Panorāma

VID plāno nākamgad likvidēt aptuveni 470 štata vietu

Panorāma

Stradiņu būvniecība var apstāties pusceļā

Algu pieaugums pagaidām tikai daļai pirmskolas skolotāju

Skolotāju algu reforma lielāku samaksu sola tikai daļai bērnudārzu pedagogu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 1 mēneša.

Jaunais pedagogu atalgojuma modelis, kuru izstrādājusi Izglītības un zinātnes ministrija, paredz, ka pirmsskolu pedagogiem, kas gatavo skolai piecus un sešus gadus vecos bērnus, samaksa par likmi augs līdz 680 eiro, savukārt ar mazākiem bērniem strādājošajiem pedagogiem septembrī lielāku algu vēl nebūs.

Pirmsskolas skolotājai Birutai Čudarei ne tikai jāsagatavo mazie skolai, bet arī jātiek līdzi aktivitātēm, jāatbalsta bērnu vēlme pētīt un izzināt. To Biruta dara visu profesionālo mūžu. Taču nu jau kādu laiku viņa māca arī speciālajā skolā, pirmsskolā paliekot tikai uz pusslodzi. “Uz rokas 180 eiro par pusslodzi. Tāds ir mans darbs. Tāpēc jau arī meklēju papildu darbu, lai varētu savilkt galus kopā, jo citādāk nevar,” stāsta skolotāja.

Ja valdība apstiprinās jauno pedagogu atalgojuma modeli, tad no 1.septembra Biruta saņems nedaudz lielāku algu. Modelis paredz, ka tiem pirmsskolu pedagogiem, kas gatavo skolai piecus un sešus gadus vecos bērnus, samaksa par likmi augs līdz 680 eiro - tāpat kā pārējās skolās. Pedagogiem, kas strādā ar mazākajiem – pusotru līdz četrus gadus vecajiem bērniem – vismaz septembrī lielāku algu vēl nebūs.

“Mēs gaidījām, ka būs visiem, protams, jo ar tiem mazajiem ir vēl vairāk darba nekā ar lielajiem. Tur tomēr ir jābūt vairāk tieši fiziskajam. Tāds darbs, ka tev nepārtraukti jāmīļo tas bērns, jārūpējas par viņu, jāpieradina pie sistēmas, ka viņam jābūt kolektīvā, saskarsme. Bet no otras puses, paldies dievam, ka mūsos ir ieklausījušies pēc šiem streikiem, kas mums ir bijuši, tomēr valdība ir sākusi domāt par algu pielikumu,” saka Rīgas 233. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Ruta Garoza.

Situācija, ka daļa skolotāju paliek bez algas pielikuma, protams, nav normāla – atzīst gan premjers, gan izglītības ministrs, un risinājums tikšot meklēts. Sarežģījumi ir tajā, ka pirmsskolas skolotāju alga veidojas no diviem avotiem: valsts, kas apmaksā piecus un sešus gadus veco bērnu sagatavošanu skolai, un pašvaldībām, kas sedz pārējo atalgojuma daļu. Un tajā pielikums atkarīgs no katras pašvaldības iespējām.

“No 1.janvāra, kas ir ierakstīts valdības rīcības plānā, ir uzdevums nodrošināt visiem pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem par likmi 680 eiro. Un šis ir uzdevums mums ir obligāti jāatrisina,” sola izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Atrast risinājumu būtībā nozīmē atrast naudu. Un šajā procesā neiztikt bez pašvaldību iesaistīšanās. Taču tieši Izglītības un zinātnes ministrijai līdz 30.jūnijam valdībā jānāk klajā ar priekšlikumiem. Ministrs norāda – piedāvātie varianti būšot vairāki.

Jau ziņots, ka IZM ir pabeigusi darbu pie pedagogu algu reformas un drīz to iesniegs skatīšanai Ministru kabinetā. .

IZM aprīlī prezentēja jaunu pedagogu atalgojuma modeli, informējot, ka skolotājiem  par pilno darba slodzi ļaušot saņemt par 200 – 300 eiro vairāk. Pašlaik skolotāju minimālā likme par slodzi ir 420 eiro.

Tikmēr Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) joprojām redz problēmas jaunajā modelī. Pierīgā un republikas nozīmes pilsētu skolas aprēķinājuši, ka jaunais atalgojuma modelis nesīšot zaudējumus gandrīz visām šīm skolām

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti