Panorāma

Haosu pagalmos risina, paplašinot stāvvietas

Panorāma

Nacionālā koordinācijas padome: jūtam spiedienu, bet mūs tas nebiedē

Zāles pret Covid-19 sola līdz gada beigām

«Roche» zāles pret Covid-19 sola līdz šā gada, bet vakcīnu – līdz nākamā gada beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmija radījusi bezprecedenta situāciju, kad mūžīgi konkurējošie farmācijas uzņēmumi sadarbojas savā starpā. Tā pauda pasaulē vadošā biotehnoloģiju uzņēmuma "Roche" vadītājs Severīns Švāns. Zāles pret Covid-19 farmācijas lieluzņēmuma pārstāvis sola līdz gada beigām, bet vakcīnu – uz nākamā gada beigām.

Ēku Miera ielā 25 cēla pagājušā gadsimta 30. gados speciāli šobrīd pasaulē vadošā biotehnoloģiju uzņēmuma "Roche" vajadzībām.

2016. gadā medicīnas tehnoloģiju un farmācijas gigants ēku atpirka un atjaunoja. Tas izmaksāja aptuveni piecus miljonus eiro, un tagad namā atradīsies uzņēmuma "Roche Latvija" birojs un inovāciju inkubators.

Atjaunotās ēkas atklāšanu trešdien apmeklēja arī uzņēmuma izpilddirektors Švāns. 

"Mēs nestrādājam pie vakcīnas, bet ticam, ka, pat ja tā tiks izdomāta, zāles vajadzēs tik un tā, jo ne visi gribēs vakcinēties un dažiem cilvēkiem vakcīna varētu arī nepalīdzēt. Tikko arī izziņojām sadarbību ar citu farmācijas uzņēmumu, lai strādātu pie tā dēvētajiem antivielu maisījumiem, ko dot pēc inficēšanās, un antivielas tad cīnās ar vīrusu. Potenciāli tas varētu būt pat profilaktisks līdzeklis," klāstīja Švāns. 

"Roche" ražo arī molekulāros un antivielu Covid-19 testus, un tos lietojam arī Latvijā. Kā stāstīja uzņēmuma vadītājs, pandēmija sekmējusi iepriekš nepieredzētu konkurējošo uzņēmumu sadarbību.

"Normāli mēs visi sacenšamies un cīnāmies, lai pirmie izdomātu zāles un ielauztos tirgū, bet šobrīd ir krīze un visi strādā kopā, jo mēs apzināmies, ka tā ir mūsu atbildība – rast risinājumu. (..) Piemēram, attiecībā uz antivielu maisījumiem, ko minēju –

ražošanas apjoms būs galvenā problēma, kapacitātei būs jābūt milzīgai, un tādas nav nevienam uzņēmumam. Tādēļ mēs teicām – savienosim spēkus un mēģināsim maksimāli palielināt iespējamo iznākumu.

Normālos laikos mēs tā nekad nerīkotos. (..) [Zāļu] cena vēl nav apspriesta, bet ir pilnīgi skaidrs, ka cena būs tāda, lai cilvēki, kuriem šīs zāles būs nepieciešamas, tās varētu atļauties, par to nav šaubu, cena noteikti nebūs bloķējošais faktors. Drīzāk – vai zāles strādās un vai būs iespējams palielināt ražošanu līdz nepieciešamajam apjomam," teica uzņēmuma pārstāvis. "Skaidrs, ka tās nebūs uzreiz pieejamas visai pasaulei, tas nav reāli, bet tā būtu milzu priekšrocība, ja varētu ārstēt vismaz augstākā riska pacientus vai tos, kuri ar slimību saskaras visbiežāk, piemēram, medicīnas darbiniekus."

Vakcīnu gan farmācijas lieluzņēmuma pārstāvis prognozē vien uz nākamā gada beigām.

"Var izstrādāt vakcīnu, tas nav tik grūti, bet galvenais izaicinājums ir pārbaudīt vakcīnu uz daudziem cilvēkiem, jo ar vakcīnām ir jāpierāda to efektivitāte un arī jāpārliecinās, ka tās ir pilnīgi drošas – tieši ar vakcīnām vairāk nekā ar ko citu, jo tās tiks dotas simtiem miljoniem cilvēku, varbūt pat miljardiem, tādēļ pat pie retām blakusparādībām, dodot tās tik daudziem veseliem cilvēkiem, nevar atļauties drošības riskus," sacīja Švāns. 

Pirmie antivielu maisījumi gan varētu tirgū nonākt jau šogad – šobrīd notiek to klīniskie pētījumi un paralēli jau tiek investēts ražošanā, lai pozitīvu rezultātu gadījumā process uzreiz virzītos tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti