Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupāciju

Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupāciju un prettiesisku aneksiju, savukārt starptautisko sabiedrību Latvijas deputāti aicina kritiski vērtēt Krievijas amatpersonu centienus pārskatīt Otrā pasaules kara vēsturi, attaisnojot Latvijas okupāciju.

ĪSUMĀ:

  • Saeima pieņem paziņojumu par Latvijas okupāciju.
  • Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupāciju un prettiesisku aneksiju.
  • Starptautisko sabiedrību aicina kritiski vērtēt Krievijas amatpersonu centienus pārskatīt vēsturi.
  • Paziņojumā atgādināts par okupāciju un Molotova–Ribentropa paktu.
  • Paziņojumā uzsvērts: nepieņemams ir Krievijas amatpersonu mēģinājums noliegt vēstures faktus.
  • Latvija turpinās sniegt savu ieguldījumu objektīvā vēstures skaidrojumā.

Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupācijuJānis Kincis

Saeima ceturtdien, 16. janvārī, pieņēma paziņojumu par Latvijas okupācijas 80. gadskārtu un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību, paziņojumu atbalstīja 69 deputāti, neviens nebalsoja pret un neatturējās.

Saeima aicina Krieviju kā PSRS saistību pārņēmēju atzīt Latvijas okupācijas un prettiesiskās aneksijas faktu, kā arī atteikties no politiski motivēta revizionisma un vēstures sagrozīšanas.

Savukārt starptautisko sabiedrību Saeima aicina pievērst uzmanību un kritiski vērtēt Krievijas amatpersonu centienus pārskatīt Otrā pasaules kara vēsturi, attaisnojot Latvijas okupāciju.

Nacionālās apvienības deputāts Rihards Kols Saeimai atgādināja, ka aizvadītā gada nogalē Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinājis novelt vainu par Otrā pasaules kara izraisīšanu uz Poliju, “bezkaunīgie mēģinājumi pārrakstīt vēsturi” Krievijā nav nekas jauns, un tā ir “neatņemama Krievijas politiskās retorikas sastāvdaļa”.

Opozīcijas deputāts “Saskaņas” deputāts Vjačeslavs Dombrovskis savukārt paziņoja, ka Putinu “sauc palīgā”, kad jānovērš iedzīvotāju uzmanību no sociāli ekonomiskajām problēmām.

Edvīns Šnore atgādināja, ka “Krievijas meli izmērojami ar konkrētu upuru skaitu”.

Paziņojumā arī norādīts, ka šogad aprit 80 gadi, kopš 1940. gada jūnijā Padomju Savienība prettiesiski okupēja Latviju un iekļāva Padomju Savienībā; šogad aprit 75 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām, kas Latvijai atšķirībā no Rietumeiropas valstīm nenesa atbrīvošanu, bet gan atkārtotu iekļaušanu Padomju Savienībā.

Saeima paziņojumā  atgādina, ka divi totalitārie režīmi – nacionālsociālistiskā Vācija un komunistiskā Padomju Savienība -, pārkāpjot tā laika starptautiskās saistības, sadalīja savā starpā Eiropu ar tā dēvēto Molotova–Ribentropa paktu un tā slepenajiem protokoliem.

Parlaments uzsver, ka nepieņemams ir Krievijas amatpersonu mēģinājums noliegt vēstures faktus par Otrā pasaules kara cēloņiem, norisi un noslēgumu, tādējādi cenšoties mazināt Padomju Savienības atbildību par kara izcelšanos Eiropā un relativizēt padomju totalitārā režīma pastrādātos noziegumus.

Saeima norāda, ka Krievijas amatpersonu centieni pārskatīt starptautiski atzītos vēstures vērtējumus, tendenciozi cenšoties attaisnot pret citu valstu suverenitāti un teritoriālo integritāti vērsto Padomju Savienības darbību, ir pretrunā vēsturiskā taisnīguma principiem un labu kaimiņattiecību pamatiem.

Totalitārisma upuru piemiņas vārdā un Eiropas kopīgas nākotnes labad Latvija turpinās sniegt savu ieguldījumu objektīvā vēstures skaidrojuma veidošanā, pievēršot  starptautiskās sabiedrības uzmanību  Otrā pasaules kara vēstures pārskatīšanas mēģinājumiem un agresijas aktu attaisnošanai, teikts paziņojumā.

Saeima arī pauž pārliecību, ka, mazinot Molotova–Ribentropa pakta nozīmi Otrā pasaules kara izraisīšanā un noliedzot okupācijas faktu, notiek vēršanās pret Latvijas konstitucionālajiem pamatiem, starptautiskā sabiedrība tiek maldināta par Padomju Savienības lomu Otrā pasaules kara izraisīšanā, radot apdraudējumu starptautiskajai kārtībai.

“Vienīgi godīga un godprātīga attieksme pret savas un citu tautu vēsturi var sekmēt labas starpvalstu attiecības uz līdzvērtīgas partnerības pamatiem,” uzsvērts paziņojumā.

KONTEKSTS:

Iepriekš Polijas Ārlietu ministrija  izsauca uz pārrunām Krievijas vēstnieku un izteikusi "stingrus iebildumus pret vēsturiskajām insinuācijām, kuras pēdējo dienu laikā izteikušas Krievijas augstākās varas iestādes". Polija paziņoja, ka Krievija "mēģina samazināt Padomju Savienības dalīto atbildību par miera sagraušanu Eiropā, jo tieši Padomju Savienība no 1939. līdz 1941. gadam bija Ādolfa Hitlera Vācijas sabiedrotā''.  

Sašutumu izraisīja Krievijas prezidenta Vladimira Putina apgalvojumi, ka rietumvalstis, un īpaši Polija, vainojamas par Otrā pasaules kara izcelšanos, norādot uz dažādiem līgumiem, kas bija noslēgti ar nacistisko Vāciju pirms šī kara sākuma 1939. gadā. Krievijas amatpersonu izteikumos arvien biežāk tiek noraidīts Molotova–Ribentropa pakta nozīmīgums kara aizsākšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt