Panorāma

D.Valaiņa atmiņas par notikumiem 1991. gadā

Panorāma

Jūrmalas dome grib likvidēt kāpu aizsargjoslu

Skolas Covid-19 tests publiskiem pasākumiem nederēs

​​​​​​​Skolas Covid-19 tests publiskiem pasākumiem nederēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Jaunajā mācību gadā skolās regulāri veiktos Covid-19 testu rezultātus audzēkņi varēs izmantot, lai piedalītos mācību stundās vai interešu izglītībā, taču publisku pasākumu, izklaides vietu un kafejnīcu apmeklēšanai šie Covid-19 testu rezultāti nederēs. Skolai drošs, bet izklaidei ne? Kāpēc tā? Un kā rīkoties bērnu vecākiem?

Visu nevakcinēto skolēnu regulāra testēšana pret Covid-19 valstij pirmajā mācību semestrī izmaksās ap 12 miljoniem eiro, lēš Nacionālajā veselības dienestā.  Katram skolēnam negatīvais testa rezultāts būs nedēļu derīga caurlaide ne vien skolai, bet arī interešu izglītībai, sākot ar mūziku un beidzot ar sportu. Taču tikai tur. Kafejnīcu vai izklaides pasākumu apmeklēšanai šie rezultāti nederēs.

 Latvijas Leļļu teātra pārstāve Rūta Petrauska sacīja: "Ja nāk ar testu, ja vēlas apmeklēt izrādi un nav vakcinācijas sertifikāta, tad tas, protams, ir uz ģimenes papildu budžeta rēķina. Viņi jau tāpat ir pusotru gadu izkrituši no kultūras patēriņa zonas. Kādas tam būs ilgtermiņa sekas? To, droši vien, redzēsim pēc kāda laika.

Skolās nodotie Covid-19 testu rezultāti būs derīgi veselu nedēļu, bet, lai apmeklētu kādu publisku kultūras vai izklaides pasākumu, visbiežāk Covid-19 testu derīguma termiņš ir krietni īsāks. Parasti pēdējās 48 stundas.

Izglītības un zinātnes ministre (Jaunā konservatīvā partija) Anita Muižniece uzsvēra, ka nav iespējams pateikt, ka nedēļu vecs testa rezultāts ir absolūtais garants pilnīgai drošībai visu laiku: "Jā, tā tas ir, bet šis tests nav ar mērķi pateikt, ka skolā visi tātad ir veseli. Šis tests ir ar mērķi uzraudzīt situāciju, identificēt tos, kuriem nav simptomu."

Bet kā rīkoties vecākiem? No 1. septembra bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, Covid-19 testu pasākumu apmeklēšanai valsts vairs neapmaksās. Testi skolās būs bezmaksas, bet ar tiem derīgu sertifikātu neģenerēs. Lai tiktu pie sertifikāta, tests būs jāveic laboratorijā un par maksu. Tiesa, tas attieksies vien uz bērniem, kas sasnieguši vismaz 12 gadu vecumu, tātad var vakcinēties. Paši mazākie pasākumus drīkstēs apmeklēt bez sertifikāta.

Veselības ministrijas pārstāve Sintija Gulbe izteicās, ka izglītība ir tā, ko nodrošina valsts: "Pakalpojumu izvēlēties vai neizvēlēties šajos apstākļos ir katra individuāla izvēle. Izvēle neapmeklēt skolu mums īsti nav. Šī ir galvenā atšķirība."

Leļļu teātrī rēķina, ka pats Covid-19 tests varētu izmaksāt pat divreiz dārgāk, nekā biļete uz izrādi. Mazākie bērni, kas ir teātra pamata auditorija, par to var nesatraukties, bet piedāvājums pusaudžiem kļūs vēl mazāks, prognozē teātrī.

Rūta Petrauska: "Piedāvājumu bērniem šobrīd praktiski nav. Jo neviens organizators nevēlas uzņemties klapatas – realizēt visus šos noteikumus, šķirot, kuram ir 12 gadu, kuram nav. Brālis nāks un māsa nenāks. Tas vienkārši neatmaksājas. Visi, kas to var nedarīt, tie to nedara."

Pašlaik Covid-19 tests, atkarībā no analīžu noņemšanas veida, vidēji izmaksā vairākus desmitus eiro.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti