Labrīt

Vides filmu studijas vērienīgie projekti ceļo pa pasaules festivāliem

Labrīt

"Dod dievs, jums to nekad nepiedzīvot." Trīs Covid-19 slimnieku stāsti

Satversmes tiesā strauji pieaug lietu skaits, sagaida arī sūdzības Covid krīzes sakarā

Satversmes tiesā šogad būtiski pieaudzis ierosināto lietu skaits

Gan saņemto pieteikumu, gan ierosināto lietu, gan pieņemto spriedumu skaits Satversmes tiesā šogad ir būtiski pieaudzis, intervijā Latvijas Radio informēja jaunievēlētā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova.

Osipova jau vairākus gadus kā tiesnese strādā Satversmes tiesā (ST), bet par tās priekšsēdētāju ievēlēta šonedēļ. Viņa solīja reformas tiesā neveikt: “Tiesa ir konservatīva institūcija, un cilvēki diez vai būtu laimīgi, ja ar tieslietām pēkšņi kāds sāktu eksperimentēt. (..) Protams, nekādu eksperimentu nebūs.”

Viņa arī norādīja, ka likumdevējs noteicis laika rāmjus, kuros tiek veikta katra procesuālā darbība. “Tātad vienalga, cik daudz lietu Satversmes tiesā ienāk, termiņi nemainās,” piebilda tiesnese.

Osipova norādīja uz ST ierosināto lietu skaitu: 2017.gadā – 35, 2018.gadā – 25, 2019.gadā – 38, bet šogad līdz oktobrim tās ir jau 56 lietas. Līdzīga situācija ir ar spriedumu skaitu un iesniegtajiem pieteikumiem.

Šogad Satvermes tiesā ļoti aktīvi vērsās tiesībsargs. Tāpat tiesā saņemta virkne lietu saistībā ar novadu reformu.

Taujāta par ST spēju tikt galā ar lietu skaita pieaugumu, Osipova atklāja – lai arī tiesnešu skaits ir nemainīgs, kopš pagājušā gada beigām katram tiesnesim tagad ir divi palīgi,nevis viens. “Tas ir milzīgs atspaids. Tas ļauj mums strādāt vienlaicīgi ar vairāk lietām, jo palīgs gatavo tekstu, palīgs vāc materiālus, palīgs sagatavo visu, kas ir nepieciešams, lai tiesnesis to lietu varētu skatīt,” atklāja tiesas priekšsēdētāja.

Osipova atzina, ka lietas kļūst aizvien sarežģītākas. Tās joprojām lielākoties saistītas ar sociālajām tiesībām un īpašuma tiesībām.

Uz jautājumu par lietām saistībā ar novadu reformu, Osipova pastāstīja, ka pašlaik ir saņemti 17 pieteikumi. Pēc 12 pieteikumiem ir ierosinātas lietas, un virkne pašlaik ir sagatavošanā. Lietu apvienošana ļautu ātrāk tās iztiesāt, taču

pirmšķietami liekas, ka ar novadu reformu saistītās lietas apvienot nebūs iespējams, jo katrai pašvaldībai “sāpe ir pilnīgi individuāla”, skaidroja tiesnese.

“Vieniem ir kaut ko atņēmuši, citiem kaut ko pielikuši, trešos ir pārvietojuši, ceturtie vispār likvidēti. Turklāt viņi nāk ar dažādiem juridiskiem argumentiem, un bieži vien viņi pat atsaucas uz dažādiem pantiem,” skaidroja Osipova.

Skaidrība par iespējām apvienot šīs lietas būs tad, kad tiks saņemti atbildes raksti no Saeimas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti