Stāsti

Ozolniekos neizpratne par 80 gadus vecu liepu izzāģēšanu piemiņas vietā

Stāsti

Lielās talkas organizatori: Latvija talku rezultātā kļūst sakoptāka

Noslēdzies pirmais zinātnisko institūciju konsolidācijas posms

RTU pievienotais zinātniskais institūts nemierā ar lielo birokrātiju

Noslēdzies pirmais zinātnisko institūciju konsolidācijas posms. Zinātniskie institūti, kas pievienoti augstskolām, pamatā bažījas, ka zinātnes darba efektivitāti varētu kavēt birokrātiskais slogs jaunajās pārvaldēs. Savukārt Izglītības ministrija apvienošanas procesu vērtē kā veiksmīgu un norāda, ka turpmāk šīm institūcijām jāveic ieguldījumi ne vien infrastruktūras un cilvēku resursu attīstībā, bet arī pārvaldības uzlabošanā. 

Neorganiskās ķīmijas zinātniskā institūta darbinieki pakāpeniski aprod ar jauno vidi Ķīpsalā Rīgas tehniskās universitātes (RTU) telpās. Šis ir vienīgais institūts, kas līdz šim fiziski pārcelts zinātnes institūtu konsolidācijas procesā. Pārcelšanās no Salaspils bijusi gana sarežģīta un ievilkusies kopš aizvadītās vasaras.

Darbinieki jaunajās telpās Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē strādā teju četrus mēnešus. Vienā no laboratorijām sastaptā doktore Vera Serga stāsta, ka ķīmiķiem šeit nodrošināta gana laba darba vide.

"Atklāti sakot, tad institūta pārcelšanās radīja gana lielu stresu darbiniekiem, bet kas attiecas uz adaptēšanos, tad, manuprāt, apstākļi šeit ir ļoti labi darbam laboratorijā. Viss atbilst standartiem, lai varētu veikt eksperimentus, galvenokārt ķīmiķiem svarīga temperatūra telpā. Savukārt, runājot par studentu iesaisti, pagaidām es tikai dzirdu viņus gaitenī.

Vēl neesam iegājuši šādā darba ritmā, lai viņus iepazīstinātu ar institūta darbu un piesaistītu šai profesijai, bet tas ir laika jautājums," sprieda Serga.

Vēl kāds zinātniskais asistents Ints Šteins gan atzīst, ka brīžiem rada neērtības telpu izkārtojums, jo kolēģi tagad strādā tālāk viens no otra.

Institūta vadītājs Jānis Grabis stāsta, ka līdz ar konsolidāciju zaudēti desmit darbinieki, kas paši nevēlējās turpināt darbu Rīgā, jo dzīvo Salaspilī. Vienlaikus viņš secina, ka institūtam ir būtiski piesaistīt jauno zinātnieku paaudzi, kas nu patiešām ir fiziski tuvu. Grabis gan papildināja kolēģus, iezīmējot vairākus apgrūtinājumus, īpaši pārvaldē.

"Var teikt, ka mēs esam diezgan apmierināti, ja neskaita to, ka ir arī savi mīnusi, protams, un tie galvenokārt ir saistīti ar tehniskām lietām," atzina Grabis, atzīstot, ka trūkst arī tehniskā personāla.

"Vistrakākais ir tā ārprātīgi sarežģītā RTU pārvaldes sistēma. Mēs neviens neesam pieradis pie tik ārkārtīgi birokrātiska aparāta."

Citi zinātnes institūti apvienošanas projektos pievienoti augstskolām administratīvā līmenī. Šonedēļ noritējusi arī Izglītības ministrijas zinātnisko institūciju konsolidācijas un izcilības attīstības projektu rezultātu izvērtēšanas konference. Tostarp pārrunātas arī iespējas pārvaldības sistēmu vienkāršošanā.

Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktores Agritas Kiopas ieskatā, apvienošanas pirmā kārta noritējusi veiksmīgi. "Liels gandarījums ir skatīties uz tiem risinājumiem, struktūrām, kādas institūcijas ir saveidojušas, piedāvājušas. Ir jāturpina darbs pie šo stratēģiju īstenošanas."

Kopumā turpmākai zinātnisko institūtu apvienošanai, pārvaldībai un stratēģiskai vadībai paredzēti 15 miljoni eiro līdz 2023.gadam, kad visiem projektiem jābūt noslēgtiem. Savukārt nākošais zinātnes starptautiskais izvērtējums paredzēts jau nākošgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt