Iepriekš par marihuānas dekriminalizāciju portālā manabalss.lv bija parakstījušies vairāk nekā 10 000 cilvēku. Tomēr medicīnas nozares pārstāvji uzstāja, ka marihuānas lietošana ir bīstama un no tās cietīs bērni, stāstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
„Patiesībā tas, par ko mēs šodien runājam, ir cīņa par bērnu dvēseli. Jebkurā gadījumā bērns meklē izeju, un vislabākais būtu, ja vecāki viņam piedāvātu mūziku un sportu, kaut vai datorspēles, kaut vai internetu, tās visas lietas, kas spēj aizstāt atkarību. Šinī gadījumā viņš to nesaņem, un parādās kāds cilvēks no malas, kas viņam mēģina iedot vienu vai otru atkarību izraisošu vielu,” skaidroja Apinis.
Par spīti skaistam video rullītim un simts argumentu uzskaitījumam internetā, Saeimas mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidīja iniciatīvu par marihuānas dekrimninalizāciju, jo deputātus pārliecināja pieaicināto veselības nozares pārstāvju bažas.
“Marihuāna visā pasaulē ir viens no tiem ceļiem, kādā veidā ienāk ķīmiskas atkarības bērna dvēselē,” brīdināja Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis.
Farmaceitu biedrības pārstāve Žanna Cvetkova savukārt stāstīja, ka pēc biedrības novērojumiem pašlaik “jaunieši īsti nešķiro, ko viņi uzpīpē, vai viņi uzpīpē sintētisko “spice” maisījumu, vai viņi uzpīpē zālīti.
“Vislielākais ļaunums protams ir, ka tas var izsaukt dažādas psiholoģiskas pataloģijas, gan izsaukt esošas slimības,” uzsvēra narkoloģe Astrīda Stirna.
Veselības ministrijas sabiedrības veselības departamenta pārstāve Inga Birzniece savukārt atgādināja par Satversmes tiesas 2005.gada spriedums par to, ka kriminālsods par narkotisko vielu lietošanu vai glabāšanu personiskām vajadzībām atbilst Latvijas Satversmei.
Pēc 40 minūtēm Saeimas komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs no „Saskaņas” deva vārdu marihuānas aizstāvjiem. Deputātu smīnu pavadīta, mediķus atspēkot centās Rīgas Stradiņa Universitātes 5. kursa medicīnas studente Paula Zubakina.
“Tikpat daudz pētījumi, cik jūs rodat par marihuānā kanobionīdu negatīvo, es atradu par šo vielu pozitīvo ietekmi, konkrēti ir pierādīts, ka marihuānai nav negatīva efekta. Un tāpēc, par šīm atkarībām runājot, ir jāņem vērā ļoti daudz faktoru, un tas nav tik viennozīmīgi, kā jūs stāstāt,” klāstīja studente.
Deputāti atzinīgi novērtēja Paulas Zubakinas drosmi aizstāvēt nepopulāru viedokli, tomēr atzinībai sekoja vairākas audzinošas piezīmes. Piemēram Vitālijs Orlovs ieteica studentei pirms viedokļa paušanas kļūt atpazīstamai.
“Man savulaik profesors stāstīja, ka pusmūžu tu strādā uz savu vārdu, un pēc tam vārds strādā uz tevi. Es jums gribu novēlēt no sākuma nopelnīt, lai jūsu viedoklis būtu dzirdams, un tas būtu pamatots uz kaut kādiem darbiem, nevis lasot literatūru kaut kur, gatavojoties sēdei,” norādīja deputāts.
Kopumā deputāt uzskatīja, ka iniciatīva ir tikai jauniešu maksimālisma izpausme. Orlovs pēc sēdes arī uzsvēra, ka gandrīz 800 parakstu ir bijuši no jauniešiem, kas ir jaunāki par 18 gadiem, līdz ar to viņi vēl nespēj pieņemt atbildīgus lēmumus. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Kārlis Seržants piedāvāja aizvest jauniešus ekskursijā uz cietumu, lai parādītu, pie kā noved narkotiku lietošana.
Jau ziņots, ka portālā manabalss.lv savākti vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju paraksti par marihuānas dekriminalizāciju, un ierosinājums iesniegts Saeimā.