Dienas ziņas

Eksperti aicina nojaukt 69 padomju laika objektus

Dienas ziņas

Karsto laiku palīdz pārlaist cepure, ūdens un ēna

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādei – 30

Skrundā bijusī PSRS armijas pilsētiņa kļuvusi par mūsdienīgu militāro poligonu

Jūnijā un jūlijā paiet 30 gadi, kopš izveidotas Zemessardzes brigādes. Ceturtdien, 30. jūnijā, ar svinīgiem pasākumiem apaļo jubileju atzīmēja 4. Kurzemes brigāde. Tās štābs atrodas Kuldīgā, bet centrālā mācību vieta ir Skrundas pusē. Bijusī Padomju armijas militārā pilsētiņa četru gadu laikā pārveidota par mūsdienīgu militāro poligonu "Mežaine".

Par Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieri pulkvedis Andris Rieksts kļuva pirms pieciem gadiem un par savu pirmo lielo izaicinājumu sauc brigādes štāba pārdislocēšanu no Liepājas uz Kuldīgu 2018. gadā, bet ne mazāks izaicinājums bijis bijušo PSRS armijas militāro pilsētiņu pārveidot par mūsdienīgu militāro poligonu.

"Teikšu godīgi, kāda puse neticēja, ka mēs tik tālu tiksim, arī no maniem cilvēkiem skatījās skeptiski uz šīm lietām. Bet, atrodot vienmēr pareizos cilvēkus – tos, kas tic un redz gaismu tuneļa galā un kā līdz tai aiziet, līdz ar to mēs lēni gājām uz priekšu," sacīja Rieksts.

Šobrīd bīstamākās ēkas no padomju laika mantojuma ir nojauktas, izveidotas trīs šautuves. Pievienotā vērtība bija daudzdzīvokļu ēkas, jo te ir lielākā vieta Baltijā, kur trenēt kaujas iemaņas pilsētvidē.

"Šīs piecstāvu mājas, jūs redzat, praktiski visām ēkām piektie stāvi ir pārmūrēti, jumti bija bojāti, tad no augšas bija sākušas drupināties. Vēl gadi pieci seši – nebūtu tur, ko savākt," rādīja Rieksts.

Uz vienas no mājām izveidotas platformas, uz kurām no helikopteriem nolaisties speciālajām uzdevumu vienībām.

Zem pilsētiņas ir apakšzemes tunelis, kas ar visiem atzariem ir aptuveni 300 metrus garš. Te var trenēt pārvietošanos pa šaurām,  tumšām ejām.

Jau par degradētu būvi kļuvusī Skrundas 2. vidusskolas ēka rekonstruēta un ir mācību centrs. Galvenokārt poligonā savas kaujas iemaņas trenē 4. Kurzemes brigāde, kurā ir pieci bataljoni, bet te brauc arī zemessargi no citām brigādēm, jaunsargi, arī valsts aizsardzības mācības skolēni un karavīri. Arī šobrīd te uz nedēļu uzturas zemessargi no 52. kaujas atbalsta bataljona.

Zigmārs Turčinskis Zemessardzē ir jau 30 gadus.

"[Gūt] pārliecību pašiem par sevi, ka varam aizstāvēt savu zemi, ka esam gatavi, tas arī ir galvenais," teica Turčinskis. Cits zemessargs Aivis Ernstsons norādīja: "Patriotisms pirmajā vietā. Protams, lai es mācētu aizsargāt un parūpēties par saviem tuvajiem, par apkārtējiem un par visu valsti kopumā."

Zemessardze izveidota 1991. gadā un savu 30 gadu jubileju svinēja pērn, savukārt novadu vienības, kas vēlāk tika pārveidotas par brigādēm, izveidoja pēc gada. Pavisam ir četras Zemessardzes brigādes kopā ar teju 9000 zemessargiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt