Rīgas mazākumtautību bērnudārzos būs grupas ar latviešu mācību valodu

Septiņos Rīgas mazākumtautību bērnudārzos nākamajā mācību gadā atvērs jaunas grupiņas ar latviešu  apmācības valodu. Tas darīts, lai mazinātu rindas uz latviešu bērnudārziem, jo krievvalodīgos bērnudārzos rindas ir mazākas. Grupas atver septembrī un nākotnē izlems, vai būs nepieciešams vairāk šādu grupu.

 "Atvērt latviešu valodas grupas krievvalodīgie bērnudārzi varēja pieteikties brīvprātīgi," portālam Lsm.lv paskaidroja Rīgas domes pirmsskolas nodaļas galvenā speciāliste - eksperte Gundega Puķīte. Viņa uzsver, ka šīs programmas īstenošanai nav nepieciešami papildfinansējums - mācību materiāli bērnudārzos ir, pedagogu apmācība nav nepieciešama, jo visu bērnudārzu (arī to, kuri īsteno mazākumtautību programmas) pedagogiem latviešu valoda jāzina augstākajā līmenī.

Rīgas 192.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Ludmila Gordejeva portālam Lsm.lv pastāstīja, ka no nākamā mācību gada 1.septembra viņas vadītajā izglītības iestādē vienā grupiņā sāks īstenot vispārējās pirmsskolas izglītības programmu latviešu valodā. Grupiņā būs 15 bērni no pusotra gada vecuma. Izglītības iestādē ir piecas bērnu grupas, kuras šobrīd īsteno mazākumtautības pirmsskolas izglītības programmu. Nākamajā mācību gadā vienā no piecām grupiņām mazie mācīsies latviski.

Bērnudārza vadītāja saka, ka valoda neradīs problēmas, viņas vietniecei būs nepieciešams sarūpēt metodisko literatūru latviešu valodā, bet nebūs grūtību bērnudārza darbiniekiem, jo jau šobrīd visa dokumentācija tiek pildīta latviešu valodā un mācības notiek bilingvāli.

Arī Rīgas 80. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Ludmila Tomaševa  portālam Lsm.lv apstiprināja, ka no jaunā mācību gada tiks izveidota jauna grupiņa bērnudārzā, kura īstenos vispārējās pirmsskolas izglītības programmu latviešu valodā.

Bērnudārzā ir 10 grupiņas, kuras īsteno mazākumtautību izglītības programmu. Jaunajā grupiņā, kur mācīsies latviski, būs 18 bērni no pusotra gada vecuma. Šobrīd tiek gatavota audzinātāja darbam ar bērniem latviešu valodā, tiks pieņemta darbā vēl viena audzinātāja, skolotājas palīdze jau strādā šajā iestādē. Bērnudārza vadītāja nesaskata problēmas sagatavot audzinātājas, skolotāja palīgu, metodiskos materiālus un visu citu, kas nepieciešams programmas izpildei. Vadītāja gan piebilst, ka grūtības varētu būt vecākiem, kuri ģimenē ikdienā nesarunājas latviski.

"Šāda programma samazinās rindā uz bērnudārziem gaidošo skaitu, jo uz mazākumtautību programmu īstenojošiem bērnudārziem rindas ir mazākas", skaidro Ludmila Tomaševa.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments izsludina pieteikumu pieņemšanu par bērnu reģistrēšanu septiņās pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās atvērtas jaunas grupiņas bērniem no pusotra gada vecuma:

  • Rīgas 216. pirmsskolas izglītības iestādē, atrodas Rīgā, Salaspils ielā 10;
  • Rīgas 272.pirmsskolas izglītības iestādē “Pērlīte”, atrodas Rīgā, Jelgavas ielā 86A;
  • Rīgas 80.pirmsskolas izglītības iestādē, atrodas Rīgā, Garā ielā 24;
  • Rīgas 192.pirmsskolas izglītības iestādē, atrodas Rīgā, Kārļa Vatsona ielā 11A (Mežaparka apkaime);
  • Rīgas 224.pirmsskolas izglītības iestādē, atrodas Rīgā, Prūšu ielā 82 (Ķengaraga apkaime);
  • Rīgas 256.pirmsskolas izglītības iestādē, atrodas Rīgā, Ilūkstes ielā 28 (Pļavnieku apkaime);
  • Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē “Margrietiņa”, atrodas Rīgā, Slokas ielā 126 (Imantas apkaime).

Pieteikumus iesniegt var elektroniski pakalpojumu portālā www.eriga.lv pakalpojumā “Reģistrācija pirmsskolai” vai jebkurā Rīgas domes apmeklētāju pieņemšanas centrā.

Vairāk par bērnu reģistrēšanu jaunatvērtajās grupiņās Rīgā lasiet www.Riga.lv.

12 komentāri
kkk
Nu Vacijaa ir daudz bilingvalu darzinju - spanju/vacu, anglju/vacu un tml, lai berni neaizmirst savas saknes taa teikt. Bet protams ka LV jau sen vajag visur ieviest pamata valodu darzinjos latvieshu - un shados mazakumtautibu darzinjos lidzigas bilingvalas programmas. Tad berniem nebus problemu skolaa ar valsts valodu. Bet pirmkart musu valstij nav mugurkaula beidzot pa 27 gadiem pienjemt stingru lemumu un otrkart - nav jau audzinatju, kas runatu latviski. Nepietiek! Un pat ja no shodien ieviestu jaunas prasibas - dalja krievu darzinju paliktu vsp bez audzinatajam. Bet taas atkal ir sekas tam ka jau agrak nekas nav dariits. Kmvesela paaudze izaugusi uz tikai krievu darzinjiem un skolaam..
krabis
Manuprāt, vajadzētu būt otrādi - valsts valodā strādājošos bērnudārzos ir mazākumtautību valodu grupas! Ir patiešām apbrīnojami, ka Valsts valodas centru, kurš vismaz kaut ko mēģina darīt nekad šo gadu laikā nav atbalstījusi jau ilgus gadus LNNK pārvaldītā Tieslietu ministrija! Vienreiz taču vajadzētu tikt ar šo jautājumu galā un izbeigt vienas pašvaldības absolūto patvaļu.
Uldis
Lēmums nav gluži zemē metams, taču, es pamatoti vēlos, lai manam bērnam šādā vecumā valodas un audzināšanas pamatus ieliek kārtīgas latviešu audzinātājas. Saprotams, ir arī citu tautību audzinātājas, kurām pat nepateiksi, ka viņas nav latvietes, tomēr viņas ir mazākumā, pie tam latviešu valoda nav un nekad nebūs angļu valoda, kurā runā tā puspasaule, kura nerunā ķīniski. Pietiek ar Latvijas TV, lai dzirdētu bilinguālās audzināšanas augļus, t.i. tekstu saprotu, bet valodas intonācija griež ausīs.
mamma
Vispār jau skaidrs, kāpēc latviešu dārziņos rindas lielākas - jo vismaz manu bērnu dārziņa grupās ir/bija vairāki krievu tautības bērni. Viņiem gudri vecāki, izdara bērniem labu pakalpojumu, integrējot sabiedrībā jau kopš pirmajām dienām. Bērni forši, vecāki sakarīgi, viss bumbās. Vienīgi problēma, ka latviešu tautības bērniem līdz ar šādu vecāku pašiniciatvu samazinās vietu skaits. Un tur nu vainīgi tikai un vienīgi valdošie (ne)prāti, kuri nespēj saprast elementāras lietas un neredz acīmredzamu tendenci, ka daļa krieviski runājošās sabiedrības JAU PAŠI ir gatavi izglītībai latviešu valodā. Jā, arī bērna skolas klasē ir krievu tautības bērns. Ne jau ar varu viņu tur kāds lika.... (blakus ir krievu skola, tā ka runāt par mazām izvēles iespējām nevajadzētu)
Sarma
Tieši tā. Kā vēl joprojām var būt krievu bērnudārzi un skolas. Pēc tam brīnāmies, ka tik daudz Latvijai naidīgu cilvēku starp 44% krievu/padomju imigrantu, okupantu un militāristu pēcteču. Un ne jau tikai runa ir par valodu. Tiek darīts viss, lai saglabātu "uzvarētāju, glābēju, kultūras nesēju"u.c. domāšanu, arī izturēšanos un uzvedību ikdienā. Dikti jau pūlas indivīds Ušakovs, lai uzturētu šo dalījumu. Gan attiecīgi darbojoties soc. tīklos, gan saglabājot krievu paņēmienus darījumos, darba kvalitātē, īstenojot pats savu ārpolitiku u.c. Kad Francijas prezidents bija N. Sarkozī, viņš par cilvēkiem, kuri nevēlējās integrēties Francijas sabiedrībā teica, ka tiem, kuri Franciju nemīl, nav obligāti Francijā jādzīvo.
ttt
Ne jau valoda dara cilvekus naidigus, bet situacija. Latvija ir pietiekoshi daudz negativi noskanjotu latvieshu un latviski runajosho. Un ir zinami krievvalodiigie patrioti kas sho valsti miil bez gala... Valoda ir tikai komunikacijas lidzeklis, bet piederiba kadai nacijai saistas ar daudz butiskakiem faktoriem
ha
Vienkārši vajag iet vēlēt un tā izmest korumpētos Rīgas kungus. Tad arī būd latviešu valodas dārziņi arī galvaspilsētā.
Tāmnieks/luterānis
Neapsaukājoties, bet par lietu: Uzskatu, ka tas ir mūsu valsts lielākais noziegums- dārziņi mazākumtautu valodā. Pirmkārt jārunā skaidri un gaiši- dārziņi krievu valodā! Otrkārt, ja mēs jau 25+ gadus gatavojamies pāriet uz izglītību VALSTS valodā, tad kādēļ joprojām GALVASPILSĒTĀ ir dārziņu deficīts tieši VALSTS VALODĀ?! Saprastu, ja kāds cietpauris, vēlot savam bērnam sliktu, to sūta svešas valodas dārziņā, bet arī tad šajā iestādē bērni IR JĀIEMĀCA PERFEKTI RUNĀT UN LASĪT VALSTS VALODĀ! Tā nav viņu diskriminācija, tā ir integrēšana sabiedrībā un demokrātiskas izpratnes viedošana par mītnes zemi, ko daudzi jau sauc par dzimteni. Kā var saukt par dzimteni valsti, ja neproti tās valodu un savā mazajā sirsniņā jau no pirmajām dzīves dienām esi sapotēts ar naidu un tendenciozu informāciju?
Prapesors
Rigas dome pie varas pilnigi idioti ! Mes russkijmir salašņas joprojam nemakam latvanu valoda toties jau bernudarza iemacijamies vatniku niziedznieku valoda un vanķšķišu valodu lai rietu uz pentagonu ,nato un eiropu !
Prapesors
Apsolutie idioti ir pie varas ! Bernudārzi ir vieta kur nedrikst dalit pec tautibas ,jabut visiem kopā ,jauktiem darziņiem ,man berni gaja tāda grupina un tur visi berni iemacijās abas valodas ! Tie ir niziedznieki ,kas bernus dala āriešos un plebejos !
kljafvkwj
Tu esi idiots! Vēlies lai latvieši pārkrievojas!
..
Tev taisnība - nekas nav jādala, te ir Latvija un bērniem ir jāmācās TIKAI latviski, vai jāalogo privātskolotāji, ja gribas apgūt prasmes dzimtajā mēlē.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti