Reportāža: Skolotāji svilpj un jūtas nesadzirdēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ar skaļām svilpēm, nikniem plakātiem un gatavību streikam ceturtdien pie Saeimas piketēja skolotāji un zinātnes darbinieki. Katram savs stāsts par nespēju nomaksāt rēķinus, grūtībām apģērbt savus bērnus, augstākās izglītības necienīgu algu vai pensiju zem iztikas minimuma. Ar piketētājiem iznāca runāt ministrs un diskusijās iesaistās arī Saeimas deputāti pēc tam, kad zilās svilpes jau noliktas.

Pie Saeimas uz bruģa brauktuves daļā stāv vairāki simti skolotāju, kas sabraukuši no Daugavpils, Jūrmalas, Madonas, Liepājas, Ogres un citām vietām. Viņi tur rokās niknus plakātus, kuros rakstīt: „Nelūdzam, bet pieprasām atbilstošu samaksu", „Alga, lai dzīvotu, nevis eksistētu", „Rēķini lielāki par algu", „Nedzeniet skolotāju prom no Latvijas pakot vistas Vācijā".

„Krīzei sākoties, mums samazināja algas par vairāk nekā 40%. Mēs cerējām, ka tas uz pāris gadiem..." sarūgtināti saka metodiskā darba vadītāja bērnudārzā Rita. Viņai ar savu izglītību, atbildību par bērniem un pacietību strādājot par zemajām algām, joprojām solījumi ir doti paaugstināt, bet nav pildīti. Tāpēc pedagogi uzstāj, ka jābūt 310 latu algai.

Iebilstot pret necienīgo atalgojumu ieradies arī Imants, kurš atbalsta savu sievu - pensionētu skolotāju: „Sieva 45 gadus ir pedagogs, un pensija 150 latu. Vai tas ir cienīgi mūsu valstī? Ko es te svilpošu, viņiem jau tā svilpošana patīk. Ja nebūs sirdsapziņas deputātiem, nekas nemainīsies, viss paliks pa vecam."

„Te neiet runa par algas celšanu, mums daudzi cilvēki ir bez algas vispār vai saņem 80 latus. Man sajūta, ka valdība vispār ir vērsta uz to, lai zinātni nolikvidētu, būsim atkal arāju tauta." Ināra Cera no filozofijas un socioloģijas institūta ieradusies aizstāvēt zinātniekus, kuru situācija tiek vērtēta pat kritiskāk nekā skolotāju.

Kad parādās ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija), pūlis sāk skaļi kliegt, pieprasot algu. Tomēr ministrs nevar uzrunāt visus skolotājus un atnākušos - piketā nav mikrofona. Tāpēc jārunā ar katru cilvēku atsevišķi.

Neapmierinātības ir daudz, un piketētāji to nekautrējas arī izrādīt:
„Mūsu bērni pārvērtīsies par ielu bērniem."
„Mēs nevaram strādāt vēl vienu likmi."
„Man ir 220 lati uz rokas. Nezinu, kā var izdzīvot, ja nav sponsors vai vīrs, kas labi pelna."
„Internātskolā nav nedz burtnīcu, nedz konsultāciju, nedz gatavošanās."
„Man samazinājās šī gada janvārī un vēl septembrī. Un jūs sakāt, ka jūs palielinājāt skolotājiem algu. Tā tas arī ir, paldies, to es gribēju dzirdēt."

Skolotāji neapmierināti un gatavojoties streikam, to apliecina vairāki atnākušie, arī Daumants no Cēsīm un Signe no Liepājas. „Vispirms streikosim un tad sāksim arī eksāmenos streikot."
„Runas par naudas trūkumu... miljons „Parex" bankai atrodas, daži desmiti miljonu atradās „Liepājas metalurgam". Tā atkal ir mūsu nauda. Tas ir nedēļas streiks, jo pretējā gadījumā augstos namos ir grūti sadzirdēt tās lietas."

Uz sarunām skolotājus aicināja gan Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa, gan arī Izglītības komisijas vadītāja Ina Druviete. Tāpat arī Reformu partijas pārstāvji. Piketā atnācis runāt arī prezidents Andris Bērziņš.

Arodbiedrība cer, ka pārmaiņas, vēl pirms pieņemts budžets, ir iespējams panākt, bet ja nē, tad ir gatava streikiem. Arodbiedrības birojs jau esot saņēmis zvanus, kur skolas lūdz padomu, kā noformēt dokumentus, lai visa skola varētu streikot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti