Rīgas dome sola no galvaspilsētas nākušos «Stiklu» audzēkņus iekārtot grupu dzīvokļos

Neviens no Ventspils novada bērnunamā "Stikli" dzīvojošajiem Rīgas jauniešiem netiks pārvests uz citu bērnunamu, bet gan tiks iekārtots grupu tipa dzīvokļos, aģentūrai LETA sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice.

Ventspils novada domes deputāti pieņēmuši lēmumu 28.decembrī pārtraukt bērnunama "Stikli" darbību. Patlaban iestādē uzturas 21 audzēknis, tostarp 16 ir no Rīgas. Oktobrī Ventspils novada pašvaldība saņēmusi Rīgas domes Labklājības departamenta paziņojumu par to, ka 31.decembrī, beidzoties iepriekšējam sadarbības līgumam, pašvaldība jaunu līgumu noslēgt neplāno.

Komentējot Rīgas pašvaldības lēmumu, Brice pastāstīja, ka pēc 2018.gada maijā plašsaziņas līdzekļos izskanējušās informācijas, ka "Stiklos" konstatēti vairāki nozīmīgi pārkāpumi, ka arī balstoties uz Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) un tiesībsarga pārbaudēm, departaments arī savā iekšējā auditā veicis bērnunamam piešķirto finanšu līdzekļu izlietojuma un sociālā pakalpojuma kvalitātes tematisko pārbaudi.

Pārbaudes laikā konstatēta virkne pārkāpumu un nepilnību, kā arī izstrādāti ieteikumi to novēršanai, taču uzlabojumi neesot veikti.

"Vienlaikus departamenta pārstāvji vairakkārt tikās ar Ventspils novada domes pārstāvjiem, lai vienotos par viņu redzējumu nepilnību novēršanai un/vai cita veida pakalpojumu attīstību, piemēram, grupu dzīvokļa pakalpojumu, jo iestādē atrodas pilngadīgas personas. Taču vienošanos mēs nepanācām," sacīja Brice.

Patlaban "Stiklos" uzturoties 15 pilngadīgi audzēkņi no Rīgas un, pēc Brices teiktā, viņi netiks pārvesti uz Rīgas pašvaldības bērnu un jauniešu centru vai citām līgumorganizācijām, bet gan atbilstoši viņu vajadzībām tiks nodrošināti grupu dzīvokļi.

"Visi konkrētie jaunieši ir izvērtēti, un nevienam no viņiem nav nepieciešama ilgstoša sociālā aprūpe.

Viņi tiks sadalīti grupās, balstoties uz viņu garīgā rakstura traucējumiem - dažiem uzmanību vajadzēs pievērst vairāk, bet dažiem mazāk. Katram audzēknim tiks nodrošinātas individuālās apmācības, piemēram, par to, kā atrast darbu, plānot budžetu un citām lietām. Tāpat tiks norīkots sociālais darbinieks," skaidroja Brice. Galvenais grupu dzīvokļa mērķis ir veicināt klienta sociālo prasmju attīstīšanu līdz tādam līmenim, lai persona varētu sākt patstāvīgu dzīvi.

Atbildot uz jautājumu, kādēļ bērni vispār sūtīti uz Ventspili, ja reiz reģistrēti Rīgā, Brice skaidroja, ka "Stikli" bija ilgstošs sadarbības partneris Rīgas pašvaldībai līdzīgi kā citām Latvijas pašvaldībām, un lielākajai daļai Rīgas bērnu, kuri tur dzīvoja, bija nepieciešama speciālā izglītības programma. ""Stikli" varēja nodrošināt kā bērnu aprūpi, tā arī piedāvāt atbilstošu izglītību vienuviet," pauda pārstāve.

Kopumā Rīgas domei līguma par bērnu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniegšanu noslēgts ar deviņām līgumorganizācijām, kuras atrodas ārpus Rīgas. Noslēgtie līgumi paredz nodrošināt nepieciešamos pakalpojumus kopumā 97 Rīgas bērniem un jauniešiem.

KONTEKSTS:

Šā gada decembrī "Stiklos" plānots pārtraukt pakalpojumu sniegšanu vienam audzēknim no Ventspils pašvaldības, tāpēc decembra beigās iestādē uzturēsies tikai četri audzēkņi. Tādējādi līdzekļu piešķiršana bērnunama turpmākās darbībās nodrošināšanai nebūtu mērķtiecīga un ekonomiski pamatota, uzskata pašvaldība.

Ēka, kurā atrodas bērnunams, pieder pašvaldībai, tādēļ tā ir ieinteresēta, lai tajā notiktu kāda darbība. Kā norādījis Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks (ZZS), esot izrādīta interese par iespēju šajās telpās sniegt sociālās aprūpes pakalpojumus.

Bērnunams aptuveni uz mēnesi bija slēgts šā gada vasarā, jo tā tuvumā plosījās plašs meža ugunsgrēks, kas radīja pamatīgu piedūmojumu.

Savukārt gada pirmajā pusē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārbaudes laikā bērnunamā "Stikli" konstatēja vairākus būtiskus bērnu tiesību pārkāpumus, kuru dēļ domei atkārtoti tika lūgts izvērtēt toreizējā bērnunama direktora Gunta Lučina piemērotību amatam. Augustā Lučins pats pameta amatu.

VBTAI Bērnu tiesību departamenta direktore Renāte Alberga atklāja, ka pārkāpumu bijuši daudz un tie saistīti gan ar bērnu uzraudzību, gan atbildību par drošību, veselību un dzīvību, un citiem aspektiem, tai skaitā konfidenciālas informācijas izpaušanu trešajām personām. Bērnunamam bija dots laiks līdz 1.decembrim būtiski uzlabot pakalpojuma kvalitāti, pretējā gadījumā "Stiklus" varētu izslēgt no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt