ir pagājis gads, kopš likvidēta sociālās korekcijas izglītības iestāde, kas atradās Naukšēnu muižā. Kādreizējā mācību korpusa ēkā vēl šogad darbu plānojusi sākt privātklīnika onkoloģijas pacientiem, bet Valmieras novada pašvaldība, kuras pārziņā nodots vēsturiskais muižas komplekss, meklē ilgtermiņa nomniekus.

Par muižas telpām netrūkst interesentu īstermiņa nomai

Naukšēnu apvienības Īpašumu apsaimniekošanas speciālists Didzis Čākurs norādīja, ka pēc sociālās korekcijas iestādes likvidēšanas pašvaldības pārziņā nonāca visai apjomīgs īpašums, kas prasa apsaimniekošanu.

"Saimniecība pietiekami liela – ap 60 hektāriem īpašums un 14 dažāda lieluma ēkas. Bet galvenās rūpes mums ir par trim ēkām – muižas pili jeb kungu māju, bijušo skolu un dienesta viesnīcu jeb kopmītnēm. Tās vajag apsildīt, uzturēt kārtībā," skaidroja Čākurs.

Naukšēnu apvienības pārvaldes vadītājs Jānis Zuments kā būtisku aspektu muižas nākotnē vērtē to, ka laikā, kad te bija sociālās korekcijas izglītības iestāde, muiža ir saglabāta un uzturēta labā stāvoklī.

"Pēdējā laikā muiža tika diezgan labi atjaunota – gan tehniski, gan jumti, gan fasādes. To redzam arī vizuāli, arī no iekšpuses varam novērtēt, jo

1997. gadā, kad beidza šeit darboties Naukšēnu 23. arodskola, muiža bija ļoti žēlīgā stāvoklī. Pēdējos gados tā tiešām ir atdzimusi," uzsvēra Zuments.

Zuments arī atzina, ka sūdzēties par interesentu trūkumu nevarot: 

"Par muižu nepārtraukti ir lielāka vai mazāka interese tādiem īstermiņa nomniekiem, lai dažādus pasākumus organizētu – vai tās ir nometnes, vai jubilejas. Tāpat šeit mēģina uzņēmējdarbību sākt klīnika. Pirms tam bija doma par šūšanas darbnīcu. Tagad ir viens interesents, kurš interesējas par darbu ar akmeņiem, kamīndizaina projektētājs."

Kādreizējā staļļa ēkā plāno iekārtoties privātklīnika

Naukšēnu apvienības pārvaldes vadītāja pieminētā privātklīnika jau ir veikusi nepieciešamos darbus, lai muižas kompleksa kādreizējo zirgu staļļa ēku pielāgotu medicīnas iestādes vajadzībām un prasībām, kā arī sagādātas nepieciešamās iekārtas. Par to, kas tajā iecerēts, pastāstīja SIA "Santa Monika" valdes loceklis Andris Garselis.

"Jau gadu mēs realizējam šo mērķi, kas ir saistīts ar vēža pacientu ārstēšanu integratīvajā medicīnā. Pirmkārt, nav jādomā, ka tas ir kaut kas tāds, kas nav atļauts. Nē, tas iet roku rokā ar klasisko medicīnu, un tas ir veids, kā atrast citus ārstniecības ceļus, pielietojot vairāk dabiskos līdzekļus kompleksā ar tām iekārtām, kas mums ir."

Lai arī Naukšēni ir gluži vai pašā Igaunijas pierobežā un no Rīgas tos šķir ap 150 kilometru, privātklīnikas saimnieki to, ka tā ir lauku vide, vērtē kā būtisku plusu ārstniecības iestādes izveidei.

"Mēs jau, kad iebraucām pirmoreiz, ieraudzījām, cik šī vieta skaista, fantastiski skaista muižas ēka, arī skolas ēka. Sapratām, ka tā varētu būt vieta, kur pacients atbrauc un ārā ir klusums, miers, prom no tās urbānās dzīves. Tas ir it kā sīkums, bet tajā pašā laikā, mūsuprāt, ļoti vajadzīgi tiem cilvēkiem, lai uzlabotu viņu pašsajūtu," turpināja Garselis.

Pārējā kompleksa daļa vēl gaida nomniekus

Bet tā ir tikai neliela daļa no muižas kompleksa, kuru apsaimniekos privātklīnika. Pārējās muižas kompleksa ēkas vēl gaida savus potenciālos nomniekus.

"Tāda ilgtermiņa doma, ko piedāvāja darba grupa, kas šeit strādāja pāris mēnešus, – piedāvāt muižu kā nedalītu īpašumu uz ilgtermiņa nomu plašākā tirgū, vai tas ir Latvijas līmenī, vai varbūt pat ārpus tā, jo šeit ir diezgan daudz ēku, diezgan liels zemes īpašums un te ir daudz iespēju," sacīja Zuments.

Jautājums, ko darīt ar muižas kompleksu un kādu vēlētos redzēt tā nākotni, maijā aptaujā tika uzdots arī vietējiem iedzīvotājiem, viņu redzējums vairāk saistījās ar tūrisma un kultūras jomu, kā arī muižas kompleksa atvērtību sabiedrībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti