4. studija

4. studija

4. studija

Kamēr viena Rīgas domes struktūrvienība plāno mājas nojaukšanu, cita - tirgo dzīvokli!

Kā rodas simtiem eiro vērti rēķini par asenizācijas pakalpojumiem?

Rīgā milzu rēķini par asenizāciju dzen iedzīvotājus izmisumā; slēgt līgumus ar lētāko firmu nedrīkst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar raidījumu “4. studija” sazinājās rīdzinieks Andris Drozdovs, lai pavēstītu par absurdu situāciju Rīgā, Krustpils ielā. Rēķins par kanalizācijas izvešanu ģimenei pārsniedz 400 eiro mēnesī, taču slēgt līgumu ar trīsreiz lētāku pakalpojumu sniedzēju nedrīkst, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

“Trīs dzīvojamās mājas, kas ir aptuveni 60 dzīvokļi, pārmaksā 80 līdz pat 300 eiro mēnesī – katra ģimene par asenizācijas pakalpojumiem,” stāsta Andris.

“Salīdzinājumam – šī gada februārī summa par asenizācijas pakalpojumiem uz visu māju bija aptuveni 700 eiro, kas ir ap 30 eiro uz dzīvokli, martā – 860 eiro, kas ir 37 eiro uz vienu dzīvokli. Un, ja mēs skatāmies pēdējos mēnešus, tad septembrī kopējais rēķins ir 2521 eiro, kas ir 109 eiro uz dzīvokli, un oktobrī ir 2937 eiro – jeb 127 eiro uz vienu dzīvokli,” stāsta Andris.

Šos namus apsaimnieko gan “Rīgas namu pārvaldnieks”, gan “Latvijas namsaimnieks”. Asenizācijas pakalpojumu nodrošina “Rīgas namu pārvaldnieks”, taču rēķini iedzīvotājus dzen izmisumā.

Vienam cilvēkam par kanalizāciju jāmaksā vairāk nekā 120 eiro, bet četru cilvēku ģimenei – 420 eiro. Kopš jūlija tarifs par asenizācijas pakalpojumiem ir dubultojies.

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis Krists Leiškalns skaidro, ka tās ir “faktiskās izmaksas atbilstoši šībrīža situācijai, kādas veidojās, lai nodrošinātu kanalizācijas izvešanu”.

Iedzīvotāji, meklējot iespējas, kā samazināt šos milzīgos rēķinus, ir veikuši aptauju par pakalpojumiem, ko sniedz privātie uzņēmumi.

“Tarifs un piedāvājumi, ko citi uzņēmumi ir atsūtījuši mums, ir bijis aptuveni 10–12 eiro par kubikmetru,” saka Andris.

“Rīgas namu pārvaldnieks” neslēpj: “Mēs absolūti pat nemēģināsim apgalvot, ka šī ir cena, kas varētu būt pati pievilcīgākā tirgū, jo ir uzņēmumi, kas specializējas šajā pakalpojuma sniegšanā, nevis tas ir viens no plašāka pakalpojumu portfeļa klāsta.”

Ņemot vērā, ka tualetes poda tvertnes tilpums ir 7 litri, tad, vienu reizi nolaižot ūdeni, ir jāšķiras aptuveni no 22 centiem. Tas ir dārgāk nekā maksas tualetē. Savukārt viena vannošanās reize izmaksā vairāk nekā 5 eiro, arī neskaitot maksu par ūdeni.

Vai iedzīvotāji var noslēgt līgumu par asenizācijas pakalpojumiem ar citu uzņēmumu, kas piedāvā trīs reizes zemāku cenu?

“Rīgas namu pārvaldnieks” atbild: “Ņemot vērā, ka tas ir viens no pamatpakalpojumiem, kas ir jānodrošina pārvaldniekam: nē – attiecībā uz šo pakalpojumu šobrīd nav iespējams noslēgt atsevišķu līgumu ar citu pakalpojumu nodrošinātāju. Tajā pašā laikā, ja māja būtu dibinājusi savu biedrību, tad viņiem būtu pilnas iespējas izvēlēties pakalpojuma sniedzēju.”

Tātad  – asenizācijas izvešana pēc likuma burta ir pamatpakalpojums, un, tā kā namu apsaimnieko pārvaldnieks, ir liegta iespēja slēgt līgumu ar uzņēmumu, kas var nodrošināt pat teju trīs reizes lētākus pakalpojumus.

Šo māju iedzīvotāji ir ķīlnieku lomā, jo arī centralizētajai kanalizācijas sistēmai pieslēgties šobrīd nav iespējams.

Krists Leiškalns piebilst, ka šī ir diezgan neordināra situācija, jo nav daudz šādu māju.

“Šobrīd māja ir iekļauta pieslēdzamo māju sarakstā, un gada pirmajā pusē ēka būtu jāpieslēdz kopējam kanalizācijas tīklam,” skaidro pārvaldnieka pārstāvis, un iesaka brīdī, kad maksājumi kļūst nesamērīgi lieli, vērsties pēc palīdzības pie pašvaldības sociālā dienesta.

Kā risinājums šajā neapskaužamajā situācijā ir ieteikums māju iedzīvotājiem veidot savas biedrības, atteikties no pārvaldnieka un pašiem apsaimniekot namus. To ir iespējams izdarīt dažu nedēļu laikā, un tikai tad varēs slēgt līgumu ar citu asenizācijas pakalpojumu sniedzēju un gaidīt, kad būs iespējams pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti