Dienas ziņas

Konkurences padome soda divus IT uzņēmumus

Dienas ziņas

Vai par Ičas upes piesārņošanu tiks sākta kriminālvajāšana?

Vidusskolu beidzējiem - vēl viens eksāmens

Skolotāji kritizē pēkšņo ideju par piekto centralizēto eksāmenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Skolu direktori un skolotāji ir neizpratnē par valdības apstiprināto priekšlikumu ieviest piekto obligāto centralizēto eksāmenu fizikā vai ķīmijā sākot ar 2015./16.mācību gadu. Darba devēji un augstskolas jau ilgi kritizē skolu beidzēju zināšanu līmeni eksaktajos dabas zinātņu priekšmetos un šo ekspertu trūkumu darba tirgū, un skolotāji nav principā pret pašu eksāmenu, taču norāda, ka ministrijai un valdībai bija jāsāk ar mācību programmu pārveidi, turklāt pirmais noteiktais divu gadu termiņš ir krietni sasteigts. Problēmas kārtot eksāmenus varētu sagādāt skolēniem humanitārajās programmās vai profesionālās izglītības iestādēs, kur šos priekšmetus pietiekami neapgūst.

Skolotāji kritizē valdības atbalstīto izglītības ministra Vjačeslava Dombrovska un ekonomikas ministra Daniela Pavļuta priekšlikumu ieviest piekto izvēles centralizēto eksāmenu fizikā vai ķīmijā. Rīgas Juglas vidusskolas direktore Aija Melle norāda, ka iepriekš šis jautājums vispār nav pārspriests ar skolām un šobrīd nav nekādas skaidrības, kā eksāmenu plānots ieviest

„Nevar pieņemt lēmumu par obligāto eksāmenu visiem skolēniem, ja mēs zinām, ka šobrīd valstī ir programmas, piemēram, kurās apgūst dabas zinības. Tātad mācās fiziku, bioloģiju, ķīmiju integrētā vienā programmā. Tāpat ir arī profesionālās skolas, kā mākslas un dizaina skola, kur vispār nemāca ķīmiju. Vienkārši ir jāveic daudzi soļi iepriekš. Pie tam kārtot šo eksāmenu jau 2015./2016. gadā, manuprāt, ir absolūti nereāli, jo skolēnam, stājoties vidusskolā, jau ir jāzina, kādos priekšmetos viņš kārtos eksāmenus 12. klasē," saka Melle.

Ķīmijas skolotāja Silvija Kreile stāsta, ka pašreizējo ķīmijas centralizēto eksāmenu vidusskolēns, kas tam nav gatavojies padziļināti, nokārtot nevar:

„Tagadējie 10. klases skolēni ir ļoti satraukušies. (..) Pamatskolā nav mācību grāmatas, par to vajadzētu domāt. Ķīmijā likt eksāmenu izvēlas tiek, kas plāno iet uz mediķiem, kādi 2-3 skolēni."

Savukārt fiziku šajā skolā izvēloties ap 40% jauniešu, kas zina, ka mācīsies tehniskās zinātnes, stāsta skolotāja Mārīte Grīne. Viņa gan secina, ka eksāmenu fizikā varētu kārtot skolēni ar pašreizējām zināšanām, bet skolēnus pārbaudījumam jāgatavo no 9. klases. Skolotāja pieļauj, ka eksāmens daļu jauniešu varētu mudināt studēt tālāk eksaktos priekšmetus.

Ministrijas izglītības departamenta direktore Evija Papule skaidro, ka priekšlikums par vēl vienu obligāto eksāmenu ķīmijā vai fizikā pieņemts kontekstā ar Izglītības attīstības pamatnostādņu projektu 2014.-2020.gadam. Un šajā stratēģijā iekļautas arī dažādas mācību satura izmaiņas un atbalsta pasākumi, lai sagatavotos obligātajam eksāmenam. Tiesa gan, dabas zinātņu programmas tādēļ negrasās likvidēt.

Konkrētu rīcības plānu piektā obligātā eksāmena ieviešanā ministrija izstrādāšot pēc apstiprināšanas Saeimā, kad arī sola diskusijas ar sociālajiem partneriem par to, kā labāk to īstenot.

Tikmēr Elejas vidusskolas desmitajiem ķīmijas stundas norit kā ierasts, tomēr doma, ka viņi varētu būt pirmie, kuriem vidusskolu beidzot būs obligāti jākārto ķīmijas vai fizikas eksāmens ir mazliet biedējoša, un valdības lēmums skolēniem bijis pārsteigums. Skolēni atzīst, ka tas būs grūtākais eksāmens, bet nākotnes plānus noteikti nemainīšot – neviens no klases negrasās pēc skolas pievērsties ķīmijas vai fizikas studijām.

Elejas vidusskolas ķīmijas skolotāja Anna Švītiņa ir eksāmenu pretiniece, viņasprāt, „skolēnu zināšanas eksāmeni neuzrāda", turklāt tik steidzīga pāreja uz pieciem eksāmeniem nav korekta pret desmitās klases audzēkņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti