Sejas maskas vēl aizvien sastāda nelielu apjomu atkritumos; iedzīvotāji tās nepareizi utilizē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vienreiz lietojamās sejas maskas gan pēc apjoma, gan svara vēl aizvien aizņem ļoti niecīgu daļu no kopējā atkritumu apjoma. Tomēr atsevišķi atkritumu apsaimniekotāji pamanījuši to pieaugumu, jo pirms pandēmijas šāds atkritumu veids teju vispār neesot bijis. Liela problēma gan esot sejas masku nepareiza izmešana. Iedzīvotāji maskas vēl aizvien mēdz izmest šķiroto atkritumu konteineros. Tāpat izmestās maskas netiek utilizētas pareizi – iesaiņojot maisiņos. Tādējādi atkritumos nonākušas neiesaiņotas sejas maskas var apdraudēt arī atkritumu šķirotāju veselību.

Sejas maskas vēl aizvien sastāda nelielu apjomu atkritumos; iedzīvotāji tās aizvien nepareizi utilizē
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Sejas maskas nav šķirojams atkritums. Izlietotās maskas jāiesaiņo maisiņā un jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.

"Lietota maska joprojām var būt potenciāli infekcioza un saturēt infekcijas izraisītāju. Atkritumu apsaimniekošanas likuma pantā ir noteikts, ka atkritumu apsaimniekošana jāveic tā, lai netiktu apdraudēta cilvēka dzīvība un veselība. Tādējādi šīs maskas jāievieto maisiņā un, ievietojot maisiņā, mēs nodrošinām, ka šie atkritumi tiks apsaimniekoti, neapdraudot cilvēku dzīvību un veselību," skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Vita Krieviņa.

Tas pasargā citus cilvēkus, tostarp atkritumu savācējus un šķirotājus, kā arī bezpajumtniekus. Atkritumu pārstrādes uzņēmuma “ECO Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts norāda – salīdzinot ar martu, cilvēki izlietotās sejas maskas šķiroto, galvenokārt papīram domāto atkritumu konteineros izmet daudz mazāk. Bet arī kopējais masku apjoms sadzīves atkritumos, kur tām būtu jānonāk, esot aizdomīgi mazs.

"Šķirojot parastos sadzīves atkritumus mēs redzam, ka 1–2 maskas uz katru atkritumu kubikmetru uzrodas. Nav gan daudz, jo izskatās, ka cilvēki vienreiz lietojamās maskas nelieto vienreiz," saka Aizbalts.

Atkritumu pārstrādes uzņēmuma “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics nevar teikt, ka masku kļūst vairāk. Tās drīzāk tagad ir parādījušās, jo pavasarī un īpaši pirms Covid-19 epidēmijas tas bija ļoti rets atkritumu veids. Tomēr arī šobrīd gan svara, gan apjoma ziņā masku daudzums ir niecīgs. Problēma esot tā, ka iedzīvotāji tās nepareizi utilizē.

"Daļa iedzīvotāju maskas met šķiroto atkritumu konteineros, kas domāti iepakojumam. Tas galīgi nav pieļaujams un akceptējams, jo šie šķirotie atkritumi tiek šķiroti uz manuālām līnijām. Pašas maskas jau ir potenciāli infekciozas, un tās nav pārstrādājamas. Tie nav arī medicīniskie atkritumi, tiem īpaša apstrāde vai sterilizācija pirms izmešanas nav nepieciešama. Tos vienkārši var mest parastajos, nešķiroto atkritumu konteineros," norāda Levics.

Levics gan nav tik pārliecināts par to iesaiņošanas nepieciešamību, salīdzinājumam minot to, ka izlietotas zobu birstes jau arī neviens neprasa īpaši iesaiņot. Bez tam sadzīves atkritumu šķirošana ir automatizēta un cilvēka klātbūtnes tur teju neesot. Tomēr jāatgādina, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ieteikums ir sejas maskas tomēr iesaiņot.

Latvijas Radio noskaidroja, ka vismaz pagaidām plašāki novērojumi par sejas masku apjomu atkritumos kopumā nav arī Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijai. Arī lielākā cieto atkritumu poligona ”Getliņi eko” atkritumu apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Rūdolfs Kalējs Latvijas Radio norādīja – uzņēmumā strādā ar svara mērvienībām un atsevišķi neizdala konkrētas atkritumu grupas, tādēļ arī nevarot noteikt, vai sejas masku pieaugums ir būtisks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti