Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Palielinās interese par valsts aizsardzības mācību

Skolās palielinās interese par valsts aizsardzības mācību, tomēr jāpiesaista vairāk instruktoru

Šogad valsts aizsardzības mācību brīvprātīgi apgūst vidusskolēni gandrīz 70 izglītības iestādēs. Nesen beigusies jaunā pieteikšanās, un interese par dalību pilotprojektā palielinājusies. Turklāt viens no aktīvākajiem reģioniem ir Latgale. 2024. gadā valsts aizsardzības mācība būs obligāta, un jau tagad tiek domāts par speciālistu piesaisti, kā arī līdz šim gūtās pieredzes ieviešanu mācību stundās.

Jaunsardzes centra telpas Rēzeknes 4. vidusskolā ir tukšas, vien reizēm instruktori šeit attālināti vada valsts aizsardzības mācību. Šogad brīvprātīgi pilotprojektā piedalās 69 mācību iestādes, no kurām teju trešdaļa ir no Latgales. Nākamgad visām šīm skolām pievienosies klāt vēl 30 jaunas, vairākas arī Rēzeknes un Ludzas pusē.

“Piemēram, šogad, ja skaitliski skatāmies, tās ir četras skolas, bet līdz ar to tajās skolās, kas jau pieteikušās, atveras vairāk grupu. (..) Rēzeknes Tehnikums un Daugavpils Būvniecības tehnikums – tur mēs jau simtos skaitām jauniešus,” atzīmēja Jaunsardzes pārstāvis Juris Lelis.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) norādīja: “Mums katru gadu ir savs izvērtējums, kur mēs cenšamies saprast, kas varbūt ir uzlabojams, aptaujājam arī esošās skolas, kur šī mācība jau notiek, lai 2024. gadā šis kurss būtu vēl perfektāks.''

Programma, darba plāni un metodiskie norādījumi jau ir izstrādāti, taču aizvien mācību saturā tiek integrēta arī līdz šim gūtā pieredze. Turpmāk svarīgi būs palielināt to instruktoru skaitu, kam ir pedagoģiskā izglītība. Lai valsts aizsardzības mācība obligāti notiktu visām 10. un 11. klasēm, nepieciešami vismaz 350 šīs stundas pasniedzēji.

Lelis skaidroja: “Mēs jau tagad meklējam jaunus instruktorus, jaunus darbiniekus, skatoties nedaudz uz priekšu, pusgadu uz priekšu, gadu un pat divus gadus uz priekšu. (..) Šajā sarežģītajā laikmetā arī skatās uz to varbūt ne uzreiz. (..) Latvijā top Valsts aizsardzības mācības un fizkultūras skolotāja profesija, tas ir Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.”

Covid-19 pandēmijas apstākļi rada sarežģījumus un bažas arī par to, kā, sākot ar 2024. gadu,  mācību stundas organizēt. Valsts aizsardzības mācība ir tā, kurā nepietiek tikai ar tiešsaistes nodarbībām, nepieciešama praktiskā pieredze.

Valsts aizsardzības mācības pasniedzēja Rēzeknē Linda Tihonova skaidroja: “Tas ir arī tas, kā viņiem šobrīd visvairāk pietrūkst. Jā, viņi dara, viņi orientējas individuāli, no lauka kaujas iemaņām kaut kādas pamattēmas, apvidus novērošanu viņi veic individuāli, bet viņi neiegūst to, ko viņi darītu kolektīvi un kopā.”

Aizsardzības ministrs norādīja, ka situācija stabilizēsies, noslēdzoies pandēmijai: “Līdz ar to mēs ļoti ceram, ka skolu sistēma atvieglosies pēc vakcinēšanās un mēs arī par to runājam visu laiku ar Kariņa [premjeru Krišjāni Kariņu] kungu valdības sēdēs. Šeit man ir ar Izglītības un zinātnes ministriju diezgan vienota nostāja, ka mums ir jāatrod veids, kā pēc iespējas ātrāk skolēnus atgriezt skolās.”

Ja šovasar epidemioloģiskā situācija uzlabosies, tad jaunieši no visām pilotprojekta dalības skolām iekavētajās praktiskajās nodarbībās varēs piedalīties vasaras nometnēs. Pavisam 69 skolās valsts aizsardzības mācību apgūst 2000 jauniešu, kam nākamgad no Latgales pievienosies vēl 500.

KONTEKSTS:

Saeima 2020. gada 3. decembrī  trešajā lasījumā atbalstīja jaunu likumu "Par valsts aizsardzības mācību un Jaunsardzi" , ar kuru noteikts, kā tiek organizēta Jaunsardze, kā arī ieviests jauns mācību priekšmets vidējās izglītības pakāpē – valsts aizsardzības mācība. Šis priekšmets skolās būs obligāts no 2024. gada 1. septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt