«Sistēmas bērnu» kapavietas Rīgā – pamestas un aizmirstas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daudzi no “sistēmas bērniem” jeb bērnunamu audzēkņiem savas dzīves laikā nebija nevienam vajadzīgi un izrādījās nevajadzīgi arī pēc nāves. Jaunciema kapos Rīgā sektors, kur apglabā bērnunamu audzēkņus, ir pamests un nesakopts, daudzas kapavietas ir aizaugušas, lielākā daļa ir bez vārdiem, datumiem. Turklāt tie nav seni apbedījumi, bet gan dažu gadu vai pāris gadu desmitus veci, vēstīja Rus.LSM.lv.

Par šo “sistēmas bērnu” sektoru Jaunciema kapos plaša sabiedrība nezina, tur nemana aktīvistus Lielās talkas laikā. Par to, ka tā ir bērnu kapsēta, liecina tikai neliela plāksnīte pie ceļa un uz kapavietām atstātas rotaļlietas.  

Lielākā daļa kapavietu ir bez vārdiem, tikai dažām ir krusti, bet daudzas kapavietas jau nav vairs īsti redzamas, aizaugušas ar nezālēm, tikai nojaušamas pēc kontūras.

Rīgas domes Labklājības departamentā par šiem bērnu kapiem Jaunciema kapsētā neko nezināja, ieteica jautāt Labklājības ministrijai. Taču arī ministrijā par to neko nezina.

Savukārt Rīgas kapsētu pārvaldē zināja stāstīt, ka šajā sektorā apglabāja bērnus no Rīgas bērnunamiem.  

Pārvaldes vadītājs Gints Zēla stāstīja, ka sektors izveidots pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, tur nonāca bērniņi no bērnu aprūpes centra “Rīga” un tā filiālēm “Teika” un “Pļavnieki”, kas pēc savas būtības ir bērnunami.

Pēdējo 30 gadu laikā šajā sektorā apglabāti 36 bērni, bet akmens pieminekļi ir ne vairāk par 5 – tikai tiem, kuriem bija kādi radinieki. “Sergejs. Dzimis 2001.06.08. Miris 2001.07.08” – dzīvojis tikai vienu dienu. Uz cita pieminekļa nav ne vārda, ne uzvārda, tikai iesauka “Zēņuks” un gadi “1990–1998”.

Tālāk sektorā ir jaunāki apbedījumi un piemineklis ar uzrakstu “Maziem eņģelīšiem no sociālās aprūpes centra “Pļavnieki””.  Pēc kapsētu pārvaldes vadītāja vārdiem, par šo sektoru būtu jārūpējas pašiem sociālās aprūpes centriem, ko tie arī it kā darot, taču ne pārāk veiksmīgi.  

“Šogad, ja nemaldos, bija atbraukuši. Sakopuši. Kā ir norunāts, finanšu iespēju robežās. Pļaut zāli – maksā naudu, prasa laiku, cilvēkresursus. To galvaspilsētas pašvaldības Kapsētu pārvalde dara pati. Viņi, nu, teiksim tā, sakopa skujas, vēl šo to izdarīja. Bet kārtīgi rūpēties, acīmredzot, finansiāli nespēj,” sacīja Zēla.  

Pēc viņa teiktā, pārvalde varētu arī ieguldīt līdzekļus sektora sakārtošanā, taču gaida, kad Rīgas domes Mājokļu departamentā beidzot parādīsies ainavu arhitekts, kurš palīdzētu izstrādāt kopējo dizainu. Tad arī kapavietām parādītos plāksnītes ar vārdiem un datumiem.  

Uz vienas no kapavietām ir mazuļa foto un uzraksts “Alekss Vjačeslavs. Nodzīvojis 3 mēnešus”.  Tālāk ir jaunākais apbedījums sektorā, 15 gadus vecais jaunietis tur apglabāts 2019. gada nogalē.  

Lai gan šie bērni izrādījās nevienam nevajadzīgi arī pēc nāves, viņi tomēr ir pelnījuši piemiņu.

Rus.LSM.lv sagatavotais sižets (krievu valodā):

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti