Senioru dienā VUGD aicina: Atgādini saviem vecākiem un vecvecākiem par drošību!

Šodien, 1.oktobrī, atzīmējot Starptautisko senioru dienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus parūpēties un atgādināt saviem vecākiem un vecvecākiem par drošību, gan rīkojoties ar uguni, gan dodoties ogot un sēņot, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

VUGD statistika liecina, ka šogad no 50 ugunsgrēkos bojāgājušajiem cilvēkiem 44% jeb 22 bija vecumā virs 60 gadiem, savukārt aptuveni trešā daļa jeb  88 cilvēki no ugunsgrēkos cietušajiem ir vecumā virs 60 gadiem. VUGD iesaka ar vecākiem un vecvecākiem ne tikai pārrunāt vairākus ugunsdrošības jautājumus, bet arī pašiem izdarīt visu nepieciešamo, lai senioru mājoklī samazinātu ugunsgrēku izcelšanās iespējamību.

Ik gadu, sākoties aukstam laikam, pieaug to ugunsgrēku skaits, kuru iespējamais iemesls ir saistīts ar apkures lietošanas izraisītām problēmām – neiztīrītiem dūmvadiem, bojātām apkures ierīcēm un nepareizu apkures ierīču lietošanu. Lai tuvinieku mājoklī neizceltos postoši ugunsgrēki, jāatgādina, ka pirms apkures sezonas nepieciešams iztīrīt skursteni un pārbaudīt sildierīces, kā arī kāpastāsta par pareizu apkures ierīču lietošanu.  Līdztekus senioriem noteikti ir jāatgādina, ka, dedzinot sveces, tās vienmēr jānovieto uz nedegošas virsmas, nevis uz televizora vai aizkaru tuvumā. Īpaši svarīgi uzsvērt, ka, aizejot gulēt vai izejot ārā no mājām, sveces nedrīkst atstāt degot.

Bez uzraudzības atstāts piededzis ēdiens arī ir viens no iemesliem, kāpēc iet bojā vai cieš gados vecāki cilvēki. Ar saviem vecākiem un vecvecākiem vajag pārrunāt dažus drošības padomus, kas jāievēro, darbojoties virtuvē – gatavot nevajadzētu, ja jūtas miegains vai lietoti medikamenti, kas padara cilvēku miegainu; ja ēdiens ir uz plīts, tad to nevajadzētu atstāt bez uzraudzības, jo bieži vien cilvēki par to aizmirst, iesnaužas vai aizraujas ar citu nodarbi citā istabā. Ja tomēr gatavošanas laikā sanāk iziet, tad labs risinājums šādām situācijām ir laika taimeri vai atgādinājumi telefonā, kas atgādinās par ēdienu uz plīts.

Laba dāvana svētkos tuviniekiem ir dūmu detektors. Nereti ugunsgrēki izceļas cilvēku neuzmanības dēļ, tādēļ seniori novērtēs, ja viņu mājoklī tiks ierīkots dūmu detektors, kas ar spalgas skaņas palīdzību brīdinās, ja izcelsies ugunsgrēks. Dūmu detektoru vajadzētu ne tikai uzdāvināt, bet arī pašiem uzreiz uzstādīt, lai senioriem par to nebūtu jāsatraucas.

Lai arī zināms, cik ļoti mūsu vecākiem un vecvecākiem patīk doties mežā sēņot un ogot, VUGD aicina pārrunāt un atgādināt par pasākumiem, kas palīdzēs neapmaldīties. VUGD statistika liecina, ka šogad aptuveni ceturtā daļa no apmaldīšanās gadījumiem mežos vai purvos bija saistīti ar cilvēkiem, kuri ir vecāki par 60 gadiem – 22 gadījumos no 84 izsaukumiem bija apmaldījušies seniori. Mežā jādodas kopā ar kādu, bet, ja tas nav iespējams, tad obligāti jāņem līdzi pilnībā uzlādēts mobilais telefons, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazināties. Otrkārt, pirms došanās uz mežu, jāinformē piederīgie par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot, kā arī jāmin laiks, kad plānots atgriezties.

VUGD aicina iedzīvotājus regulāri atgādināt saviem vecākiem un vecvecākiem par dažādiem drošības jautājumiem un parūpēties, ka viņu mājokļos ir paveikti visi nepieciešamie ar ugunsdrošību saistītie pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti