Rīgas Pieminekļu padome nolemj pārvietot pieminekli Andrejam Upītim un Annai Saksei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

No Rīgas centra būtu jāpazūd rakstnieka Andreja Upīša piemineklim, padomju militārā kompleksa izstrādātāja Mstislava Keldiša krūšutēlam un dzejnieka Aleksandra Puškina piemineklim. Tā lēmis Rīgas domes (RD) Pieminekļu padomes vairākums, būtībā mainot šīs pašas padomes lemto pirms gada. Galīgais lēmums par pieminekļu likteni gan vēl būs jāpieņem domes deputātiem.

Viens no Rīgas pieminekļu padomes sanākšanas iemesliem ir iesniegumi, lūdzot demontēt un pārvietot vairākus Rīgas pieminekļus – padomju militārā kompleksa izstrādātājam Mstislavam Keldišam, rakstniekam Andrejam Upītim, kurš lūdza Latviju uzņemt Padomju Savienības sastāvā, rakstniekam Sudrabu Edžum, patvaļīgi uzstādīto Annas Sakses pieminekli, kā arī plāksni Jānim Zutim un vēl dažus.

"Tie ir cilvēki, kas nav bijuši vienkārši kolaboranti, bet tie ir cilvēki, kas ir aktīvi īstenojuši Latvijas okupāciju," sacīja Publiskās atmiņas centra padomes loceklis Didzis Šēnbergs.

Vēsturnieki uzskaitīja iemeslus par katru, kura pieminekli, Publiskās atmiņas centra ieskatā, vajadzētu demontēt un pārvietot. Aicinājums no kanālmalas aizvākt Aleksandra Puškina pieminekli savukārt saistīts ar to, ka dzejniekam nav saistības ar Latviju.

Diskusijas starp padomes locekļiem izvēršas plašas un asas.

"Stāsts ir par to, ka neviens no šiem pieminekļiem Rīgā neatrastos, ja Latvija nebūtu Padomju Savienības okupēta," sacīja Rīgas domes deputāts Māris Mičerevskis ("Kods Rīgai").

"Mēs tīrām savu māju un padarām to tādu, kādu to gribam redzēt nākotnē," sacīja Rīgas domes deputāte Rita Eva Našeniece ("Vienotība").

"Ja kolēģi runā par mājas tīrīšanu, es šeit neredzu mājas tīrīšanu. Mūsu vēsture ir kā grāmata, no kuras mēs mēģinām izplēst kaut kādas lappuses ārā," teica deputāts Ivars Drulle ("Par").

"Mums atnāks kaut kāda jauna vara pēc 100 gadiem un nojauks Nacionālo bibliotēku vai kādu vēl objektu," sprieda Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs (Latvijas Krievu savienība).

Rīgas domes pieminekļu padomē nav tikai deputāti. Vairums tās locekļu ir savas jomas eksperti – mākslinieki, tēlnieki, vēsturnieki, pilsētplānotāji.

Rīgas domes pieminekļu padomes sēde
Rīgas domes pieminekļu padomes sēde

"Pieminekļu nojaukšana ir ļoti aizraujoša lieta. Tāds hormonāls fons pateicīgs tam visam. Jo vairāk jauc nost, jo vairāk gribas. Kurš nākamais?" sacīja tēlnieks, RD pieminekļu padomes loceklis Gļebs Panteļejevs.

"Varbūt mums ir vēlēšanās visu mūsu kolektīvo atmiņu tā nosacīti tīrīt kā māju, tomēr vajag padomāt," sacīja Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, RD pieminekļu padomes locekle Inese Baranovska.

Diskusijā iesaistās arī Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība: "Es laikam tomēr gribētu redzēt, ejot uz universitāti, uz Jāņa Endzelīna 150. dzimšanas dienas svinībām pieminekli Jānim Endzelīnam, nevis Keldišam."

Pēc spraigām trīs stundu garām diskusijām pieminekļu padome lēma, ka pieminekļi Mstislavam Keldišam, Andrejam Upītim un Aleksandram Puškinam būtu jādemontē un jāpārvieto. Tāpat jāaizvāc arī sienas plāksne Jānim Zutim un patvaļīgi uzstādītais piemineklis Annai Saksei. Vienlaikus padome lēma, ka Barklaja de Tolli un Sudrabu Edžus pieminekļi būtu jāatstāj.

Padomes lēmums gan ir tikai konsultatīvs, un par pieminekļu likteni būs jālemj domes deputātiem.

Jāpiebilst, ka pirms sēdes pie pašvaldības varēja vērot arī viena cilvēka piketu. Natālija Ābola protestēja pret pieminekļu demontāžu.

Viena cilvēka pikets pirms Rīgas domes pieminekļu padomes sēdes
Viena cilvēka pikets pirms Rīgas domes pieminekļu padomes sēdes

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti