Dienas ziņas

Dikļos tapusi Skaņu birzs

Dienas ziņas

Valmieras pensionāri vēlas vienlīdzību

Sakopj Pirmā pasaules kara apbedījumu vietas

Sēlijā sakopj Pirmā pasaules kara apbedījumu vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā no Pirmā pasaules kara laika ir vairāk nekā 200 kapu vietas, kurās apbedīti no pieciem līdz pat 500 kritušo karavīru. Savukārt Otrā pasaules karā kritušo apbedīto karavīru skaits tiek rēķināts vairāk nekā 100 000. Vietējām pašvaldībām nereti trūkst līdzekļu, lai apbedījumu vietas sakoptu. Kopš 2006. gada mūsu zemē ik vasaru ierodas brīvprātīgie no Vācijas, lai apkopotu informāciju par šeit apbedītajiem kara upuriem un sakoptu apbedījumu vietas.

Salas novadā kopā ir septiņas vācu karavīru apbedījumu vietas. Vācu armijas brīvprātīgie šeit ierodas jau trešo gadu, šovasar paredzēts sakopt Pirmā pasaules kara apbedījuma vietu Elkšņos.

Šeit apbedīti 36 karavīri, kas krituši 1917. gadā. Astoņi no viņiem cīnījušies Krievijas armijas pusē, pārējie – vācu. Sebastians kā brīvprātīgais apbedījumu sakopšanā piedalās jau 11 gadu. „Šeit mēs redzam kapakmeņus ar vārdiem uz tiem, un mēs varam teikt – tavs vecvectētiņš ir šeit, šeit tu viņu vari apciemot,” saka brīvprātīgais no Vācijas Sebastians.

No kapakmeņiem iegūtā informācija tiek apkopota un ievietota datu bāzē. Finansējumu iniciatīvai daļēji nodrošina Vācija, daļēji – ziedojumi. „Vācijā ir tā saucamā tautas apvienība [karā kritušo kapu aprūpēšanai],” norāda atvaļinātais Latvijas armijas pulkvedis Jānis Raciņš. „Tā ir sabiedriskā organizācija, kas tiek atbalstīta valstiskā līmenī. Šī organizācija nodarbojas ar vācu karavīru kapu kopšanu - visur, kur bija cīņas, visur, kur ir kritušie vācu karavīri,” uzsver Raciņš.

Salas novada pašvaldībai finansiālu atbalstu apbedījumu vietu sakopšanai nav piešķīrusi, taču brīvprātīgajiem nodrošina aprīkojumu, kā arī jau vairākus gadus izveidota sadarbība ar bāreņu namu “Līkumi”. „Nākamnedēļ nāks bāreņi, un mēģinās mums palīdzēt. (..) Mēs nevaram viņiem dot sarežģītus uzdevumus, bet viņi var palīdzēt notīrīt mūri, kapakmeņus. Viņi var vienkārši paskatīties un, ja vēlas – arī palīdzēt mums,” saka Sebastians.

Projektā iesaistītie brīvprātīgie katru dienu strādā 5-6 stundas. Šogad visā Latvijā kopā strādās piecas vācu brīvprātīgo grupas; kapsētu Elkšņos paredzēts sakopt divu nedēļu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti