Sadaļas Sadaļas

Slēdz tuberkulozes centra bērnu nodaļu Upeslejās

1.aprīlī plānots slēgt Tuberkulozes un plaušu slimību centra bērnu nodaļu Stopiņu novada Upeslejās un turpmāk mazos tuberkulozes pacientus ārstēt Bērnu slimnīcā Rīgā, Vienības gatvē. Ārsti mierina, ka tuberkuloze neapdraud pārējos mazos pacientus vairāk nekā citas infekcijas slimības. 

Nodaļas slēgšanai Stopiņos ir ekonomisks pamatojums – pacientu tajā ir divas reizes mazāk nekā personāla un uzturēt atsevišķu ēku dažiem slimniekiem ir nerentabli. Ik gadu tas rada aptuveni 200 000 eiro lielus zaudējumus.  

Šodien nodaļā ir 11 bērni un pusaudži, pēdējās trīs dienas telefons par kādu jaunu pacientu no reģioniem nav zvanījis ne reizi.

Pateicoties vakcinācijai un arī pieaugušo ārstēšanai, bērni un pusaudži ar tuberkulozi slimo aizvien mazāk. 2014.gadā saslima 52 bērni, 2015. gadā – 28, pērn – 30 bērni un pusaudži.

Tieši tādēļ arī plānots nodaļu slēgt. Pagaidām tas publiski nav izskanējis, un arī Latvijas Televīzija par šo reorganizāciju uzzināja no kādas satrauktas bērna mammas vēstules.

Tuberkulozes un plaušu slimību centra vadītāja Olga Bobrikova nenoliedz plānotās reformas. Viņa skaidro – kamēr notiek dokumentu saskaņošana ar Veselības ministriju un Bērnu slimnīcu, sabiedrībai par pārmaiņām nav ziņots. Viņa mierina, ka tuberkuloze nav bīstamāka par citām infekcijas slimībām.

Arī Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule skaidro, ka tuberkuloze ir lipīga, ja pacientiem  ir atklātā forma, un arī tad tikai īsu laiku, jo, kad sāk ārstēšanu, slimība vairs nav lipīga. Bērniem visbiežāk šādas formas nav, tā var būt dažiem pusaudžiem, kuri gan būs jāizolē, kamēr sāk ārstēšanu un viņi vairs nebūs  bīstami.

Pašlaik tuberkulozes bērnu nodaļā ir 24 amata vietas, visas nav aizpildītas. Darbiniekiem piedāvās pārnākt strādāt uz pieaugušo nodaļām, stāsta Cīrule. Viņa norāda, ka medicīnas jomā darbinieku trūkst, un tāpēc nodaļas personālam piedāvās darbu, bet ar pieaugušiem pacientiem.  

Pensijas vecuma māsas un ārsti, visticamāk, gan dosies pensijā.

Diemžēl nodaļas slēgšana Upeslejās šķirs ģimenes, ja tās ārstējas kopā. Pieaugušie turpinās ārstēties Upeslejās, bet mazie pacienti – Bērnu slimnīcā.  

“Tas ir tas sāpīgākais,” atzīst Cīrule.

Taču viņa norāda, ka problēmas reformu laikā ir vienmēr, bet ir jādomā valstiskā mērogā un par ekonomisko pamatojumu.

Katru gadu šī nodaļa rada vismaz 200 000 eiro lielus zaudējumus. Jākurina visi stāvi, lai gan bērni spēlējas trešajā, bet palātas palikušas pirmajā stāvā. Arī darbiniekiem ir maza noslodze.

Piemēram, 2015. gada 8 mēnešos darbs ir veikts par 325 000 eiro, nodaļas pašizmaksas bija 550 000 eiro, pērn līdzīgā laika posmā darbs 230 000 eiro, pašizmaksa 430 000 eiro. Pērn gultu skaits samazināts vēl par 10, šogad nolemts nodaļu  pārcelt uz Bērnu slimnīcu, kur pieejami daudz plašāki izmeklējumi un speciālisti, kas nereti vajadzīgi mazajiem tuberkulozes slimniekiem un ko šeit nespēja nodrošināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt