Saeima īpašā paziņojumā pauž atbalstu Ukrainai Kerčas šauruma saspīlējumā

Saeima pieņēmusi paziņojumu par atbalsta paušanu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai saistībā ar Krievijas agresiju Azovas jūrā un Kerčas jūras šaurumā.

Paziņojumu atbalstīja 78 deputāti, divi "Saskaņas" deputāti atturējās un vēl 11 parlamentārieši nebalsoja, no kuriem lielākā daļa arī no "Saskaņas".

Paziņojumā pausts nosodījums Krievijas “agresīvajām un provokatīvajām darbībām, bloķējot, taranējot un sagrābjot Ukrainas Jūras spēku kuģus un to apkalpi, tā pārkāpjot Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, kā arī starptautisko tiesību pamatprincipus”. Paustas arī bažas par iespējamu plašāka bruņota konflikta izraisīšanos, radot draudus visu Eiropas valstu drošībai un stabilitātei.

Parlamenta paziņojumā uzsvērts atbalsts Ukrainas teritoriālajai integritātei un leģitīmām tiesībām brīvi un netraucēti kuģot Azovas jūrā un Kerčas šaurumā. Savukārt Krievija aicināta pārtraukt provokatīvās darbības pret Ukrainu, atbrīvot Ukrainas kuģus, kompensēt radīto zaudējumu un nodrošināt brīvu kuģošanu Kerčas šaurumā.

Tāpat Saeima uzstāj, ka Krievijai nekavējoties jāatbrīvo ieslodzītie Ukrainas pilsoņi – 24 arestētie jūrnieki, kā arī jānodrošina visu politisko ķīlnieku un pretlikumīgi apcietināto Ukrainas pilsoņu atbrīvošana.

KONTEKSTS:

Krievija 25. novembrī Kerčas jūras šaurumā taranēja, apšaudīja un sagrāba trīs Ukrainas Jūras spēku kuģus. Dažas dienas vēlāk Maskavas okupētās Krimas tiesa sāka apcietināt ukraiņu jūrniekus, kas atradās uz trim Krievijas sagrābtajiem Ukrainas kuģiem. 

Ukrainā 28. novembrī tādēļ uz 30 dienām stājās spēkā karastāvoklis apgabalos, kas robežojas ar Krieviju un Piedņestru, kā arī Melnās un Azovas jūras piekrastē. Kijeva norāda, ka karastāvoklis nenozīmē kara pieteikšanu, bet tā mērķis ir pastiprināt Ukrainas aizsardzības spējas. Krievijas prezidents Putins savukārt paudis „bažas” par Ukrainas lēmumu ieviest karastāvokli un Kijevu aicina nespert „bezatbildīgus” soļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti