Dienas ziņas

«Nordea» Rīgas maratons uz muzikālas nots

Dienas ziņas

Ieskandināti Dikļu dziedāšanas svētki

Samazinās pēc dzemdībam pamesto bērnu skaits

Samazinās pēc dzemdībām pamesto bērnu skaits

Jo drošāk un stabilāk jutīsies ģimenes Latvijā, jo mazāk jaundzimušo bērnu tiks pamesti. Tā liecina Rīgas Dzemdību nama dati un pieredze. Kopš krīzes beigām šeit uz pusi ir samazinājies pamesto zīdainīšu skaits. Taču joprojām ir ģimenes, kas bailēs par to, ka nepietiks naudas autiņbiksītēm, drēbēm un vēlāk skološanai, no saviem mazuļiem atsakās  dažas stundas pēc to ierašanās pasaulē.

Māsiņa mīļi atvadās no zīdainīša, ko aprūpēja Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Šis ir laimīgs bērniņš, viņam ir mamma un tētis. Bet tieši no šejienes garo un birokrātisko ceļu vispirms uz sociālās aprūpes iestādēm un pēc tam – adoptētāju ģimenēm - sāk arī tie mazuļi, kurus pamet uzreiz pēc dzimšanas.

Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena stāsta, ka ir gadījumi - ieejot palātā, bet tur priekšās zīmīte – tādu un tādu iemeslu dēļ…

Šogad Rīgas Dzemdību namā atstāti četri bērni. Pērn visa gada laikā – 13. Visvairāk atteikumu bija krīzes gados, tad Dzemdību namā pamesti pat 30 mazuļi gada laikā. Galvenā vecmāte skaidro, ka nav viena iemesla, kādēļ no bērniņa atsakās. Ir mammas, kas negrib vest mājās ar Dauna sindromu, iedzimtu kroplību vai neārstējamu kaiti slimu zīdaini. Ir narkomānu un alkoholiķu ģimenes, kas aizbēg. Un gadās, ka mazuli negrib tieši ekonomisku apsvērumu dēļ, īpaši, ja ģimene ir sociāli nelabvēlīga.

„Sieviete pasaka – šis man trešais vai ceturtais un viss, nepaņem… 2009., 2010. gadā dubultojās, ekonomiskie faktori valstī noteikti to ietekmējam” saka Bathena.

Taču  vainot tikai valsti par sliktiem sociāliem apstākļiem arī nedrīkst. Tas ir jautājums par to, vai  mazulis ir vērtība vai nav:

„Kas ir vērtība, to jau iemāca ģimenē, pēc tam – skolā, vispār šis ir sabiedrības spogulis.”

Vija saka, ka pati nespēj saprast nevienu ģimeni, kas atsakās no sava bērniņa. „Mani kā cilvēku, kā māti, kā mediķi tas ļoti pārsteidz. Es neredzu nekādu attaisnojumu,” vecmāte ir skarba.

Viņa gan tic, ka tie mazuļi, kas no šejienes nonāk aprūpes iestādē, bet pēc tam – audžuģimenē, noteikti izaug laimīgi. Savādāk nedrīkstētu būt!

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti