Dienas ziņas

Tallinā atklāj memoriālu

Dienas ziņas

Staļģenieki varēs iegūt īpašumā savus dzīvokļus

Valmierā norisinās VP mācības «Nemieri 2018»

REPORTĀŽA: Kā policisti, glābēji un karavīri Valmierā trenējas masu nemieru likvidēšanā

Valmierā piektdien norisinās līdz šim lielākās Valsts policijas rīkotās mācības “Nemieri 2018”, kas rīkotas Nacionālo bruņoto spēku mācību "Namejs 2018" laikā. To mērķis – pārbaudīt un trenēt reaģēšanas un starpinstitucionālās sadarbības spējas valsts apdraudējuma gadījumā, toskait masu nemieru likvidēšanā.

Izmantojot pulcēšanās brīvību, netālu no Valmieras bruņotas cilvēku grupas saceļas un izraisa nemierus ar mērķi pārņemt varu. Cilvēki, bruņojušies ar dažādiem ieročiem – nūjām, stekiem, ir agresīvi noskaņoti un pretojas policijai, kas mēģina nemierniekus apspiest. Tas ir mācību scenārijs, kas šodien tiek izspēlēts, lai pārbaudītu Valsts policijas un sadarbības partneru reaģēšanas spējas valsts apdraudējuma gadījumā. 

Mācību scenārijs paredz, ka sākotnēji cilvēki tiekas nelielā piketā, kas izvēršas par spontāniem nemieriem. Iedzīvotāji sāk demolēt, dedzināt un, izmantojot ieročus, ieņem pašvaldības ēku.

Turklāt darbība nenotiek tikai vienuviet, dienestiem jāspēj reaģēt un jāiztur cilvēki, kuri paralēli mēģina iekļūt notikuma vietā.

"Man ir jātiek iekšā, man ir, redziet, tā būdiņa tur, kas ir, ja? Man ir tās būdiņas atslēgas ar pistoli, un man ir jāatslēdz. Ja es atslēgšu, tad es būšu šitāds te. Es lēnām iešu uz turieni, jūs mēģināt novērst uzmanību, man jāatslēdz būdiņa ir vaļā. Ja atslēgs to būdiņu, mūsējie ir uzvarējuši," par mācību norisi klāstīja Valsts policijas mācību dalībnieks Andris Jērcēns.

Mācībās Valsts policija piektdien pirmo reizi iedarbināja plānu "Nemieri", kas situācijas normalizēšanai paredz piesaistīt sadarbības partnerus – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un Nacionālos bruņotos spēkus. Atbalstu sniedz arī Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes vienības kājinieku bataljoni, kas notikuma vietā nodrošināja apkārtējo iedzīvotāju drošību.

"Mums jātrenē kopā ir šī starpinstitucionālā sadarbība – kā mēs savā starpā varam koordinēt, piemēram, izsaukšanu, komandķēdi, koordināciju, lai šīs darbības būtu saskaņotas.

Ir nepieciešams arī pārējās sabiedrības atbalsts, piemēram, darba devēji. Ja notiek šāda situācija un zemessargs tiek izsaukts darba dienā sniegt atbalstu policijai, tad ir ļoti svarīgi, ka darba devējs palaidīs savu darbinieku tajā brīdī, kad viņam tomēr viņš arī ir nepieciešams," stāstīja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba Civilmilitārās sadarbības nodaļas priekšniece Ieva Karlsberga.

"Galvenais jau bija izspēlēt šo te sadarbību, šo izpratni par rīcību, kas ir jādara kuram, un komandķēdes. Ir divi štābi - viens, kas ir Rīgā, un viens, kas ir šeit. Būtībā tiek ievestas trīs operatīvās grupas, kas ir filtrācijas, kas ir izmeklēšanas, lai fiksētu šos te pārkāpumus, cilvēkus, un arī dokumentētu, jo skaidrs, ka šeit ir kriminālprocess. Zināmā mērā noteikti pirmais tāds jau bija 13.janvārī 2009.gadā. Tās nebija mācības, tā bija reāla situācija," atzina  Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Valsts policijas mācības klātienē bija ieradušies vērot arī vietēji iedzīvotāji.

"Man vispār tā patīk. Mums pat pagalmā dzirdēja tās bumbas, un mums ar draudzenēm bija tā - mazliet bail," atzina valmieriete Leonora Vanaga. "Es domāju, ka redzēs, ka puišiem ātrāk jāskrien. Normatīvi droši vien būs citi. Tikai trenējoties var saprast," teica valmieriete Signe Dreimane.

Bet valmieriete Justīne Stilve pauda viedokli: "Ir tomēr svarīgi šādas mācības, lai pasargātu mūsu Latviju un mūsu Valmieru."

Valsts policijā vērtē, ka nemieru novēršana bija veiksmīga. Vairāk secinājumu gan tiks gūti, analizējot mācības kopumā un izvērtējot dienestu taktisko un metodisko rīcību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti