Sadaļas Sadaļas

RSU nākamgad palielinās studiju maksu aptuveni trešdaļai studiju programmu

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) nākamgad palielinās studiju maksu aptuveni trešdaļai studiju programmu. Daļa studentu ar to nav mierā, jo uzskata, ka studiju kvalitāte attālināti ir zemāka. Turklāt šā brīža ekonomiskajā situācijā tas varētu demotivēt kādu studēt. Tāpat nākamgad samazināsies šogad palielinātās stipendijas. Studenti par tām ir gatavi cīnīties. 

Rīgas Stradiņa universitātē nākamgad palielinās studiju maksu aptuveni trešdaļai studiju programmuPaula Dēvica

Pandēmijas laikā daudzviet studiju kvalitāte krītas, jo ir jāmācās attālināti. Daļa studentu krīzē zaudējuši darbu, tāpēc ir gadījumi, kad students mācības nevar turpināt, jo nevar par tām samaksāt. Tomēr augstskolas nevar dot lielas studiju maksas atlaides, jo arī tām krīzē ir jāizdzīvo. RSU pieņemts lēmums no nākamā mācību gada palielināt studiju maksu. 

Studiju prorektore Tatjana Koķe norādīja, ka maksa pieaugs jaunajiem studentiem: “Izmaiņas ir ļoti samērīgas, jo apzināmies, ka dzīvojam ļoti sarežģītā ekonomiskā situācijā. Tā robeža ir starp 50 un 100 eiro. Tā ir aptuveni trešā daļa programmu. Vairāk – ap 200 eiro – ir programmā “Veselības sporta speciālists”, jo mums ir novecojis aprīkojums.”

Šis pieaugums būs gada studiju maksai, tātad maksa mēnesī pieaugs par aptuveni 5 līdz 20 eiro. Galvenais iemesls ir nosegt studiju programmu pašizmaksu. Turklāt nākamgad ir jāpalielina augstāko izglītības iestāžu personāla atalgojums.

Šobrīd par maksas pieaugumu ir panākta vienošanās ar studējošo pašpārvaldi. Neskatoties uz to, studentu attieksme pret šo lēmumu ir negatīva.

Situāciju skaidroja studentu pašpārvaldes vadītāja Anna Jete Gauja: “Studenti vispār attālinātās studijas uztver ļoti dažādi. Ir studējošie, kas ir mierā ar to, ka studijas notiek attālināti, jo viņi kaut kādā mērā izvērtē savu drošību. Bet ir arī ļoti daudz negācijas no studējošiem par to, kāpēc tiek celtas studiju maksas, ņemot vērā to, ka viss notiek attālināti. Līdz ar to, tas fiziskais patēriņš universitātes resursiem, kas ir uz vietas, ir ļoti krasi samazinājies.”

Studentu pašpārvaldē uzskata, ka šis solis var ietekmēt jauno studentu izvēli ne tikai tāpēc, ka studijas paliek dārgākas, bet arī tādēļ, ka, iespējams, arī nākamgad izpaliks daudzas ierastas studentu dzīves sastāvdaļas, kā socializēšanās.

Finansiālu atspaidu šogad studentiem deva valsts atbalsts – palielinātās stipendijas, atviegloti studiju kredīta nosacījumi un Labklājības ministrijas (LM) piešķirtās nodarbinātības stipendijas. 

“Ir tā, ka jaunā kreditēšanas sistēma – tai nav derīguma termiņa. LM [stipendijām] tur būs jālūkojas, kā ies. Bet palielinātās stipendijas šobrīd ir šim mācību gadam. Pašlaik budžeta likums ir pieņemts tā, ka tas neparedz turpināt palielinātās stipendijas. Tātad nākamajā mācību gadā tās būs nevis 200, bet 99,60 eiro,” skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Diāna Laipniece.

Latvijas Studentu apvienībā sola cīnīties, lai tā nenotiktu.

Apvienības prezidente Katrīna Sproģe atzīmēja: “Būtiska problēma ir arī studējošo nodarbinātība. Lielākajai daļai paralēli studijām ir jāstrādā, turklāt darbs noris nozarē, kas nav saistīta ar viņu studijām. Tie ir mazkvalificēti darbi, kuri tikai nes ienākumus un nepalīdz prasmju attīstībai. Kaut kādam atbalstam ir jābūt.”

Apvienībā uzskata, ka ir jāsaprot arī augstskolas motivācija palielināt studiju maksu, un ir gadījumi, kad tas ir nepieciešams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt