Panorāma

Šodien J.Rozentāla 150. dzimšanas diena!

Panorāma

Panorāma

Šaubas par robežas nožogojuma izturību

Šaubās par Latvijas-Krievijas robežas žoga izturību

Ar parastām knaiblēm žogu iespējams pārvarēt dažās minūtēs, to atzina nozares profesionāļi, vērtējot uz Latvijas-Krievijas robežas būvētā žoga izturību. Tikmēr Valsts robežsardze pārmetumus noraida un skaidro – žoga celtniecības mērķis ir tikai aizkavēt, nevis apturēt nelegālos robežšķērsotājus. 

Latvijas-Krievijas robežas stiprināšanā un labiekārtošanā kopumā plānots ieguldīt vairāk nekā 17 miljonus eiro bez PVN. Vēl tapšanas stadijā esošais žogs, ko paredzēts izbūvēt aptuveni 90 kilometru garumā, gan rada jautājumu, cik efektīvi līdzekļi ieguldīti.

Nozares speciālists no uzņēmuma "Žogu fabrika" Gints Švalkovskis, kurš aprīkojis virkni paaugstinātas drošības objektu, tostarp piedalījies arī Ungārijas pretimigrantu žoga izbūvē, atzīst –  mūsu izvēlētais risinājums ir vājš.

Eksperts rāda žogu, kurš jau ir izturīgāks par uz mūsu robežas uzstādīto, un pat tas  varētu būt tikai viena no vairākām robežas nožogojuma kārtām.

Pēc vakar demonstrētā sižeta par žoga celtniecību noskatīšanās eksperts kritizē tā mehānisko izturību un vairāku koridoru trūkumu.

"Šādam paaugstinātas drošības objektam vajadzēja izvēlēties paneļu žogu, ar dubultstieplēm, sešu vai pat astoņu milimetru stieplēm būtu vēlams. Iesūtītajā video izskatījās, ka tur bija 3,3 vai kas tamlīdzīgs," stāstīja "Žogu fabrikas" valdes loceklis, norādot, ka šādu žogu var pārkniebt ļoti vienkārši.

Speciālists vērš uzmanību arī uz dzeloņstiepļu pinumu, kuru drošības nolūkos vajadzētu uzstādīt ne vien žoga augšpusē, bet arī tā pakājē.

"Ungārijas gadījumā tika izmantots lielākais diametrs, tas ir, deviņsimtais, mūsu Latvijas robežā izmantots 450, tas ir mazākais diametrs dzeloņstieplēm. Ungārijas gadījumā arī tika izmantots pītais siets, kas ir ļoti laba izvēle, lai nevar pārkniebt un grūtāk izvīt stieples ārā," piebilda Švalkovskis.

Valsts robežsardzē pārmetumus noraida, uzsverot – žogs nemaz nav paredzēts kā nepārvarams šķērslis, bet gan – papildu kavēklis nelegālajā ceļā pāri robežai. Robežsargi arī cer – atduroties pret žogu, imigranti nemēģinās tikt tam cauri, bet dosies atpakaļ vai meklēs no nožogojuma brīvos robežas posmus, kur savukārt būs uzstādītas kameras un kustību sensori.

"Žogs ir uzprojektēts, ievērojot risku lietderību un samērību. Nograut var arī Berlīnes mūri, kā mēs to redzējām, neskatoties uz to, kāds viņš bija uzcelts – pie attiecīgas sagatavošanās, vēlmes, iespējām un tehnikas, tāpēc šī brīža žoga funkcija ir aizkavēt nesagatavotu un ātru robežas šķērsošanu. (..) Ja tas būs speciāli sagatavots cilvēks, kurš nāk ar mērķi testēt, pārbaudīrt, diversants, protams, viņš jebkur var tikt," teica Valsts robežsardzes Dienesta organizācijas pārvaldes priekšnieks Mariks Petrušins.

Kā skaidro robežsardze, ņemot vērā arvien augošo nelegālo imigrantu plūsmu no Krievijas puses, žogu ar laiku varētu izbūvēt garākā posmā, nekā plānots šobrīd, tomēr padarīt to mehāniski izturīgāku nav paredzēts. Tajā pašā laikā budžetā jau ieplānoti līdzekļi žoga labošanai. Robežsardze gan uzskata, ka lielāku skādi tam nodarīs nevis imigranti, bet meža zvēri.

Jau ziņots, ka Latvijā žoga būvniecība uz Latvijas-Krievijas robežas jau pāris mēnešus rit pilnā sparā. Vairāku kilometru garumā izbūvēts pirmais posms. 

9 komentāri
beks
Tāds mazdārziņa žogs.
Prapesors
Tai zoga stipribai nekada liela nozime nav .Normals cilveks sapratis ka so robezu skersot nedrikst nemaz nerunajot par zoga baojasanu Ja tas notiek robezsargam pirmo savienu gaisa parejos pa likumparkapeju
tito
To žogu vajag pieslēgt elektrībai....tāds elektriskais gans...:)
eXspert
Ja pieslēgs elektrību,tad žogs sabirs pēc nedēļas ,jo ražots no Ķīnas metālapstrādes atlekvielas-šlakas
Hmm
Tad kad parādījās pirmās ziņas par šo žogu, teica, ka tas bija plānots jau pirms gadiem izstrādātajā plānā austrumu robežas nostiprināšanai - varētu saderēt, ka neviens neko nepārveidoja atbilstoši Ungārijā un citur novērotajai situācijai, bet vienkārši atstāja līmenī, ka tas ir vairāk robežas iezīmēšanai un, lai labāk pamanītu pāris vientuļu kontrobandistu darbību
g
kádam atkal labs otkats.
Bēdīgi
Pilnīgi piekritu sižetā ka šis žogs nekam neder. Ka parasti ķep ļep mes daram lai tikai būtu. Patiesība šitads der vistu nožogojumam. Šitādu siera žogu ar parasti flaķeni paņemt un nokniebj pāris reizes un caurums ir par ko izlist. Bez tam pat vējš šāda tipa žogu deformē ar laiku jo nav stieples pa vidu un apkša kas satur to. Pati lētāka depo versija ir uzlikta par miljoniem. Murgs. Pie šāda siera žoga pieiet no apakšā var mierīgi pacelt un visi izlien cauri pat nevajag rakties vai kaut ko kniebt. Igauņi ar drīz taisīs bet domājams ne šādu sūdu. Atkal mes esam :(
DMB-84
Mums mācīja- ja kāds laužas pāri robežai un gāž žogu- Stāt, šaušu! Ja neklausa, šaut. Tagad citi laiki, Latvijai suverenitātes laikam vairs nav.
zemessargs
Jā, nav vairs 1984., nav vairs PSRS. Dažiem sovjetiem PSRS šķiet Latvijas suverenitātes simbols.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti