Panorāma

25. "Twitter konvojs" jau ceļā

Panorāma

Panorāma

Sankcijas skar Savicka "Itera Latvija"

Sankcijas skar Savicka uzņēmumu «Itera Latvija»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sankcijas pret Krieviju un Krievijas pilsoņiem ir instruments, uz kuru arvien tiek liktas lielas cerības, lai apturētu Krievijas uzsākto karu. Tāpēc Eiropas Savienības līderi pirmdien spriedīs par jaunām sankcijām pret mūsu kaimiņvalsti, bet Latvijā, turpinot šķetināt Krievijas oligarhu saites ar Latvijas kompānijām,  ar sankcionēto personu saistīto uzņēmumu sarakstā ievietota  “Itera Latvija”, kam pieder 16% uzņēmuma “Latvijas gāze” akciju. “Itera Latvija” faktiskais kontrolētājs esot “Rosņeft” vadītājs Igors Sečins, kuram ir tuvas saites ar Vladimiru Putinu. 

Uzņēmumu reģistrā “Itera Latvija” vadītājs un bijušais VDK darbinieks Juris Savickis norādīts arī kā uzņēmuma patiesais labuma guvējs. Tomēr Savicka kontrolē caur vairāku ārvalstīs reģistrētu uzņēmumu ķēdi ir mazākais no diviem “Itera Latvija” īpašniekiem. Pēc dziļākas analīzes Uzņēmumu reģistrs pārliecinājies, ka lielākais īpašnieks ar 66% daļu “Davonte Holding Limited” pastarpināti pieder Krievijas kompānijai “Rosņeft”, kuras vadītājs Igors Sečins jau kopš 28. februāra ir Eiropas Savienības sankciju sarakstā. 

"No reģistrētās informācijas to nevar redzēt, bet no papildus iegūtās informācijas mēs redzam šo saistību, un par to esam informējuši pārējos reģistrus, lai varētu nodrošināt līdzekļu iesaldēšanu," stāsta Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.

CSDD sankcionējusi “Itera Latvija” piederošās deviņas “Mercedes-Benz” markas automašīnas. Savukārt Latvijas Jūras administrācija “iesaldējusi” uzņēmuma 12 metrus garo motorjahtu “Areti”. Cik traucēta šobrīd ir “Itera Latvija” darbība, vadītājs Juris Savickis skaidrot atteicās, sakot, ka neuzticoties žurnālistiem. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) konkrēto gadījumu komentēt nevarot, taču norāda, ka arī

ar sankcionētām personām saistītiem uzņēmumiem, kāds ir “Itera Latvija”, sankcijas faktiski nozīmē saimnieciskās darbības pārtraukšanu.

"Būtībā tās sekas ir tādas pašas kā sankcionētām personām. Tas nozīmē, ka līdzekļi tiek iesaldēti šādiem uzņēmumiem un viņiem netiek darīti pieejami arī saimnieciskie resursi," norāda FKTK pārstāvis Kristaps Markovskis.

“Itera Latvija” jau vairākus gadus pati dabasgāzi Latvijai nepiegādā un ienākumus galvenokārt gūst no “Latvijas gāzes” dividendēm. “Itera Latvija” pieder 16% “Latvijas gāzes” akciju.

“Latvijas gāze” LTV atbildēja, ka padziļinātā pārbaudē esot secināts, ka uzņēmums “Itera Latvija” arī turpmāk drīkst izmaksāt dividendes. Tas gan ir pretrunā ar FKTK pārstāvja Markovska teikto. 

"Visi šie ienākumi, ko sankcionētā persona saņemtu, būtu iesaldējami. Respektīvi, viņi netiktu nodoti sankcionētajam uzņēmumam, vai jau neizsniedzot dividenžu maksas, vai attiecīgi nodrošinot līdzekļu iesaldēšanu banku kontos. Nekādus labumus sankcionētā persona nevar saņemt," skaidro Markovskis.

Vienlaikus Markovskis norāda, ka pašai “Latvijas gāzei” sankcijas pret “Itera Latvija” būtiskas sekas nerada. Problēmas būtu gadījumā, ja uzņēmumam “Itera Latvija” piederētu vairākums “Latvijas gāzes” akciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti