Dienas ziņas

Reģionālās universitātes lemj par konsorciju

Dienas ziņas

Nemieros ASV divi bojāgājušie

Rīt sāksies RD ārkārtas vēlēšanu iepriekšbalsošana

Sākas iepriekšējā balsošana Rīgas vēlēšanās; pašizolācijā nonākušos aicina pieteikt balsošanu mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No trešdienas, 26. augusta, būs iespējams piedalīties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās iepriekšējās balsošanas dienās. Trešdien iecirkņi būs atvērti no plkst. 16 līdz 21, ceturtdien - no plkst. 9 līdz 16, bet piektdien - no plkst. 12 līdz 20.

ĪSUMĀ:

 • Sākas iepriekšējā nobalsošana pirms Rīgas domes vēlēšanām 29. augustā.
 • Iecirkņi būs atvērti:
  trešdien, 26.08. - no plkst. 16 līdz 21,
  ceturtdien, 27.08. - no plkst. 9 līdz 16,
  piektdien, 28.08. - no plkst. 12 līdz 20.
 • Veselības dēļ, slimo aprūpētāji, ieslodzītie var balsot atrašanās vietā.
 • Pašizolācijā esošie nedrīkst nākt uz iecirkni, jāpiesaka balsošana atrašanās vietā.
 • Iespējai nobalsot vēlētāja atrašanās vietā var pieteikties līdz 29. augustam.   
 • Aicina balsot savā iecirknī, jo uz iecirkņa maiņu būs jāgaida.
 • Rīgas vēlēšanu komisija: šīs vēlēšanas Covid-19 dēļ būs izaicinājums.
 • Maskas vēlētajiem būs pieejamas, ieteicamas, bet ne obligātas.
 • Iecirkņos būs jāievēro 2 metru distance.
 • Iecirkņu darbiniekiem visas darba stundas būs jānēsā sejas vairogs.
 • CVK aicina ikvienu balsstiesīgo rīdzinieku nepalikt malā un piedalīties.
 • Iecirkņu darbinieki var būt noguruši, rezultātus skaitīs ilgāk.    

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Bērziņa aicina balsstiesīgos šo vēlēšanu dalībniekus izmantot iespēju piedalīties vēlēšanās, ievērojot iecirkņos noteiktos distancēšanās un higiēnas pasākumus.

“Ja nav iespējams doties balsot vēlēšanu dienā, tad iepriekšējā balsošana sākas 26. augustā un notiks arī 27. un 28. augustā. Vēlētāji bieži vaicā, vai ir nepieciešams kāds īpašs iemesls, lai balsotu iepriekš. Nē, šāda iemesla nav,”  skaidroja Bērziņa.

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Bērziņa
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

“Trešā iespēja ir balsot savā atrašanās vietā. Likums paredz, ka to var izmantot vēlētāji, kuri veselības dēļ nevar ierasties iecirknī; slimojošu personu aprūpētāji, kuri vēlēšanu laikā atradīsies aprūpējamā dzīvesvietā un būs iepriekš pieteikuši balsošanu tieši vēlētāja adresē. Tāpat šo kārtību var izmantot Rīgā reģistrētās personas, kuras aizdomu vai apsūdzības dēļ atrodas ieslodzījuma vietās,”  skaidroja Bērziņa.

Cilvēki pēc atgriešanās no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību nedrīkst pārkāpt pašizolācijas noteikumus un nākt uz iecirkni. Šādā gadījumā portālā Latvija.lv, pa pastu vai e-pastā ar drošu elektronisko parakstu jālūdz Rīgas vēlēšanu komisijai organizēt viņa nobalsošanu atrašanās vietā. To iecirkņa darbinieks nodrošinās attālināti.

"Īpašs aicinājums šajās vēlēšanās: ja esat vēlētājs, kuram jāatrodas pašizolācijā vai karantīnā Covid-19 infekcijas dēļ, nav ļauts doties uz iecirkni un jāizmanto iespēja balsot tieši atrašanās vietā,” atgādināja Bērziņa.

Iespējai nobalsot vēlētāja atrašanās vietā var pieteikties līdz 29. augustam.   

Šīs vēlēšanas būs izaicinājums, saka vēlēšanu komisiju darbinieki, kuri steidza vēl paveikt pēdējos darbus, pirms tos atvērs vēlētājiem.  

“Ne mazāk svarīgi ir nobalsot iepriekšējā balsošanā, lai izvairītos no lielas drūzmas vēlēšanu dienā,” norādīja Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins.

Visos vēlēšanu iecirkņos būs pieejamas aizsargmaskas, kuru lietošana nebūs obligāta, taču ļoti ieteicama, dezinfekcijas līdzekļi, kā arī atzīmētas divu metru robežas.  

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rīkotāji agrāk pieļāva varbūtību, ka sejas maskas iecirknī būs obligātas katram balsotājam, taču Covid-19 izplatība Latvijā ir mērena, tāpēc to lietošana atzīta par vēlamu, bet iecirkņu darbiniekiem visas darba stundas būs jānēsā sejas vairogs.

“Šīs vēlēšanas ir tādas, ka vēlēšanu komisijai visa lielā pieredze nepalīdz. Nekas uz šā galda nav priekš vēlēšanām, bet Covid-19 dēļ,” drošības pasākumus komentēja Kokins.

Lai raitāk noritētu balsošana, vēlēšanu komisiju darbinieki aicina cilvēkus doties balsot uz savu reģistrēto iecirkni, jo, balsojot jebkurā citā iecirknī, var nākties uzgaidīt, kamēr notiek pārbaude, vai vēlētājs jau nav nodevis balsi. Tāpat, ja tehnisku problēmu dēļ nestrādās sistēma iepriekšbalsošanā, balsi varēs nodot tik un tā.

“Šoreiz likums mums ļauj pieņemt balsi. To ieliks aploksnē un vēl vienā aploksnē, bet sistēmai atsākot darbu, tiks pārbaudīts, vai vēlētājs nav nobalsojis,” skaidroja Bērziņa.

CVK aicina ikvienu balsstiesīgo rīdzinieku nepalikt malā un piedalīties balsošanā.

“No vēlētājiem mēs nereti dzirdam, ka nav jēga balsot, bet vēlēšanās pat vienai balsij ir nozīme,” uzsvēra Bērziņa.

Pienākums nodrošināt balsojumu atrašanās vietā pašizolācijā esošajām personām, tāpat kā darbošanās ar cimdiem un sejas vairogiem līdz pat vēlēšanu zīmju saskaitīšanai iecirkņu darbiniekiem var izrādīties pārāk nogurdinoši. Tāpēc jāņem vērā, ka vēlēšanu rezultātu apkopošana varētu aizņemt ilgāku laiku, atzina Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas vadītājs Juris Kokins.

“Es nezinu, cik ilgi cilvēks tādā aprīkojumā var nostrādāt. Ņemot vērā, ka arī piektdien cilvēkiem jāstrādā 10 un vairāk stundas, tātad divas dienas tādā nenormālā režīmā... Militāristi tādā režīmā varētu ierakumā sēdēt, bet vēlēšanu iecirkņu komisijas nav veidotas no militāristiem, tur nav izdzīvošanas skolas.

Tāpēc es nevaru garantēt, ka būs ātrs šis process. Cilvēki būs ļoti noguruši,” prognozēja Kokins.

Centrālā vēlēšanu komisija lēš, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātus no mazākajiem iecirkņiem varētu sagaidīt ap plkst. 1 naktī, bet plašāki rezultāti būs rīta pusē.

Varētu gadīties, ka informācija par ievēlētajiem deputātiem iecirkņu darbinieku noguruma dēļ varētu būtu jāpagaida vēl ilgāk, piebilda Kokins.

“Rīga nekad nav ņēmusi pārtraukumus, bet varbūt šī būs tā reize. Es ceru, ka nē, bet līdz tam komisija ieskenēs vēlēšanu zīmes un noskaidros sadalījumu pa partijām. Individuālos krustiņus un svītrojumus varbūt vēlāk, jo komisija to nevarēs pacelt,”  sacīja Kokins.  

Juris Kokins
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Juris Kokins šorīt Latvijas Radio sacīja, ka Rīgas vēlēšanu iecirkņi ir pilnībā gatavi uzņemt vēlētājus, lai arī šoreiz pirms vēlēšanām ļoti daudz resursu un laika patērēts vēlēšanu komisijai netipiskām lietām, lai sagatavotos Covid-19 drošības prasībām.

Kokins atkārtoti ļoti lūdza vēlētājus nobalsošanai izmantot savus iecirkņus, lai neveidotos rindas. Tāpat viņš mudināja aktīvi izmantot iepriekšējās balsošanas iespējas, lai mazāka cilvēku pulcēšanās būtu vēlēšanu dienā.

Sejas masku lietošana balsošanas laikā nav obligāta, tomēr Kokins lūdza vēlētājus, kuriem ir jebkādu saslimšanu simptomi, tās tomēr drošības nolūkos lietot.

VIDEO: Balsošanas kārtība

VIDEO: Drošības ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanu iecirkņos

Video: Centrālās vēlēšanu komisija (CVK)

Attēls: Centrālā vēlēšanu komisija (CVK)

KONTEKSTS:

Startam Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pieteikušies 15 politiskie spēki, kuri iesnieguši savus kandidātu sarakstus.

Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga. Vēlāk domes vadība vienojās ar opozīciju pārstāvošajiem politiskajiem spēkiem sasaukt trīs domes sēdes pēc kārtas un  nenodrošināt tajās kvorumu. Pēc trim nenotikušām domes sēdēm Rīgas domi varēja atzīt par rīcībnespējīgu un lemt par tās atlaišanu. Un februāra vidū Saeima atbalstīja, vēlāk prezidents izsludināja likumu par domes atlaišanu.

Taču vēlēšanas nācās atlikt Covid-19 dēļ, un Saeimā 16. aprīlī steidzamības kārtā vienojās atbalstīt Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 29. augustā.

 

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti