Sadaļas Sadaļas

Samarieši atvieglo veco, vientuļo laucinieku ikdienas soli

Mūža nogalē pamest savas mājas un ierasto vidi, lai dotos uz sociālās aprūpes iestādēm, daudziem vecajiem cilvēkiem ir pārāk liels stress vai pat gluži traģēdija. Tomēr daļa veco ļaužu paliek savās mājās, lai gan viņiem nav kas ikdienā palīdz. Vairākos novados tagad šajā ziņā palīdz Latvijas Samariešu apvienības īstenotais projekts „Atbalsts mājās”, proti, pie vientuļajiem, vecajiem lauku cilvēkiem ierodas speciāli aprīkots auto, kurā ir gan duša, gan veļas mašīna, gan gāzes plīts.

Samariešu apvienības gādātais, speciāli aprīkotais auto ir iegriezies arī lauku mājās pie Palsmanes pagasta iedzīvotāja  Mārtiņa Rutka, kurš jau iepriekš izmantojis šī auto sniegtās iespējas un priecājies par gūto atvieglojumu.

Savukārt Maija Ābelīte gan dzīvo kopā ar māsu, bet gadu nasta neļauj par sevi pienācīgi parūpēties, un kurā vecajā lauku mājā ir tādas iespējas kā nomazgāties dušā.

Kā stāsta Latvijas Samariešu apvienības Smiltenes novada vadītāja Anita Bušmane, 

iespēja nomazgāties un izmazgāt veļu arī ir visvairāk pieprasītais  pakalpojums. Bet šajā auto ir aprīkojums arī pēdu kopšanai un matu griešanai.

Smiltenes novads ir viens no vairākiem Latvijas novadiem, kas sadarbībā ar Samariešu apvienību ir saviem vecajiem ļaudīm sarūpējis šādu aprūpes iespēju, un novadā šis auto kursē jau kopš maija vidus.

"Sociālie darbinieki visu nespēj izdarīt. Pakalpojumu klāsts ar šo mašīnu ir paplašināts un uzlabots," saka Bušmane.

Vecajiem vientuļajiem cilvēkiem ir izdalītas arī tā sauktās trauksmes pogas, lai situācijās, kad ir veselības problēmas, bet telefona nav pie rokas, varētu meklēt palīdzību. Palsmanes pagasta sociālā darbiniece Ilze Mize atzīst, ka  tas ir ļoti būtiski – uzturēt šo saikni  ar attālo lauku māju vientuļajiem cilvēkiem, un šai aprūpei mājās ir vēl kāds, ne mazāk svarīgs aspekts, kas bieži vien ir pat būtiskāks par visu citu.

"Bieži galvenais ir aprunāties. Kad atbraucam, viņi jūtas kā sabiedrībā", norāda Bušmane.

Šobrīd Latvijā šādi speciāli aprīkoti auto, kas sniedz pakalpojumus veciem, vientuļiem cilvēkiem, ir piecos novados - bez Smiltenes vēl Balvu, Jelgavas, Skrundas novadā un no nākošās nedēļas šāds pakalpojums būs arī pieejams arī Ventspils novadā.

Kā informēja Latvijas Samariešu apvienībā, šobrīd no šiem centriem pakalpojumu sāk sniegt arī blakus novados. Tāpēc svarīga ir gan pašvaldību, gan sociālo dienestu un pašu cilvēku interese, lai pakalpojuma sniegšanas teritorija paplašinātos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt