Aktuāli

Apdrošinātāji: jāsamazina attaisnoto izdevumu griesti, nevis jāatceļ nodokļu atvieglojumi

Aktuāli

BMIC izpilddirektore Rita Ruduša par Baltijas mediju pētijumu

Pašvaldība ziņu virsrakstos: Mazās Rucavas biežā vadības maiņa

Rucavā daudz partiju un liela priekšnieku mainība; politiskas stabilitātes asnus vēl neredz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Domes darbinieku un vadības biežā mainība ir tas, ar ko nu jau visā Latvijā paspējis izcelties nelielais Rucavas novads. Lai arī iedzīvotāju skaita ziņā tā ir viena no mazākajām Latvijas pašvaldībām, tomēr šī sasaukuma laikā mazo novadu paspējuši vadīt jau trīs domes priekšsēdētāji.

Kāpēc mainījās Rucavas vadītāji? Nav skaidrs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) pat nācies uzstādīt ultimātu - vai nu kāds vadīs pašvaldību, vai atlaidīs visus deputātus. Paši rucavnieki šobrīd spriež, ka novadā iestājies zināms miers un stabilitāte, bet varbūt tas ir tikai klusums pirms vētras.

Kopā ar vietējā laikraksta „Kurzemes Vārds” žurnālisti Ilzi Šķietnieci Latvijas Radio pārlapo 2014. gada marta avīzi.

Tajā laikā nav radusies īsta skaidrība par to, kādi zemūdens akmeņi slēpušies, mainoties pašvaldības vadītājiem, taču šajā sasaukumā tas noticis vairākas reizes, stāsta žurnāliste.

„Toreiz priekšsēdētāja Līga Stendze labprātīgi atstāja savu amatu un vietā nāca Irēna Šuste. Tas notika gadu pēc pašvaldību vēlēšanām. Es atceros, ka toreiz bija liels pārsteigumus un neizpratne par to, kāpēc tas tā ir noticis. Līga Stendze, pretēji gaidītajam, tika pārvēlēta, toreiz viņa kandidēja un arī Jānis Veits, kurš ir pašreizējais pašvaldības vadītājs,” norāda Šķietniece.

Pēdējā priekšsēdētaja meklējumi vainagojās pat ar VARAM iejaukšanos, uzsver Šķietniece.

Darbinieku mainība pašvaldībā esot raksturīga visos līmeņos, ilgi nevarēja atrast vietnieku, sarežģījumi piemeklējuši arī Attīstības nodaļas vadītāju.

Šķietniece atceras notikumus par un ap vadības grožu pārņemšanu domē. 

„Pagāja vēl divi gadi. Pagājušā gada vasarā Šuste tika gāzta no amata. Pēc lielām mokām viņa vietā nāca Jānis Veits. Lielas mokas tāpēc, ka nevarēja vienoties par to, kurš būs priekšsēdētājs.  Tajā sēdē piedalījās arī VARAM pārstāvis. Tas draudēja ar to, ja viņi neievēlēs priekšsēdētāju, tad var atlaist visus deputātus,” atminas Šķietniece.

Žurnāliste piemetina, ka ne reizi vien ir bijušas grūtības sazināties ar Rucavas novada domes vadību.

„Nav normāli, ja zvana pašvaldības vadītājam, bet viņš regulāri neatbild uz telefonu zvaniem, viņš nereaģē uz īsziņām, viņu domē nevar atrast sekretāre, kurai zvanu. Es neesmu skrējusi un uz vietas viņu meklējusi, jo tie ir bijuši tādi „ātrie” jautājumi, bet varbūt vajadzētu to izdarīt, lai vēlētājiem parādītu, kas tur īsti notiek,” pauž Šķietniece.

Cenšas katrs, taču sanāk... kā paši redzat!

Lai pārliecinātos, vai tiešām ir grūtības uzmeklēt pašvaldības pārstāvjus, Latvijas Radio dodas uz Rucavu, pirms tam nebrīdinot par savu ierašanos.

Rucavas novada domē priekšsēdētāja Jāņa Veita kabinets ir slēgts, arī pie sekretāres datora neviens nesēž.

Kancelejas vadītāja aicina apmeklēt izpilddirektora Gunta Ratnieka kabinetu. Šīs durvis ir atvērtas. Jautājot izpilddirektoram, vai viņš kandidēs vēlēšanās, skan apstiprinoša atbilde. Par nesaskaņām un vadības maiņu viņam ir savs viedoklis. „Man liekas, ka tā tāda nevarēšana nospraust kopīgus mērķus un līdz ar to vienoti darboties. Kaut kā pietrūkst sadarbībā. Visi it kā cilvēki kā cilvēki, bet kāpēc tā ir izveidojies, nemācēšu pateikt,” pauž Ratnieks.

Veitu no apvienības „Mūsmājas” izdodas sazvanīt uzreiz. Viņš uzsver, ka ar žurnālistiem komunicē, bet, ja neatbild, esot semināros vai ir citi iemesli. Veits joko, ka pajautāšot pats sev, vai kandidēs arī nākamajās vēlēšanās un, visticamāk, sev teikšot -  jā.

„Tas melnais PR, kas mums te uzlikts par nastu vai krustu. Es nezinu.. cilvēki viens uz otru saniknojas. Pataisa visu pagastu par aktieriem un „jefiņiem”. Melnais PR programmē uz neveiksmēm.

Katrs cenšas izdarīt to, ko viņš var. Kā sanāk? To jūs redzat. Pagājušā sasaukumā bija četri priekšnieki, tagad ir trīs, kaut kāds rezultāts jau ir sasniegts!” ironizē Veits.

Iekārota pašvaldība

Tagad būšot vēl kāds rezultāts. Vietējie runā, ka sešu sarakstu vietā mazajā Rucavas novadā, kurā ir ap pusotru tūkstoti vēlētāju, nu būšot septiņi saraksti  - tātad vēl par vienu vairāk. Rucavas novada iedzīvotāja Dzintra spriež, ka sarakstu esot par daudz.

„Visi gaidām vēlēšanas, bet tikai mazliet mulsina tas, cik būs sarakstu. Ja būs tikpat daudz, cik pagājušā reizē, tad atkal Latvija varēs par mums priecāties. Cilvēki ir dažādi. Mēs, rucavnieki, pa vienam esam dažādi!” uzsver Dzintra.

Rucavniece Dace Mieme spriež, ka pagaidām Rucavā ir jūtama zināma stabilitāte. Taču, kā būs tālāk, ir pāragri spriest. „Pēdējā laikā ir diezgan stabili, jo cilvēki bija satraukušies par to, ka domes darbinieki bieži mainās. Tagad ir stabili, bet varbūt tas ir klusums pirms vētras,” atzīmē Mieme.

Rucavas novads ir viens no tiem, kam vismazāk attīstībai izdevies piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.

Līdz 18. aprīļa pēcpusdienai Rucavas vēlēšanu komisijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām tika iesniegts tikai viens kandidātu saraksts. No cik sarakstiem rucavniekiem nāksies izvēlēties nākamos deviņus deputātus, vēl nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti