Satversmes tiesa vērtēs maksātnespēju administratoru pielīdzināšanu amatpersonām

Satversmes tiesa (ST) ierosinājusi lietu par grozījumiem Maksātnespējas likumā, kuri pielīdzina maksātnespējas administratorus valsts amatpersonām, informēja ST. 

Septembrī Saeima grozīja Maksātnespējas likumu, nosakot, ka „Amata darbībā maksātnespējas procesa administratori ir pielīdzināti valsts amatpersonām". Grozījumi stāsies spēkā šī gada 1.martā.

Savukārt likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" papildināts amatpersonu uzskaitījums, iekļaujot sarakstā arī maksātnespējas administratorus, šīs izmaiņas   stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā.

Lieta ierosināta pēc Ulda Bērziņa, Lindas Sniegas-Svilānes un Santas Strodes pieteikuma.

Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka ar apstrīdētajām normām noteiktais valsts amatpersonas statuss viņiem kā maksātnespējas procesa administratoriem liedz apvienot šo nodarbošanos ar viņu profesionālo darbību citās jomās (nodokļu konsultācijas, darbība komercsabiedrību valdēs u.c.), tādējādi ierobežojot tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu, kas noteiktas Satversmē.

Apstrīdētās normas pārkāpjot arī tiesiskās paļāvības principu, jo pieteikuma iesniedzējiem esot radusies tiesiskā paļāvība uz normatīvā regulējuma nemainību, proti, ka viņi varēs apvienot savu profesionālo darbību citās jomās un maksātnespējas procesa administratoru nodarbošanos. Tāpat arī likumdevējs neesot paredzējis pietiekami ilgu pārejas periodu un saprātīgu apstrīdēto normu īstenošanas mehānismu, uzskata iesneidzēji.

Satversmes tiesa ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2015.gada 16.martam iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2015.gada 16.jūnijs. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Jau ziņots, ka  saskaņā ar Saeimā šī gada 25.septembrī pieņemtajiem likuma grozījumiem maksātnespējas administratori no 2015.gada 1.janvāra tiks pielīdzināti valsts amatpersonām, un  tiem administratoriem, kuri nevēlēsies turpināt darbu un iegūt valsts amatpersonas statusu, dos iespēju trīs mēnešu laikā pabeigt iesāktos tiesiskās aizsardzības un maksātnespējas procesus.

Paši administratori ar jauno regulējumu bija neapmierināti un aicināja Valsts prezidentu likuma grozījumus neizsludināt, tomēr prezidents nolēma tos izsludināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt